Telefon vásárlása előtt állsz és szeretnéd a legjobbat magadnak? Segítünk a döntésben: összegyűjtöttük ugyanis az aktuális piac prémium modelljeit. Ezek a legjobb telefonok 2025-ben!
Tartalomjegyzék
- A legjobb felsőkategóriás telefonok (2025)
- Korábbi kedvencünk
- Milyen telefont vegyek 2025-ben?
- Ezek a gyártók határozzák meg 2025-ben a legjobb telefonok piacát
A prémium okostelefonok évről-évre innovatív újdonságokkal és csúcskategóriás megoldásokkal kecsegtetnek a vásárlóknak. A szegmensen belül rengeteg készülék birtokolja a flagship jelzőt, valójában azonban csak néhány készüléket nevezhetünk piacvezetőnek.
Hogy melyek ezek? Az alábbiakban összegyűjtöttük 2025 legjobb telefonjait, hogy neked már csak egy leszűkített körből, valóban a legjobbak közül kelljen kiválasztanod azt, ami számodra a leginkább megfelelő.
Inkább a belépő vagy a középkategóriából választanál telefont? Kapcsolódó kutatásaink ebben is segítenek neked:
A legjobb telefonok (2025)
Xiaomi 15 Ultra
Legfrissebb megjelenés a csúcskategóriában
A Xiaomi 15 Ultra a legjobb ár-érték arányt kínáló okostelefon a csúcskategóriában, hiszen a készülék minden tekintetben felveszi a versenyt a konkurensekkel, sőt a fotózás tekintetében piacvezető megoldásokkal kecsegtet.
Fotózz úgy, mint egy igazi profi
A készülék a fotós és videós teljesítmény terén a Leica Summilux objektíveknek, valamint a 200+50+50+50 megapixeles kameráknak köszönheti tudását, amelyekkel együttesen minden helyzetben, még rossz látási viszonyok között, sőt éjszakai is olyan felvételeket készíthetünk, mintha egy profi kamera lenne a kezünkben.
Azért, mert az is lesz, hiszen ezen a téren a Xiaomi nem ismert határokat, de ez a nyers erőről is elmondható, hiszen a 80 TOPS számítási teljesítményre képes 3nm-es Snapdragon 8 Elite lapkakészlet adja a készülék hátterét, ami a kétcsatornás IceLoop hőelvezető rendszer jóvoltából egyenesen elképesztő teljesítmény leadására lesz képes.
Fénysebességű töltés és csúcsfényerőre képes kijelző
Hiába is keresünk, nem találunk kompromisszumokat a Xiaomi 15 Ultra remek árcédulája mögött, elég csak megnézni az 5410 mAh-s akkumulátort – ami akár 25 órányi folyamatos videólejátszást tesz lehetővé, töltését pedig 90W-on végezhetjük vezetékes és 80W-on vezeték nélküli formában.
A telefon támogatja a legalapvetőbb AI funkciókat, bivalyerős kialakítást kapott (Xiaomi Guardian szerkezet, Xiaomi Shield Glass 2.0 és Gorilla Glass 7i), mindemellett pedig a kijelzője is megérdemli a figyelmet, hiszen egy 6,73 hüvelykes AMOLED panelről beszélünk, ami 120Hz-es képfrissítéssel és 3200 nites csúcsfényerővel büszkélkedhet.
Xiaomi 15
Legfrissebb megjelenés a felsőkategóriában
Amennyiben szeretnénk egy különösen látványos termékdizájnnal rendelkező felsőkategóriás okostelefont, a Xiaomi 15 minden tekintetben kiszolgál majd minket – méghozzá kompromisszumok nélkül.
A mobilos fotózás legfelsőbb szintje
Kétség sem férhet hozzá, hogy a három darab 50 megapixeles kamerával és a Leica lencsékkel kiegészülve a Xiaomi 15 a mobilos fotózás legfelsőbb szintjeit képviseli, így szinte alig találkozhatunk olyan kihívással, amivel kapcsolatban esetlegesen kompromisszumot követelne tőlünk a készülék.
Sőt, a fotós hardvereket korábban soha nem látott szoftveres támogatással vértezték fel, így már a mesterséges intelligencia is támogatja a minőségi képalkotást. Hogy mindez kellően gördülékeny legyen, a készüléket egy Snapdragon 8 Elite lapkakészlettel toldották meg, ami 3nm-es gyártástechnológiára épülve nemcsak erősebb, hanem takarékosabb is, mint elődjei.
Úgy tölt, mint a villám
A Xiaomi 15-ben egy új típusú, 5240 mAh-s akkumulátor kapott helyet, ami remek üzemidőt kínál a készülék számára, méghozzá villámgyors töltőrendszerrel kiegészülve, hiszen vezetékes formában 90W-tal, vezeték nélkül pedig 50W-tal tudjuk ellátni energiával a telefont.
Tulajdonságai közül kiemelendő még a saját technológiára épülő külső védelmi rendszer, ami sokkal ellenállóbbá tette minden oldalról a sérülésekkel szemben, de az IP68 szabvány és a Xiaomi Shield Glass mögött elhelyezett 6,36 hüvelykes AMOLED kijelző is magas minőséggel kecsegtet, méghozzá 120Hz-es képfrissítéssel, 3200 nites fényerővel és beépített ujjlenyomat-olvasóval.
Samsung Galaxy S25 Ultra
Csúcskategória képviseletében (Android)
A Samsung Galaxy S25 Ultra a gyártó aktuális csúcsmodelljeként magasan a legjobbat kínálja a felhasználók számára, így ha hűségesek vagyunk a márkához, ez a telefon biztosan nem okoz majd csalódást.
Erőben és fotózásban a legjobbak között
A Galaxy S25 Ultra egyik legnagyobb érdekességét a készülékhez igazított Snapdragon 8 Elite lapkakészlet adja, amiből sokkal többet hoztak ki, mint más telefonoknál, így erőforrásból nem szenved hiányt a készülék, amire szüksége is van a Galaxy AI és a kapcsolódó funkciók sokasága miatt.
A mesterséges intelligencia ugyanis minden tekintetben behálózza az eszközt, rengeteg extrát ad a kezünkbe, de még a fotós teljesítményt is egy magasabb szintre emeli, amit 200 megapixeles főkamerával támogatott meg a Samsung, sőt a korábbi modellhez mérten az ultraszéles látószögű kamerát is 50 megapixelesre cserélték.
