Amennyiben te sem akarsz sokat fizetni egy mobilért, de szeretnéd a legtöbbet kihozni a pénzedből, akkor itt a remek alkalom: összegyűjtöttük a legjobb középkategóriás telefonokat.
Tartalomjegyzék
- A legjobb középkategóriás telefonok (2024)
- Milyen középkategóriás telefont vegyek 2024-ben?
- A középkategóriás telefonok piacának legfontosabb gyártói
Rengeteg ember úgy vásárol okostelefont, hogy a masszív középkategóriából válogat, hiszen ezek a készülékek még elérhető árat képviselnek, de a megfelelő modell esetén már több tekintetben is prémium funkciók várják a felhasználókat.
Ez a kategória mindig is erős volt a telefonos piacon, ezért több hónapig tartó kutatást követően megvizsgálatuk a teljes kínálatot, hogy kiválogassuk nektek azokat, amelyek valóban megérik a pénzüket.
Hogy melyek a legjobb középkategóriás telefonok? Az alábbiakban láthatjátok az aktuális listát:
A legjobb középkategóriás telefonok (2024)
Google Pixel 8A
Hétköznapi felhasználásra
A Google Pixel 8A nem elég, hogy egy vérbeli középkategóriás okostelefon, a Google saját lapkakészletének köszönhetően nagyszerű képességek jellemzik, sőt kamerás tudása sem elhanyagolható.
4nm-es Google Tensor lapkakészlettel
Amennyiben szeretnénk kiszabadulni a Qualcomm és a Mediatek lapkakészleteinek világából, akkor a Google Pixel 8A okostelefon különösen jó választás lesz, hiszen ez az eszköz a saját fejlesztésű Google Tensor G3 lapkakészletre épül fel, Immortalis GPU-val, 5G-támogatással és 4nm-es gyártástechnológiával.
A 8GB RAM-mal kiegészülve egy nagyon ütőképes konstrukció vár ránk, méghozzá IP67-védelemmel, illetve derekas üzemidővel, hála a 4492 mAh-s Li-Po akkumulátornak, amit 18W-on keresztül tölthetünk vezetékes formában, de 7.5W-on keresztül a vezeték nélküli töltést is támogatja.
Kimagasló kamerás tudás a középkategóriában
A középkategóriás telefonok között már nagyon sok kimagasló kamerás tudással rendelkező modell közül válogathatunk, és a Google Pixel 8A ezek között magabiztos helyen áll, hála a 64 megapixeles, optikai képstabilizátorral és f/1.9-es rekeszértékkel ellátott főkamerának, valamint a 13 megapixeles társszenzornak.
A készülékkel jó minőségű fotók készíthetők, de a videók kvalitásával is elérhetjük a 4K/60fps-t, sőt a 13 megapixeles szelfikamerája sem okoz csalódást. Külön kiemelendő a 6,1 hüvelykes AMOLED kijelzője, amely 1080×2400 képpontos felbontással, 120Hz-es képfrissítéssel és 2000 nites fényerővel kecsegtet a vásárlóknak.
Nothing Phone 2
Megfizethető flagship élmény
A Nothing Phone 2 egy igazán különleges okostelefon a középkategóriában, hiszen mind külsőleg, mind szoftveresen nagyon egyedi vonalat képvisel, miközben tudása több tekintetben is a prémium szint felé kacsintgat.
Sem eredetiségből, sem erőből nincs hiány
A készüléket olyan egyedi megoldásokkal tette izgalmassá a gyártó, mint például a 11 LED-ből álló fénycsík, ami értesítésekhez, a videórögzítés jelzéséhez vagy más egyéb funkciók megtámogatásához is hasznos lehet. Mindezt Android 13-ra épülő, egyedi felhasználói felülettel ellátott szoftveres háttér támogatja meg.
Ha szeretjük az erős hardveres hátteret, a Nothing Phone 2 ebben a tekintetben is ott lesz a legjobbak között a középkategóriában, hiszen a 4 nm-es Snapdragon 8+ Gen 1 lapka dolgozik benne Adreno 730-as GPU-val kiegészülve, erősebb típusában pedig akár 12GB RAM-ot is találhatunk majd.