Masszív és látványos is egyben
A készülék elegáns, de az elődhöz képest lekerekített formákat képvisel, miközben masszív jellegéről az ultraerős titánkeret gondoskodik, sőt nem maradt ki a sorból a víz- és porállóságot biztosító IP68-szabvány, valamint a professzionális AMOLED kijelzőt védelmező Gorilla Glass Armor 2 bevonat sem.
A készülék egy 5000 mAh-s akkumulátorral büszkélkedhet, amit vezetékes formában 45W-tal, vezeték nélkül pedig maximum 25W-tal tudunk tölteni, üzemideje pedig részben a 3nm-es lapkának köszönhetően kiemelkedőre sikerült.
iPhone 16 Pro Max
Csúcskategória képviseletében (iOS)
Az iPhone 16 Pro Max az Apple telefonjainak 2024-es csúcsmodelljeként minden tekintetben kimagasló tulajdonságokat ad a kezünkbe, ezáltal magabiztos prémium plusz élményt biztosítva a felhasználók számára.
Kívül-belül erős, mint a titán
Az Apple mindent elkövetett annak érdekében, hogy külsőleg megerősítse a telefont, így a titán házba zárt készüléket a legújabb generációs Ceramic Shield előlappal látták el, ami kiemelkedő védelmet biztosít a 120Hz-es Super Retina XDR kijelzőnek, mely egyenesen csodálatos képminőséget tár elénk.
A készülék rendelkezik IP68 besorolással, de nemcsak kívülről igazán erőteljes, hanem a belső hardverek tekintetében is, hiszen egy hatmagos A18 Pro lapkakészlet biztosítja számára, hogy a 16 magos Neural Engine társaságában semmilyen feladat leküzdése se okozzon neki problémát.
A piac egyik legjobb kamerarendszere dolgozik benne
Bár a telefon számos tulajdonságát ki lehetne emelni, így a rendkívül fejlett iOS 18 operációs rendszert, a számos beépített szenzort vagy a MagSafe alapú vezeték nélküli töltést – ami akár 25W-ra is képes –, de az iPhone 16 Pro Max legnagyobb ütőkártyája kétségtelenül a piacvezető kamerarendszer.
A két darab 48 megapixeles és a munkájukat kiegészítő 12 megapixeles társszenzorral felvértezett szisztéma a professzionális fotózás és videózás legmagasabb szintjét garantálja, méghozzá olyan erőteljes szoftveres háttérrel, hogy még profi anyagok is könnyedén készíthetők a telefonnal.
Apple iPhone 16 Pro
Csúcskategória képviseletében (iOS)
Az iPhone 16 Pro egészen hasonló tudást képvisel, mint a Pro Max változat, azonban kompaktsága miatt sokak számára jobb döntésnek bizonyul, ha szeretnének csúcskategóriás Apple készülék birtokába jutni.
Lenyűgöző dizájn az A18 Pro chipset erejével
A készülék azon túl, hogy hozza az iPhone-sorozattól megszokott lenyűgöző termékdizájnt kapta, a gyártó a titán vázzal gondoskodott a telefon könnyed, mégis robosztus kialakításáról is, amit egy 6,9 hüvelykes Super Retina XDR kijelzővel fejeltek meg, méghozzá újgenerációs Ceramic Shield védelemmel kiegészülve.
A telefon domináns jellegét jól prezentálja, hogy az Apple az A18 Pro lapkakészletre építette fel, ami minden tekintetben képes megtámogatni a készülék funkcióit, azaz még a leginkább erőforrásigényes feladatok, a mesterséges intelligencia kezelése sem okoz neki problémát.
Kiváló kamerarendszer, elragadó üzemidő
A Pro Max-hoz hasonlóan ezt az iPhone modellt is imádják majd azok, akik szeretnének professzionális tartalmakat készíteni vagy a legjobb minőségben megörökíteni életük legfontosabb pillanatait, pláne úgy, hogy a Pro Video módban akár 4K/120fps társaságában is rögzíthetünk vele.
A kitűnő hardverrel és az erőteljes szoftveres háttérrel a kamerák előtt nincs lehetetlen, sőt mi több, az akkumulátor üzemidőn is sikerült javítaniuk az Apple mérnökeinek, így akár 33 órányi videólejátszást tesz lehetővé egyetlen töltéssel, mindemellett pedig a MagSafe vezeték nélküli töltést is támogatja.
Google Pixel 9 Pro XL
Megfizethető flagship élmény
A Google Pixel 9 Pro XL akkor lehet jó választás a felső ligában, ha egy a külső és a belső tulajdonságok tekintetében egyaránt egyedi okostelefont szeretnénk vásárolni magunknak.
Saját fejlesztésű lapkával, érdekes extra képességekkel
Miután a gyártó évek óta ragaszkodik a saját lapkakészlethez, a Pixel 9 Pro XL is egy 4nm-es Google Tensor G4 chipsetre építi tudását, ami hatalmas erőt és sebességet nyújt számára, méghozzá számos egyedi funkcióval, AI-képességekkel, valamint egyedi módon egy beépített hőmérővel, ami a testhő követésére is alkalmas.
Mindezt erőteljes szoftveres háttérrel támogatták meg, sőt a gyártó 2031-ig ígér teljes körű támogatást ehhez a készülékhez, ami az üzemidő tekintetében sem vall kudarcot, hála az 5060 mAh-s akkumulátornak, melyet 45W-on tölthetünk vezetékes és 37W-on keresztül vezeték nélküli formában.
Kamerás tudásában az erő
A Pixel-telefonok mindig is kimagasló kamerás tudásukról voltak híresek, így nem meglepő, hogy ennek a készüléknek sem kell szégyenkeznie ebből a szempontból. Egy tripla kamerarendszer (50+48+48) biztosít ehhez megfelelő hátteret optikai képstabilizátorral, 5x optikai zoommal és rengeteg AI-támogatott tulajdonsággal.
A 42 megapixeles szelfikamerával együtt akár 4K/60fps-ben is rögzíthetünk vele videókat, miközben a 120Hz-es LTPO OLED kijelzőn keresztül mindent varázslatos színhűség társaságában élvezhetünk. A 6,75 hüvelykes panel ráadásul megnövelt fényerővel rendelkezik, sőt Gorilla Glass Victus 2 védelmet is kapott.
Google Pixel 9 Pro
Dizájn szerelmeseinek
A Google Pixel 9 Pro ideális választás azok számára, akik szeretnének elrugaszkodni a megszokásoktól és egy új megközelítésű, ámde Android-alapú okostelefont vásárolnának a legfelsőbb szintekről.
Tartós, csinos és még a kamerás tudása is lenyűgöző
A Google okostelefonja igencsak látványos megjelenéssel, letisztult vonalakkal, vékony kávákkal és rendhagyó kameraelrendezéssel büszkélkedhet, miközben ezeket a látványos megoldásokat kiemelkedő tartóssággal, így IP68-szabvánnyal, valamint a 6,3 hüvelykes kijelzőt védő Gorilla Glass Victus 2 üveggel egészítették ki.
A fenntarthatóság jegyében a telefon műanyagmentes csomagolással és teljesen újrahasznosított aluimínium kerettel érkezik, a tripla kamerarendszere pedig egyenesen lenyűgöző fotós tudást ad a kezünkbe, méghozzá piacvezető videós zoommal, illetve páratlan minőségű szelfikamerával.
Saját fejlesztésű lapkakészlettel, AI funkciókkal
Hogy mennyire saját úton jár a Google ezzel a készülékkel, azt jól mutatja a teljesen önálló fejlesztésű, ezáltal maximálisan a rendszerhez igazított Tensor G4-es lapkakészlet, amihez ráadásul 16GB RAM-ot társítottak, így hardveresen biztosan nem ütközhetünk majd vele akadályokba.
Ezen felül a telefonhoz legalább hét nagyobbacska Android frissítést ígér a gyártó, akik az üzemidőre is odafigyeltek, hála a 4700 mAh-s akkumulátornak, amit 27W-os vezetékes és akár 21W-os vezeték nélküli töltésre terveztek Pixel Stand esetén, de hagyományos Qi töltőnél meg kell elégednünk a 12W-tal.
Oneplus 13
Jó ár-érték arány
Ha szeretnénk a legtöbbet kihozni a pénzünkből, mindenképpen ajánlott megismerkedni a OnePlus 13 okostelefonnal, amely minden tekintetben csúcsminőséget kínál, méghozzá megfizethető árcédula társaságában.
Erős, gyors és kiváló üzemidővel rendelkezik
A telefon nyers erejét a bivalyerős Snapdragon 8 Elite lapkakészlet biztosítja, amihez modelltől függően 12-, de akár 16GB RAM-ot is választhatunk, így a készülék előtt egyszerűen nincsen akadály, minden helyzetben megállja a helyét, gyorsan és dinamikusan képes futtatni a nagy erőforrást igénylő applikációkat is.
Gyorsaságát ráadásul a töltés tekintetében egyaránt megtapasztalhatjuk, hiszen a 6000 mAh-s akkumulátorát akár 100W-on keresztül tölthetjük vezetékes formában, de vezeték nélkül is 50W-ra képes, így a kimagasló üzemidő mellett bármikor percek alatt fel tudjuk tölteni.
Tartóssága és kamerás tudása miatt sem kell szégyenkeznie
A OnePlus 13 természetesen azokat sem hagyja cserben, akik szeretnek minőségi képeket és videókat készíteni, hiszen a telefon három darab 50 megapixeles kamerára építi tudását, amelyekkel a professzionális felvételek készítése sem okoz különösebb problémát.
A 6,82 hüvelykes kijelzője 120Hz-es képfrissítésre képes, és az iparágban elsőként kapta meg a DisplayMate A++ besorolást, de a készülék tartóssága miatt sem kell aggódnunk, hiszen az IP69-szabvány jóvoltából a víz- és porállóság szempontjából egyaránt magasan a legjobbak közé sorolható.
Vivo X200 Pro
A legjobb telefon fotózásra
Ha egy kimagasló kamerás tudással rendelkező okostelefonra van szükség a felső kategóriából, a Vivo X200 Pro elképesztő teljesítményt ad a kezedbe – természetesen nem csak ezen a téren.
A kamerarendszer maga a csoda
Hogy mitől olyan jó ennek a készüléknek a kamerarendszere? Leginkább attól, hogy az 50 megapixeles főkameráját a Sony LYT-818-as érzékelőre építették fel, de találunk még benne 200 megapixeles teleobjektívet és 50 megapixeles ultraszéles kamerát is, méghozzá egészen elragadó szoftveres háttérrel és Zeiss optikával kiegészülve.
A Vivo ugyanis a legjobb Super Landscape módot kínálja sok más egyéb mellett, így garantáltan bárhol, bármikor a legjobb minőségű képek, illetve videók születhetnek a segítségével, ami a profi tartalomgyártói törekvéseket is képes maximálisan kiszolgálni.
Minden más tekintetben is erős
A kamerarendszer mellett a Vivo telefonja nagyon erős lapkakészletet is kapott (Dimensity 9400), méghozzá 16 GB RAM-mal és egy olyan 6,78 hüvelykes AMOLED kijelzővel, ami 4500 nites maximális fényerővel büszkélkedhet, azaz minden esetben tökéletesen éles képet biztosít.
A készülék mindemellett egy 6000 mAh-s akkumulátort is kapott, 90W-os gyorstöltéssel kiegészülve, amit olyan extrákkal fejeltek meg, mint az IP68 & IP69 szabványok, valamint az AI alapú funkciók.
Honor Magic 7 Pro
Arany középút
A Honor Magic 7 Pro egy csúcskategóriás okostelefon, amely mégis megfizethető árcédulával biztosítja, hogy minden funkció tekintetében a legtöbbet kapjuk a nyers erőtől kezdve, a kamerás tudásig bezárólag.
Erős hardveres háttér, fejlett AI-funkciókkal
A Honor okostelefonja a prémium szint képviseletében egy Snapdragon 8 Elite lapkakészletre építi erejét, azonban a készítők mindezt fejlett AI-funkciókkal vértezték fel, amelyek intelligens megoldásokat és támogató hátteret biztosítanak a mindennapi feladatokhoz.
Mindezt az 5850 mAh-s akkumulátor jóvoltából kimagasló üzemidővel vértezték fel a gyártónál, miközben a töltési teljesítmény is elragadó, hiszen vezetéken keresztül 100W-on, vezeték nélkül pedig 80W-on tudjuk ellátni energiával a készüléket, amely IP68-as szabványával fejlett víz- és porállósággal is büszkélkedhet.