Két 50 megapixeles kamera, 15W-os vezeték nélküli töltés
A telefon kijelzője egy 6,7 hüvelykes, 1 milliárd szín megjelenítésére képes, 120Hz-es képfrissítési rátával rendelkező LTPO OLED panel lett, amit Gorilla Glass védelemmel láttak el, akárcsak a hátlapi üveglapot. A 4700 mAh-s akkumulátor nagyon jó üzemidőt ad a telefonnak, sőt a 45W-os gyorstöltés mellett 15W-os vezeték nélküli töltés is elérhető hozzá.
Nem szabad elmenni szó nélkül a Nothing Phone 2 kamerás tudása mellett sem! A készülék két darab 50 megapixeles hátlapi szenzort kapott, amelyek nagyon jó fotós tulajdonságokkal rendelkeznek, akár 4K/60fps-ben is rögzítenek, a 32 megapixeles szelfikamera pedig szintén hasznos társ lesz a hétköznapokban.
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+
Beugró szint
A kimagasló ár-érték arányt képviselő termékeiről ismert Xiaomi több középkategóriás készülékkel is megtalálható a piacon, de a Redmi Note 13 Pro+ magasan a legjobbak közé tartozik.
Prémium szintet idéző kamerarendszer és gyorstöltés
Hogy miért kedvelik olyan sokan a középkategóriában a Redmi Note 13 Pro+ okostelefont, azt jól mutatja például a kamerarendszer, hiszen a 200 megapixeles, optikai képstabilizátorral és f/1,7-es rekeszértékkel rendelkező szenzor különösen jó tulajdonságokkal rendelkezik, pláne a 8+2 megapixeles társkamerával kiegészülve.
A 16 megapixeles szelfikamerája mellett a készülék nagy előnye még az 5000 mAh-s akkumulátor, illetve a hozzá kapcsolódó 120W-os vezetékes töltés, ami 19 perc alatt képes teljesen lemerült állapotból is 100 százalékra tölteni a telefont.
Erős hardveres háttérrel, 120Hz-es AMOLED kijelzővel
A telefon alapját egy Mediatek Dimensity 7200 Ultra lapkakészlet adja, ami a maga 4nm-es gyártástechnológiájával nemcsak erős, hanem nagyszerűen kihasználja az akkumulátort is. Mali-G610-es GPU-jával ráadásul a legösszetettebb feladatok megoldása sem okoz neki különösebb problémát.
A kijelző tekintetében egy 6,67 hüvelykes AMOLED panelt találhatunk benne, amely 120Hz-es képfrissítési rátája mellett 68 milliárd színárnyalat megjelenítésére alkalmas, támogatja a Dolby Vision és a HDR10+ technológiákat, védelméről pedig a Gorilla Glass Victus bevonat gondoskodik.
Kapcsolódó anyagunk:
Samsung Galaxy A55
Pénztárcabarát megoldás
Amennyiben a Samsung kínálatából válogatnánk középkategóriás okostelefont, a Galaxy A55 jelenleg az egyik legjobb alternatívát képviseli, méghozzá erőteljes hardverrel és jó kamerás tudással.
Super AMOLED kijelző és fejlett Gorilla Glass védelem
A Samsung Galaxy A55 kapcsán biztosan nem kell aggódnunk a karcolások miatt, hiszen 6,6 hüvelykes kijelzőjét a Gorilla Glass Victus+ bevonattal látták el. A Super AMOLED kijelző természetesen 120Hz-es képfrissítéssel rendelkezik, de a HDR10+ támogatása mellett az 1000 nites fényerő is ott van az előnyei között.
Természetesen Gorilla Glass védi a hátlapi üveget is, miközben az egész telefon IP67-es védelmet kapott. Kiváló üzemidejéről ráadásul nemcsak a 25W-os vezetékes töltéssel rendelkező 5000 mAh-s akkumulátor gondoskodik, hanem a Samsungra jellemző nagyszerű szoftveres háttér is.