Kiváló kamerás teljesítmény
A Magic 7 Pro kifejezetten jó tulajdonságokkal büszkélkedhet a kamerás tudás tekintetében. Az 50 megapixeles főkamera mellett ugyanis hátlapi rendszerén találunk egy 50 megapixeles ultraszéles- és egy 200 megapixeles periszkópos teleobjektívet is, amelyek professzionális képek és videók rögzítésére alkalmasak.
Fotóinkat ráadásul varázslatos színhűség társaságában nézhetjük majd vissza, hiszen a 6,8 hüvelykes OLED panel 1 milliárd színárnyalat megjelenítésére képes, támogatja a 120Hz-es képfrissítést, rendelkezik kijelző alá épített ujjlenyomat-olvasóval, sőt NanoCrystal Shield bevonattal is.
Samsung Galaxy S25 és S25+
A felsőkategória képviseletében
A Galaxy S25 a Samsung 2025-ös szortimentjének felsőkategóriás készüléke, amely hűen követi a közvetlen előd által kitaposott útvonalat, méghozzá prémium funkciók sokaságával kiegészítve.
Galaxy készülékekhez szabott Snapdragon processzorral
A telefon idén kivételesen nem Exynos lapkakészlettel, hanem a Qualcomm csúcslapkájával, a Galaxy-telefonokhoz optimalizált Snapdragon 8 Elite chipsettel érkezett, ami kiemelkedő dinamizmust ad a kezünkbe 12 GB memória társaságában, így magabiztosan képes kiszolgálni a hétköznapi igényeket.
Sőt annál is többet, hiszen ez a hardver még több Galaxy AI funkciót tud kezelni, így a mesterséges intelligencia a hétköznapi dolgok mellett még a fotózást is egy magasabb szintre tudta emelni, miközben a készülék üzemideje miatt sem kell aggódnunk, hála a 4000 mAh-s akkumulátornak, amit 25W-os vezetékes és 15W-os vezeték nélküli töltéssel egészítettek ki.
Kiváló kamerás tudás, 7 éves szoftveres támogatás
A Galaxy S25 a kamerás tudás tekintetében hozza a kötelezően elvárt szintet, így találhatunk benne egy 50 megapixeles széleslátószögű, egy 12 megapixeles ultraszéles, valamint egy 10 megapixeles teleobjektív szenzort is, méghozzá a 6,2 hüvelykes AMOLED 2X kijelzőbe ízlésesen integrált 12 megapixeles szelfikamera társaságában.
Mindezt a Samsung IP68 szabvánnyal, WiFi 7 és Bluetooth 5.4 támogatással, valamint Android 15 és One UI 7 rendszerekkel egészítette ki, a koronát pedig azzal tette fel, hogy szoftveres oldalról 7 éves támogatást ígért a készüléknek.
Mit tud a Galaxy S25+?
Hogy az alapmodellhez mérten mit tud a Galaxy S25+? Jelentős eltérések nincsenek, de a kijelző ennél a modellnél már 6,7 hüvelykes átmérővel rendelkezik, és az akkumulátor is 4900 mAh-ra lett hizlalva, méghozzá 45W-os vezetékes és 15W-os vezeték nélküli töltés társaságában.
Apple iPhone 16 és 16 Plus
A belépő kategória képviseletében
Ha szeretnénk egy Apple telefonnal belépni a felső kategóriába, de nem a legjobbak közül válogatnánk, akkor az iPhone 16 garantáltan jó megoldás lesz, hiszen mindent tud, amit a gyártótól elvárhatunk.
A18-as lapkakészlettel, kimagasló kijelzővel
A gyártó nem bízta a véletlenre az iPhone 16 kialakítását, így a saját fejlesztésű, 3nm-es A18-as lapkakészlet olyan erőt ad a kezünkbe, ami már a mesterséges intelligencia kezelését is magabiztosan képes ellátni, pláne a 8GB RAM-mal kiegészülve, ami ütőképes párosítás lett.
A termékdizájn tekintetében az Apple tipikus stílusjegyeit hordozó készülék az évek óta megszokott Super Retina XDR OLED kijelző legújabb generációjára épül HDR10 és Dolby Vision támogatással, valamint a 2024-es Ceramic Shield védőbevonattal, ami az alumíniumkerettel kiegészülve erőteljes védelmet ad a készüléknek.
Kiváló kamerarendszer és üzemidő
A gyártótól megszokott módon az iPhone 16 a kamerás tudásával is kitűnik a sorból. A rendszer alapját egy 48 és egy 12 megapixeles egység biztosítja, ami nem hangzik kiugrónak a 200 megapixeles megoldások korában, de itt a szoftveres háttér annyira erős, hogy a professzionalizmus a kép- és videókészítés során megkérdőjelezhetetlen.
Az alapmodell ráadásul az üzemidő terén sem okoz csalódást, a 3561 mAh-s akkumulátor minden kamrája a végletekig ki lett használva, ha pedig tölteni kell, a 45W-os vezetékes gyorstöltés mellett 25W-os MagSafe vezeték nélküli töltést is választhatunk majd.
Mit tud az iPhone 16 Plus?
Az iPhone 16 Plus alapvetően két fontosabb ponton különbözik kisebb testvérétől. Az egyik a kijelző mérete – és ezáltal a felbontás –, hiszen itt már egy 6,7 hüvelykes panellel találkozunk, a másik pedig az akkumulátor, hiszen a nagyobb képernyőt erősebb háttérnek, esetünkben egy 4674 mAh-s Li-Ion telepnek kell kiszolgálnia.
Google Pixel 9
Remek ár-érték arány
A Google Pixel 9 a gyártó egy remek ár-érték arányt kínáló felsőkategóriás készüléke, amely AI funkciókkal, erőteljes hardveres háttérrel és kimagasló kamerás tudással kecsegtet a vásárlóknak.
Fotózásból jeles
A Pixel telefonok mindig is híresek voltak kimagasló fotós tulajdonságaikról, és ez a kilencedik generációs alapmodellre is igaz. Az 50+48 megapixeles hátlapi szenzorok nem a számokkal, mint inkább a tettekkel hódítanak, hiszen bivalyerős szoftveres háttérrel kínálnak egészen elragadó fotókat és videókat, amelyek a profi ligában is versenyezhetnek.