A tripla kamerarendszer is figyelemre méltó
Természetesen a kamerás tudása miatt sem kell szégyenkeznie a Galaxy A55-nek. Ebben a tekintetben egy 50+12+5 megapixeles tripla rendszer dolgozik benne, a fő szenzor tekintetében optikai képstabilizátor és f/1.8-as rekeszérték mellett, de a 32 megapixeles szelfikamera is a jobbak közül való.
Erőteljes hardveres tudását ráadásul a saját fejlesztésű Exynos 1480-as lapkakészlet adja, amely 4 nm-es gyártástechnológiára épül, és saját Xclipse 530-as GPU egészíti ki modelltől függően 6, 8 vagy 12GB RAM-mal.
Kapcsolódó anyagunk:
OnePlus 12R
A csúcskategória képviseletében
Ha szeretnénk a csúcskategóriához közelíteni, de mindezt középkategóriás árcédulával, akkor a OnePlus 12R jó alternatívát képviselhet, hiszen ez a telefon több szempontból is inkább abban az irányban kacsintgat.
Bivalyerős hardverrel és kiváló üzemidővel
A OnePlus telefonjának egyik nagy előnye, hogy már a Snapdragon 8-as lapkakészlet második generációjával szerelték fel. Ez egy 4nm-es gyártástechnológiára épülő megoldás, ami Adreno 740-es GPU-val és akár 16GB RAM-mal is büszkélkedhet, így nyers ereje miatt nem lehet rá panasz.
Mindezt a gyártó csinos megjelenéssel, IP64-es védelemmel, valamint kitűnő üzemidővel dobta fel, hiszen egy 5500 mAh-s akkumulátor dolgozik benne, ami 100W-os vezetékes gyorstöltéssel rendelkezik, így akár 26 perc alatt fel tudja tölteni a teljesen lemerült telepet.
LTPO AMOLED kijelzőjét Gorilla Glass Victus 2 védi
A telefon egy nagyobbacska LTPO AMOLED kijelzőt kapott, ami az 1 milliárd színárnyalat kezelése mellett 120Hz-es képfrissítési rátával büszkélkedhet, sőt a HDR10+ és a Dolby Vision támogatása sem okoz neki problémát, de a legjobb, hogy erőteljes Gorilla Glass Victus 2 bevonat óvja a sérülésektől.
Tripla kamerarendszerének központi eleme egy 50 megapixeles szenzor, ami f/1.8-as rekeszértékkel büszkélkedhet, a 8+2 megapixeles társkamerák pedig csak még tovább növelik a képek, illetve a videók minőségét, de a 16 megapixeles szelfikamera tudása sem elhanyagolható.
Motorola Edge 50 Pro
Középkategóriás flagship élmény
A Motorola a tőlük megszokott módon egy olyan okostelefonnal van jelen a középkategóriában, ami bőven túlmutat az általa képviselt ársávon, hiszen több szempontból is flagship élményt kínál.
A 144Hz-es kijelző 1 milliárd árnyalat megjelenítésére képes
Az Edge 50 Pro egyik nagy előnye, hogy egy 6,7 hüvelykes P-OLED kijelzőre építették fel, ami 1 milliárd színárnyalat kezelésére alkalmas, a HDR10+ támogatása mellett pedig nem 120-, hanem 144Hz-es képfrissítési rátát képvisel, méghozzá 2000 nites fényerő társaságában.
A panel védelmét Gorilla Glass-bevonattal látták el, de az IP68-as szabvány sem elhanyagolható, sőt az abszolút felső ligát képviseli a telefon töltése, hiszen a 4500 mAh-s Li-Po akkumulátort vezetéken keresztül 125W-tal, vezeték nélkül pedig 50W-tal tudjuk tölteni.
Snapdragon lapkával és elől-hátul 50 megapixeles kijelzővel
A telefon nyers erejét a Snapdragon 7 Gen 3 lapkakészlet biztosítja nyolc darab Cortex maggal, valamint Adreno 720-as GPU-val, de érdekesre sikerült a kamerarendszere is, hiszen már az előlapon is egy 50 megapixeles szelfikamera kapott helyet, HDR-támogatással.
A hátlapi szisztémáról annyit érdemes tudni, hogy az optikai képstabilizátorral és f/1.4-es rekeszértékkel rendelkező 50 megapixeles főkamera már önmagában nagyszerű tudással rendelkezik, de a 10+13 megapixeles társszenzorok még jobb kamerás képességeket adnak a kezébe.
Milyen középkategóriás telefont vegyek 2024-ben?
A középkategóriás okostelefonok azért annyira közkedveltek, mert többségében olyan technológiai háttérrel büszkélkedhetnek, amelyek egy-két évvel korábban a prémium ligában szerepeltek.
Aki a legtöbbet akarja kihozni a pénzéből, ellenben nem hajlandó komolyabb kompromisszumokra, az jellemzően a középkategóriás modellek közül szemezget.
Hogy mégis milyen elvárásaink lehetnek 2024-ben egy középkategóriás készülékkel szemben? Az alábbiakban összegyűjtöttük a legáltalánosabbakat.
Az AMOLED kijelző és a komolyabb kijelzővédelem már alapelvárás
Nagyon régen elmúltak azok az idők, amikor a középkategóriában meg kell elégedni egy IPS LCD kijelzővel. Ma már egy jobb modell ebben a ligában valamilyen AMOLED kijelzővel rendelkezik, és legalább 120Hz-es képfrissítési rátára képes.
Nyilván vannak eltérések a tudás tekintetében, így valamelyik csak a HDR10+ technológiát kezeli, más már a Dolby Visiont is, de a középkategóriában sokszor bukkanhatunk kimagasló színhűséggel és fényerővel dolgozó modellekre.
Ami alapelvárás még ezen a szinten, hogy a kijelző megfelelő védelemmel, illetve valamilyen jobb Gorilla Glass bevonattal legyen ellátva.
A hardver itt már nem jelenthet jelentős kompromisszumot
Hardveres szempontból a középkategóriában már csak és kizárólag olyan megoldásokkal találkozhatunk, amelyek különösebb kompromisszumokat nem követelnek a felhasználóktól. Olyan Qualcomm, Mediatek vagy saját fejlesztésű lapkák dolgoznak ezekben a készülékekben, amelyek néhány éve még prémium modellek voltak, illetve azokhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek.
Ennek megfelelően ma is megállják a helyüket, miközben a 4nm-es gyártástechnológia a jobb modelleknél már teljesen általános, akárcsak a 8-12 GB RAM, illetve a 128-512GB-os belső tárhely.
A középkategóriában már fejlettebb kamerás tudást találunk
A kamerás képességek tekintetében az 50 megapixel a középkategóriában már alapvető a hátlapi rendszeren, de fontosabb, hogy ne vesszünk el a megapixelek számában, hanem nézzük meg a kapcsolódó teljesítményt is.
Alighanem ezen a ponton kell a legnagyobb kompromisszumokkal számolnunk a prémium termékekhez viszonyítva, de különösen a társszenzorok, a rekeszértékek, az optikai zoomok és képstabilizálási megoldások tekintetében már itt is találhatunk jobb modelleket.
A legtöbb készüléknek nem okoz gondot a profi minőségű képkészítés, sőt a 4K/30fps-sel történő videórögzítés sem.
A gyorstöltés már minden modellnél alapelvárás
Bár a vezeték nélküli töltés még a középkategóriában is csak néhány telefon kiváltsága, azonban a vezetékes gyorstöltés már alapelvárás valamennyi készüléknél, így 25-től 125W-ig mindent találhatunk a palettán.
Az akkumulátorok méretét tekintve itt is a 4500-5000 mAh dominál, az újabb gyártástechnológiára épülő lapkakészletek miatt azonban az üzemidő szempontjából gyakran jobb tulajdonságokkal találkozhatunk, mint az olcsóbb társaknál.