Persze nemcsak a fotós tudás, hanem a nyers erő terén sem vall kudarcot a készülék, hála a saját fejlesztésű Google Tensor G4-es lapkának, ami 4nm-es gyártástechnológiára épülve, 12 GB RAM-mal kiegészülve mindenhol megállja a helyét, még az AI funkciók kezelése sem okoz neki nehézséget.
Szuper kijelző és többéves szoftveres támogatás
A Google a kijelzők tekintetében sem áll be a sorba, esetünkben egy 6,3 hüvelykes, 120Hz-es és 2700 nites csúcsfényerőre képes Super Actua LTPO OLED panelt helyeztek el rajta, ami Gorilla Glass Victus 2 védelemmel biztosítja a karcállóságot, de a telefon még IP68-as szabvánnyal is büszkélkedhet.
Üzemidejéről egy 4700 mAh-s akkumulátor gondoskodik, amit vezetékes formában 27W-tal, vezeték nélkül pedig Pixel Stand esetén 15W-tal tölthetünk. További jó hír, hogy a Google legalább hét nagyobb rendszerfrissítést garantál a telefonhoz, így 2031-ig biztosított az eszköz aktualizálása.
OnePlus 13R
Legjobb üzemidő
Ha ragaszkodunk a jó üzemidőhöz és a kimagasló ár-érték arányhoz, a OnePlus 13R okostelefon biztosan nem okoz csalódást, hiszen minden tekintetben a legjobbakkal említhető egy lapon.
Csúcsteljesítményű hardver és kimagasló üzemidő
A telefon egy Snapdragon 8 Gen 3 lapkakészlettel és 12 GB RAM-mal biztosítja, hogy a legösszetettebb feladatok elvégzése se jelentsen többé problémát, miközben ezt a teljesítményt garantáltan egész napon át élvezhetjük majd a 80W-os gyorstöltéssel megtámogatott 6000 mAh-s akkumulátornak köszönhetően.
Szintén érdemes a figyelemre a készülék 1.5K-s teljesítményű ProXDR kijelzője, amely 120Hz-es képfrissítéssel, moziszerű élményekkel és energiatakarékos megoldásokkal, valamint az AuqaTouch 2.0-val, ami a Glove Mode-dal kiegészülve akár még kesztyűben is zökkenőmentes kezelést biztosít.
Sony kamerával és AI-alapú szoftverrel
Természetesen a kamerarendszer tekintetében is a legjobbakkal versenyez a OnePlus készüléke, hiszen a központi elemet egy 50 megapixeles Sony LYT-700-as szenzor biztosítja a telefonnak, amivel stúdióminőségű, professzionális képek és videók rögzíthetők – akár komolyabb célokra is.
A készülék bár Android alapokra építi tudását, azonban ezt az AI-val megtámogatott OxygenOS 15-tel egészítették ki. Segítségével megtapasztalhatjuk, hogy milyen az, amikor a gyorsaság a mesterséges intelligenciával találkozik, amely rengeteg funkcióval képes megtámogatni a hétköznapokat.
Korábbi kedvencünk
Samsung Galaxy S24 Ultra
Csúcskategória képviseletében (Android)
A Samsung kínálatának aktuális csúcsmodelljeként a Galaxy S24 Ultra garantáltan minden tekintetben kielégíti majd igényeidet, legyen szó a nyers erőről, a kimagasló fotós tudásról vagy éppen az AI funkciókról.
Fotózásban és videózásban a legjobbak között
A Galaxy S24 Ultra egyik legnagyobb ütőkártyája a 200 megapixeles főkamerára épülő rendszer, amely további három szenzorral (50+12+10 megapixel), valamint AI feldolgozással kiegészülve olyan csodálatos képeket készít gyakorlatilag bármilyen fényviszonyok között, hogy az már maga a művészet.
Mindezt ráadásul 5x optikai zoom és olyan videós képességek koronázzák meg, amelyekkel a 8K-s felvételek rögzítése sem okoz gondot. Mindezt egy 12 megapixeles előlapi szenzorral, valamint bivalyerős hardveres háttérrel biztosítja, amihez a Snapdragon 8 Gen 3 lapkakészlet nyújtja a megfelelő alapokat.
Fejlett védelem és AI funkciók
A készülék kapcsán nagy gondot fordítottak arra, hogy az elképesztő teljesítményre képes 6,8 hüvelykes Dynamic LTPO AMOLED 2X kijelzőt, valamint az üveg hátlapot mindentől megvédjék. Ehhez a Gorilla Glass Armort alkalmazták, de a telefon IP68 szabvánnyal is fel lett vértezve.
Mint minden Samsung telefonnál, úgy itt is kiemelendő az erőteljes szoftveres háttér és a kapcsolódó támogatás, valamint az AI funkciók, amelyek nagyon sok hasznos segítséget nyújtanak a hétköznapokban. A 45W-os vezetékes és 15W-os vezeték nélküli módon tölthető 5000 mAh-s akkumulátor ráadásul a megfelelő üzemidőről is gondoskodik.
Samsung Galaxy S24 és S24+
A felsőkategória képviseletében
A Samsung Galaxy S24 bár nem egy friss modell a gyártó portfóliójában, azonban még mindig nagyon jó választás, ha szeretnénk egy nagy tudású felsőkategóriás telefont, méghozzá megfizethető áron.
Az Exynos 2400-as lapkakészlet már a Galaxy AI-val is elboldogul
A készülék egyik nagy előnye, hogy a 4nm-es Exynos 2400-as lapkakészlet bivalyerős hátteret kínál számára, még ma is lehetetlen megizzasztani az applikációkkal, sőt már 8 GB RAM-mal annyira erős, hogy magabiztosan támogatja a közkedvelt Galaxy AI funkciókat.
Mindezt rendkívül masszív körítéssel sikerült megtámogatnia a Samsungnak, hiszen az erősített alumínium ház, az IP68-as szabvány vagy a dinamikus LTPO AMOLED 2X kijelzőt és az üveg hátlapot is védelmező Gorilla Glass Victus 2 bevonat erőteljes támogatást nyújt számára a sérülésekkel szemben.
Kiváló kamerarendszer és üzemidő
A telefon még mindig magabiztos hátteret nyújt azoknak, akik szeretnének professzionális minőségű képeket és videókat rögzíteni, hiszen az 50 megapixeles főszenzor és a 12+10 megapixeles társszenzorok nagyszerű minőségű képeket állítanak elő, sőt a videós tartalmakhoz is jó hátteret nyújtanak – akár 8K minőségben is.
A készülék kiváló üzemidejét egy 4000 mAh-s akkumulátor garantálja, amit 25W-on tölthetünk vezetékes és 15W-on vezeték nélküli formában. A telefon nagy előnye, hogy a Samsung 7 éves szoftveres támogatást biztosít számára, így legalább 2031-ig biztosan érkeznek hozzá a frissítések.
Mit tud a Galaxy S24+?
Az alapmodell mellett egyébiránt jó választás lehet a Galaxy S24+ is abban az esetben, ha nagyobb kijelzőt szeretnénk – itt már egy 6,7 hüvelykes panel dolgozik –, illetve nagyobb akkumulátorra (4900 mAh), valamint gyorsabb töltésre (45W) vágyunk.
Apple iPhone 15 Pro Max
Az iPhone 15 Pro Max az Apple jelenlegi csúcskategóriás okostelefonja, amely magabiztosan hozza mindazt a presztízsértékű minőséget, amit a gyártótól megszokhattunk, miközben minden tekintetben érezteti: ez egy vérbeli prémium telefon.
Az A17 Pro lapkakészlet hatalmas erőt ad a kezünkbe
Amivel kapcsolatban az iPhone 15 Pro Max a leginkább kitűnik a sorból, az a 3nm-es A17 Pro lapkakészlet. Ez egy teljesen saját fejlesztésű chipset, amit pontosan úgy optimalizáltak, hogy a felhasználók a maximumot hozhassák ki telefonjukból – legyen szó akár a funkciókról, akár az üzemidőről vagy éppen a kamerás tudásról.
A saját GPU-val felszerelt lapka kiemelkedően gyors, gyakorlatilag bármit képes probléma nélkül kezelni, a fejlett gyártástechnológia pedig nemcsak a funkcionalitást bővítette, hanem a 4441 mAh-s – vezeték nélkül is tölthető – akkumulátorból egyaránt jobb üzemidőt tudott kihozni.
Titán házba zárva, bődületes kamerás tudással kiegészülve
Az iPhone 15 Pro Max a termékdizájn tekintetében is elragadó, miközben igazi űrtechnológiát használtak hozzá a fejlesztők, hiszen titán házba zárták, csodálatos összhatást kínáló 6,7 hüvelykes LTPO Super Retina XDR OLED kijelzőjét pedig erőteljes edzett üveg védi, de a készülék az IP68 szabvány tekintetében sem vall kudarcot.
A telefon rendelkezik minden olyan előnyös tulajdonsággal, amit az Apple készülékeitől megszoktunk, de kiemelendő még a sorból a piacvezető tudással rendelkező fotós, illetve videós teljesítménye is, hiszen ezzel a készülékkel erőlködés nélkül lehet professzionális tartalmakat gyártani.
Apple iPhone 15 és 15Plus
A felsőkategória képviseletében (iOS)
Az iPhone 15 bár nem a legfrissebb megjelenés az Apple kínálatában, azonban mindmáig egyfajta státuszszimbólumnak tekinthető modell, amely sokak számára tökéletes belépő lehet a felső kategória világába.
Kitűnő kijelző, Dynamic Island és erős hardveres megoldások
A készülék az Apple kínálatából megszokott kimagasló minőségű, 2000 nites fényerőre képes Super Retina XDR OLED panel lett. A Dynamic Island kiegészítéssel ráadásul egy egészen új színt hoztak az okostelefonos kijelzők világába, amit azóta sem sikerült megismételnie más gyártónak.
Jó hír továbbá, hogy a nagyszerű kijelzőhöz erőteljes hardveres megoldások csatlakoztak, hiszen ebben a készülékben egy 4nm-es gyártástechnológiára épülő A16 Bionic lapkakészlet dolgozik, ami mind a mai napig megállja a helyét még a legújabb applikációk esetében is.
A kamerarendszer is magabiztos hátteret kínál
A jellegzetes iPhone termékdizájn mellett ez a készülék erősített alumínium vázzal és IP68-as szabvánnyal rendelkezik, a kijelző védelméről pedig a Ceramic Shield bevonat gondoskodik, miközben a kitváló üzemidőért egy 3349 mAh-s akkumulátor gondoskodik, ami a vezeték nélküli töltést is támogatja.
A telefon kapcsán magabiztos hátteret kapunk még a kamerarendszertől is. Bár a 48+12 megapixel a számok tükrében nem tűnik túl soknak, a kimagasló szoftveres háttérrel könnyedén készíthetünk a telefonnal akár professzionális felvételeket is mind a képek, mind a videók tekintetében.
Mit tud az iPhone 15 Plus?
Az alapkiadáshoz mérten az iPhone 15 Plus szintén ajánlott készülék a felsőkategóriában, különösen abban az esetben, ha szeretnénk nagyobb kijelzőt és még jobb üzemidőt, hiszen itt már egy 6,7 hüvelykes panel és egy 4383 mAh-s akkumulátor dolgozik.
Honor Magic 6 Pro
Arany középút
A Honor okostelefonjai különösen jó választásnak bizonyulhatnak a felső kategóriában, hiszen tökéletesen hozzák az elvárható szintet, a Magic 6 Pro pedig megjelenésével és kamerás tudásával még ki is emelkedik a sorból.
Kijelzője még napsütésben is tökéletesen látható marad
A gyártó készülékének egyik kiemelkedő pontja a 120Hz-es LTPO AMOLED kijelző, ami 6,8 hüvelykes átmérővel, valamint Dolby Vision és HDR támogatással rendelkezik, sőt 1 milliárd szín megjelenítésére képes, védelmét pedig nanokristály bevonat biztosítja, az 5000 nites fényerővel pedig még napsütésben sem kell aggódnunk láthatósága miatt.
A Honor Magic 6 Pro IP68 védelmet kapott, és hardveres tekintetben sem kell szégyenkeznie. Ezen a téren a Snapdragon 8 Gen 3 lapkakészlet biztosítja neki a megfelelő tulajdonságokat, méghozzá 12 vagy 16GB RAM társaságában, így ütőképes megoldás minden helyzetben.
Megapixelekből és kamerás képességekből nincs hiány
A telefon kamerarendszere különösen jó tulajdonságokkal rendelkezik. A hátlapon három szenzor is helyet kapott, így egy 180 megapixeles periszkópos telefotós főkamera, valamint két 50 megapixeles társegység, amelyek együttesen szédületes minőségű képek és 4K videók rögzítésére alkalmasak – akár 60fps-ben is.
Szelfikameráját szintén 50 megapixelre hizlalták, az 5600 mAh-s akkumulátor pedig nemcsak kitűnő üzemidőt biztosít számára, hanem a tölthetőség szempontjából is támogatja a 80W-os vezetékes és a 66W-os vezeték nélküli gyorstöltést.
Xiaomi 14 Ultra
Csúcskategória megfizethető áron
Ha valaki elérhető áron szeretne magának prémium kategóriás okostelefont vásárolni, a Xiaomi 14 Ultra jó döntés lehet. Nemcsak jól néz ki, hanem bivalyerős hardverekkel és elképesztő kamerás tulajdonságokkal is rendelkezik.
Négy darab 50 megapixeles kamera
Ha valamit, akkor a kamerás képességet nem bízta a véletlenre a Xiaomi ezzel a készülékkel. A 14 Ultra ugyanis négy darab 50 megapixeles szenzorral, valamint Leica lencsékkel biztosítja, hogy gyakorlatilag minden helyzetben a lehető legjobb minőségű képek és videók szülessenek – akár 8K felbontásban is.
Ízléses megjelenése mellett a készülék kifejezetten erőteljes hátteret kapott, hiszen alumínium készülékházba zárták – találhatunk belőle titánium változatot is –, amihez IP68-as szabvány csatlakozott, sőt a kiváló képminőségre képes 120Hz-es AMOLED panel védelméről egy saját fejlesztésű bevonat, a Xiaomi Shield Glass gondoskodik.
80W-os vezeték nélküli töltés
Azon túl, hogy a Xiaomi 14 Ultra az üzemidő tekintetében sem vall kudarcot, az 5000 mAh-s akkumulátort bármilyen formában képesek vagyunk gyors tempóval tölteni. Vezetékes formában 90W, vezeték nélküli módon pedig 80W a maximum, de más készülékeket is tölthetünk róla 10W-tal.
Erőforrását egy 4nm-es gyártástechnológiára épülő Snapdragon 8 Gen 3 lapkakészlet adja, ami akár 16GB RAM-mal és 1TB-os belső tárhellyel is társítható, így garantáltan egyetlen feladat leküzdése sem okoz neki problémát.
Xiaomi 14
Remek ár-érték arány
A Xiaomi 14 még mindig nagyszerű választás lehet azok számára, akik elérhető árkategóriában szeretnének egy nagy tudással rendelkező okostelefont, amely felsőkategóriás tulajdonságokkal rendelkezik.
Minden tekintetben gyors és erős
Mivel a szortiment felső ligáját képviseli, ezért a Xiaomi egy Snapdragon 8 Gen 3 lapkakészletre építette fel készülékét, amely 4nm-es gyártástechnológiára épül, és a 12 GB RAM-mal kiegészülve nemcsak rendkívül dinamikus hátteret kínál, de még az energiahatékonyság tekintetében sem okoz csalódást.
Ha már energiahatékonyság, a Xiaomi 14 egy 4610 mAh-s akkumulátorral került a boltok polcaira, ami a kitűnő üzemidő mellett nagyon gyorsan tölthető, így vezetékes formában 90W-tal, vezeték nélkül pedig 50W-tal biztosíthatjuk számára az energiát.
Kamerarendszere még mindig köröket ver sok konkurensre
Amiért különösen érdemes a figyelemre a Xiaomi 14, hogy kamerarendszere még mindig egy lapon említhető a legjobbakkal, hála a professzionális Leica optikai lencséknek, valamint a három darab 50 megapixeles szenzornak, aminek hála akár még 8K minőségű videókat is készíthetünk a telefonnal.
Kiemelendő még a sorból a 32 megapixeles szelfikamerája, valamint a kitűnő LTPO AMOLED kijelzője, amely Dolby Vision és HDR10+ támogatással rendelkezik, 3000 nites maximális fényerőre képes és védelmét Gorilla Glass Victus védelem biztosítja.
Milyen telefont vegyek 2025-ben?
Hogy milyen elvárásaink lehetnek egy prémium telefonnal kapcsolatban 2025-ben? Nyilvánvalóan a legmagasabbak, hiszen ebben a szegmensben találhatók jelenleg a legnagyobb tudást képviselő eszközök.
A legújabb technológiáknak azonban ára is van, így ezek a modellek nagy átlagban már a 3-600 ezer forintos árkategóriát képviselik, emiatt semmilyen tekintetben sem kell velük kompromisszumokat kötnünk.
Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy a főbb hardverelemek és egyéb jellemzők tekintetében mi az, ami 2025-ben egy prémium kategóriás okostelefontól már elvárható.
Kijelző: a speciális AMOLED és a nagy fényerő valamennyi típusnál jellemző
A prémium kategóriás telefonoknál már csak és kizárólag speciális AMOLED kijelzőket találhatunk, illetve várhatunk el a pénzünkért cserébe. Legyen az sima vagy dinamikus LTPO, esetleg az Apple termékeire jellemző, egyébként szintén OLED-alapú Retina kijelző, ezen a téren ma már nem kell kompromisszumot kötnünk.
Mint ahogyan a fényerő kapcsán sem, hiszen nem elég, hogy a prémium telefonok kijelzői nagyon fejlettek (a 120Hz, a Dolby Vision és a HDR10+ támogatás alapvető), mindezt nagyobb fényerőkkel koronázzák meg a gyártók, ami sokkal jobb képminőséget biztosít.
A legjobb telefonok mindemellett már erősített készülékházzal – alumínium, titánium és így tovább –, valamint fejlett védelmi rendszerekkel rendelkeznek, többségük IP68 szabványt kapott, illetve a legújabb Gorilla Glass bevonatokkal vagy saját fejlesztésű kijelzővédelemmel büszkélkedhet.
Erőforrások: alapelvárás a 4nm-es lapkakészlet és a 12GB RAM
A felsőkategóriás okostelefonok között ma már teljesen általános, hogy valamilyen 4 nm-es lapkakészlettel rendelkeznek. Vannak gyártók, akik a Qualcomm legújabb Snapdragon rendszerére hagyatkoztak, de akadnak, akik saját fejlesztésre adják a fejüket.
Ilyen például az Apple, akik teljesen saját utakon járnak, így például a jelenlegi prémium kategóriájuknál már 3nm-es gyártástechnológia dolgozik, a saját rendszerkörnyezet miatt pedig ezekben a telefonokban a 8GB RAM is bőven elegendő a kiegyensúlyozott működéshez.
A legtöbb Android alapú készüléken viszont a 12GB RAM már teljesen alapvető elvárás egy prémium okostelefon kapcsán, de a tárhelyek szempontjából is gyakrabban találkozhatunk 1TB-os kapacitással.
Kamerarendszer: a piac legjobb technológiái dolgoznak a prémium telefonokban
A kamerás tudás alapvetően meghatározza, hogy egy prémium okostelefon megkaphatja-e ezt a jelzőt vagy sem. Nem érdemes elveszni a megapixelek számában, inkább a hozzájuk társított tudásra, a szoftveres háttérre, valamint az AI funkciókra ajánlott koncentrálni.
A számok tükrében például az iPhone 12 Pro Max 48 megapixeles kamerája nem hangzik túl kiemelkedőnek, mégis a legjobb kamerás tudással rendelkező okostelefonok közé emeli az eszközt az alkalmazott hardveres és szoftveres technológiák miatt.
Ebben a tekintetben tehát nincs elvárás, amelyik okostelefon megkapja a prémium jelzőt, az ma már tökéletesen alkalmas arra, hogy kompromisszumok nélkül fotózzunk, illetve videózzunk, ezáltal professzionális tartalmakat gyártsunk a segítségükkel.
Akkumulátor: mindegyik felsőkategóriás telefon képes vezeték nélküli töltésre
Bár a középkategóriás készülékeknél is megjelent egy-egy modellnél, azonban csak a prémium szinten tekinthetjük alapelvárásnak a vezeték nélküli töltés technológiáját. Az egyes gyártók között viszont még nagy a szórás ezen a téren.
Vannak készülékek, amelyek csak 15W-tal, míg mások akár 80W-tal tudnak tölteni vezeték nélkül. A vezetékes gyorstöltés azonban mindenhol közel egységes, mint ahogyan az 5000 mAh körüli akkumulátorok is, amelyek a fejlett gyártástechnológián alapuló lapkák miatt az üzemidők szempontjából sem vallanak kudarcot.
Kapcsolat: 5G, WiFi 7, NFC – minden van már a legfelsőbb szinten
Bár az 5G már a belépő szinten is kezdi megvetni a lábát, illetve a középkategóriás telefonok között is egyre gyakoribb, ugyanakkor a felső ligában már nemcsak ezt, hanem más modern kapcsolódási formákat is elérhetünk.
Itt az 5G mellett már nem kérdés az NFC, a legújabb Bluetooth technológia, sőt a legdrágább okostelefonok többsége a WiFi 7-et teljes mellszélességgel támogatja.
Biztonság: a prémium telefonok többségében kijelző alá épített ujjlenyomat-olvasó van
A biztonsági innovációkra jellemző, hogy mindig a prémium modellekben jelennek meg elsőként. Az utóbbi egy-két évben jelentős előrelépés ezen a téren nem történt, de a prémium kategóriában már szinte minden készülékben kijelző alá épített ujjlenyomat-olvasót találunk.
Sőt, nemcsak optikai, hanem ultraszónikus megoldásokkal is találkozhatunk – például a Galaxy S24 Ultránál –, sőt vannak egyéb biztonsági megoldások is, mint amilyen az Apple Face ID-je vagy műholdalapú SOS-szolgáltatása.
Szoftver: a felső ligában már az iOS is meghatározó
A legtöbb prémium kategóriás okostelefon bár még mindig Android alapokon nyugszik, azonban itt már számolnunk kell az Apple-féle iOS rendszerrel is, ami teljesen külön utakon jár, sokak szerint kezelhetőbb, biztonságosabb és hatékonyabb szisztéma, mint a konkurencia.
Bármi is legyen az igazság, az Androidot használó okostelefonokat is igyekeznek személyre szabni a gyártók egy-egy saját kezelőfelülettel, így szoftveres szempontból egyáltalán nem mindegy, melyik termék mellett döntünk.
Fontos megjegyezni, hogy a gyártók a prémium ligában is többéves támogatást nyújtanak szoftveres fronton – ezeknél a készülékeknél ez különösen fontos, hiszen sokan több évre vásárolják őket –, de ezen a téren is kiemelkedik a Google, akik például a Pixel 8 Pro kapcsán 2030-ig biztosítják a frissítéseket a vásárlóknak.
Ezek a gyártók határozzák meg 2025-ben a legjobb telefonok piacát
Hogy melyek azok a telefongyártók, akik 2025-ben meghatározták készülékeikkel a piacot? Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabbakat:
Apple
Az Apple hosszú évek óta saját úton jár a piacon, de nevüket minden esetben prémium megoldások övezik, így ebben a kategóriában megkerülhetetlenek, évente frissülő okostelefonjaikat a folyamatos innováció miatt pedig mindig óriási figyelem övezi.
Samsung
Az Android alapú rendszert használó gyártók közül a Samsung a legerősebb nevek közé sorolható a prémium szinten. A Galaxy S-sorozatukkal minden évben utat mutatnak a piacon, de a hajlítható kijelzős modelljeikkel is az élmezőnyhöz tartoznak.
Xiaomi
A Xiaomi a prémium ligában is foglalkozik a kimagasló ár-érték aránnyal. Fő modelljeik több tekintetben képesek felvenni a versenyt a konkurenciával, miközben az árcédula szemponjtából jóval kedvezőbb árú készülékeket dobnak piacra.
A Google Pixel okostelefonok leginkább az elragadó kamerás tudás, valamint a gyártó egyedi fejlesztésű hardverkészlete miatt érdemelnek figyelmet a prémium szinten, hiszen egy egészen új megközelítést kap, aki úgy határoz, hogy a Google valamelyik telefonja mellett dönt.
Oneplus
A Oneplus neve ma már a prémium kategóriában is megkerülhetetlen. A Xiaomihoz hasonlóan ők is főleg a jó ár-érték aránnyal szeretnének kitűnni a sorból, miközben telefonjaik magabiztosan odatehetők a legjobbak mellé.
Honor
A Honor még mindig nem tudta teljesen kiheverni a Huawei-szakítást, de a prémium kategóriában évről-évre előrukkolnak legalább egy olyan okostelefonnal, ami valamiért megérdemli a figyelmet. Emiatt az ő nevüket is számításba kell vennünk ezen a szinten.