Az 5G és az NFC valamennyi középkategóriás telefonban megtalálható
Az adatkapcsolat tekintetében a középkategóriában már nem sok kompromisszumot kell kötnünk a prémium modellekhez viszonyítva. Szinte minden telefon rendelkezik már NFC-vel, sőt a Bluetooth tekintetében is az 5.3-as vagy az 5.4-es változat van használatban.
Mivel többségüket még mai szemmel is modern, illetve korszerű 4nm-es lapkakészlettel szerelték fel, ezért a középkategóriában már bátran legyen alapelvárás az 5G annak ellenére is, hogy egyelőre nagyon sok helyen még mindig nem elérhető ez a kapcsolódási forma.
A kijelző alatti ujjlenyomat-olvasó valamennyi modellben megtalálható
Bár a készülékbiztonságot nagyon sok alternatív módszerrel elérhetjük, az egyik leghatékonyabb azonban az ujjlenyomat alapú szisztéma. A középkategóriában teljesen általános, hogy ez nem a bekapcsoló gombba integrálva helyezkedik el, hanem a kijelző alá építve.
A középkategóriában még az Android uralja a piacot
Bár az Apple kínálatában is vannak olcsóbb készülékek, azonban ár-érték arányban a középkategóriát még az Android alapú rendszerek uralják, tehát az iOS operációs rendszerrel szoftveres fronton nem igazán kell számolnunk.
Az Android 13 vagy az Android 14 már valamennyi gyártótól alapvető elvárás itt, akárcsak a többéves szoftveres támogatás, valamint a megfelelő kezelőfelület társítása, aminek köszönhetően mind a biztonság, mind a könnyed felhasználás garantált.
Nyilván vannak gyártók, akik erre nagyobb figyelmet fordítanak – a Samsung például különösen odafigyel rá –, de a többieknek sincs okuk szégyenkezni.
A középkategóriás telefonok piacának legfontosabb gyártói
A középkategóriában kis túlzással ugyanazok a nevek uralják a piacot, mint a belépő szinten, de többségük prémium ligás eszközökkel is rendelkezik. Lássuk, hogy kik azok, akik mindenképpen meghatározóak a szegmensben:
Samsung
A Samsung nevét bár sokan a prémium modellekkel azonosítják, a népszerű Galaxy A-sorozattal azonban a belépő és a középszintet is képviselik. Minél magasabb a szám az adott modellnél, annál jobb képességeket kapunk tőle a pénzünkért cserébe!
Xiaomi
A Xiaomi nagyon magabiztos szereplője a középkategóriának, Poco modelljeik megkerülhetetlenek, de a Redmi termékcsaláddal is mindig feldobják a labdát a konkurenciának, hiszen a drágább modellekben már sok prémium funkciót kínálnak.
OnePlus
A OnePlus kínálatából sem hiányoznak a nagytudású mobilok, az ár-érték arány tekintetében itt már gyakran a Xiaomival versenyeznek, hiszen igyekeznek minden tekintetben saját megoldásokkal és prémiumközeli élményekkel szolgálni.
A Google telefonjai közül nagyon sok elkerüli a hazai piacot, holott a középkategóriában főleg kamerás tudásukkal és egyedi fejlesztésű hardveres megoldásaikkal rengeteg kellemes meglepetést tudnak okozni a felhasználóknak.
Motorola
Főleg az Edge modellekkel a Motorola egy betonbiztos szereplője a középkategóriának. Nagyon jó tulajdonságokat nyújtanak már ebben a ligában, sőt a híres Motorola-tulajdonságok is minden modelljükre jellemzőek.
Nothing
A Nothing jött, látott és felforgatta a piacot. Nemcsak a belépő-, hanem a középszinten is rengeteg egyediséggel szolgálnak a felhasználóknak, így aki egy kicsit ki akar lógni a sorból, bátran válogasson kiváló tudású telefonjaik között.
Kapcsolódó anyagunk: