Magyarországon is egyre többször látni olyan embereket – gyerekeket és felnőtteket egyaránt –, akik elektromos rollerrel közlekednek a mindennapokban. Ez nem meglepő, hiszen a kérdéses eszköz népszerűségének a hátterében rengeteg előnyös tulajdonság áll, egyelőre például nincs szükség hozzá jogosítványra, mégis erőfeszítés nélkül juthatunk el vele egyik pontból a másikba, miközben teljes értékű járműnek számít, amihez ma már a megfelelő biztonsági háttér is adott a termékek részéről.
Tartalomjegyzék
- Legjobb elektromos rollerek (2025)
- Jó, ha tudsz róla!
- Korábbi kedvenceink
- Az elektromos roller előnyei és hátrányai
- Hasznos tanácsok az elektromos roller használatához
- Milyen elektromos rollert vegyek?
- Gyakran ismételt kérdések
Elterjedése kapcsán fontos kiemelni, hogy az elektromos rollerek ma már a megfizethető árkategóriát képviselik, miközben használatukkal nemcsak a tömegközelekedéstől mentesülhetünk, hanem újra gyereknek érezhetjük magunkat, hiszen a felépítésük tekintetében megegyeznek hagyományos, mondhatni klasszikus társaikkal, még ha működési elvük terén akadnak is különbségek.
Valóban olyan jó azonban egy elektromos roller, mint amilyennek sok helyen állítják? Megéri beruházni rá? Ha pedig igen, akkor mégis melyiket válasszuk? Ezekre a kérdésekre mind válaszolunk az alábbiakban!
A legjobb elektromos rollerek (2025)
A legjobb elektromos rollereket a következő forrásokból választottuk ki:
- saját tapasztalatok & tesztek alapján;
- hiteles nemzetközi tesztekből és forrásokból tájékozódva;
- hazai és globális igazolt vásárlói vélemények kutatásával.
Xiaomi Mi Electric Scooter 4
A mi választásunk
Ha fontos a teljesítmény, a megbízhatóság és természetesen a biztonság, akkor mindenképpen érdemes számításba venned elektromos roller vásárlásakor a Xiaomi Mi Electric Scooter 4-et, ami biztosan nem okoz csalódást.
Szénkefe nélküli villanymotorral és defekttűrő abroncsokkal
A Mi Electric Scooter 4 egyik legnagyobb előnye, hogy 600W-os villanymotorja szénkefe nélküli kialakítást kapott, így nemcsak megbízhatóbb lett, de a teljesítménye is megnőtt. Rendkívül jól gyorsul, így pillanatok alatt elérhető vele a 25 km/h-s végsebesség, miközben egy 16 százalékos emelkedőn sem veszít lendületéből.
A 30 kilométeres hatótávolság elegendő a mindennapi munkába vagy iskolába járáshoz, sőt a kisebb túrákhoz is, miközben a továbbfejlesztett és 10 hüvelykre növelt defekttűrő gumiabroncsok a kényelem és a biztonság szempontjából egyaránt jelentős javulást hoztak, sőt a tartósság szempontjából is előnyösebbek a tömlős megoldásoknál.
Nemcsak masszív, hanem biztonságos is
A Xiaomi elektromos rollere erőteljes és masszív vázat kapott, ennek ellenére mégis 3 másodperc alatt összecsukható – méghozzá három egyszerű mozdulattal –, így bárhová magunkkal vihető. Mindezt ráadásul a közlekedésbiztonság szempontjából is előnyös megoldásokkal egészítette ki a gyártó.
A dupla fékrendszer például első elektromos- és hátsó tárcsafékből épül fel, de blokkolásgátló és regeneratív technológia is található benne csúszásgátló fellépővel, jó fogású kormánnyal, valamint komplex világításrendszerrel. Természetesen a Xiaomi Home társalkalmazással is képes kommunikálni, így rengeteg okos funkciót érhetünk el hozzá a telefonunkon keresztül.
Segway Ninebot KickScooter E2 E Pro
Mi választásunk a belépő kategóriában
A Segway Ninebot KickScooter E2 E Pro egy könnyen kezelhető, megbízható elektromos roller, amely tökéletes városi közlekedéshez, hétköznapi ingázáshoz. 35 km-es hatótávja és vízálló kialakítása ideálissá teszi a mindennapos alkalmazásra, miközben a masszív, strapabíró felépítése és a prémium funkciói garantálják a biztonságos és kényelmes használatot.
Innovatív, biztonságos közlekedési eszköz
A Segway ezen modellje 25 km/h-s maximális sebességre képes, ennélfogva megfelelő szórakozásra, illetve a városban történő közlekedéshez. A RideyLONG technológiának köszönhetően hatékonyabb energiafelhasználással rendelkezik, így hosszabb távokat tehetünk meg egyetlen töltéssel.
A kipörgésgátló rendszer gondoskodik a megfelelő stabilitásról és a biztonságos használatról, különösen csúszós vagy egyenetlen utakon jön jól ez az “extra védelem”. A 10 hüvelykes, tömlő nélküli gumiabroncsok légszivárgásmentes kialakításúak, ezáltal kisebb a defekt kockázatának esélye, és nem mellesleg kiváló tapadást is biztosítanak.
Modern kijelző, könnyű alkalmazhatóság
A 2,8 hüvelykes műszerfal által könnyen informálódhatunk a sebességről, az akkumulátor töltöttségi szintjéről és az aktuális menetmódról. Az irányjelző gombokkal biztonságosan és szabályosan jelezve kanyarodhatunk, ezáltal garantált a láthatóság, ami rendkívül fontos a forgalmasabb szakaszokon.
A Segway Ninebot KickScooter E2 E Pro a belépő-középkategória egyik legjobb ár-érték arányú modellje, amely kényelmes és korszerű megoldást kínál a mindennapi közlekedéshez.
Segway KickScooter E2 E
Legolcsóbb ajánlásunk
A Segway KickScooter E2 E egy kifejezetten pénztárcabarát elektromos roller, amely tökéletes alternatíva, ha egy belépő szintű, de megbízható közlekedési eszközt keresünk a mindennapi ingázáshoz. 25 km-es hatótávot kínál, vagyis remekül bevethető városi használatra, könnyen eljuthatunk a munkahelyünkre, suliba vagy akár a város más pontjaira. 14,2 kg-os súlyának köszönhetően egyszerűen hordozható és tárolható.
Egyszerűen használható, praktikus kialakítású
Letisztult, modern megjelenése révén egy stílusos eszközzel közlekedhetünk, ami nem utolsó szempont a felhasználói élmény tekintetében sem. Maximális teherbírása 90 kg, azonban a legerősebb érv mellette, hogy könnyű és összecsukható, így nem jelent problémát a szállítása, tárolása még a tömegközlekedési eszközökön sem, ugyanis kis helyigényű.
Biztonságos közlekedés
Bár a 20 km/h-s maximális sebességgel száguldozni nem fogunk, de tökéletes az ingázáshoz, illetve rövidebb utak megtételére, ugyanakkor az óvatosabb felhasználók számára még előny is lehet. A kombinált fékrendszere – elektronikus első fék és dobos hátsó fék – biztonságos fékezést tesz lehetővé a váratlan helyzetekben.
Ha egy könnyen kezelhető, igényes küllemű elektromos rollert keresünk, amely megfelel a mai modern közlekedési igényeknek, és nem szeretnénk mélyen a zsebünkbe nyúlni, a Segway KickScooter E2 E modell ideális lehet.
Xiaomi Electric Scooter 4 Lite Gen2 EU
Pénztárcabarát választás
A Xiaomi Electric Scooter 4 Lite Gen2 EU szintén egy költséghatékony alternatíva, amely ideális a mindennapi ingázáshoz, a modern városi élethez. 25 km a maximálisan megtehető távolság, ami általában elegendő a mindennapos bejáráshoz, 25 km/h-s maximális sebességgel suhanhatunk.
Erőteljes motor, megbízható teljesítmény
A 390 W-os motorteljesítménynek köszönhetően a roller akár a 15%-os emelkedőkkel is könnyen megbirkózik, így szerencsére nem kell aggódnunk a kissé vadregényesebb területeken sem. A nagy méretű 10”-os gumiabroncsok a durvább, egyenetlenebb terepen is megállják a helyüket.
Biztonságos, strapabíró kialakítás
A nagy fényerejű első fényszóróval éjszaka és a rosszabb látási viszonyok mellett is biztonságosan közlekedhetünk. Külön előnye az IPX4 fröccsenésállósága, ami azt jelenti, hogy védelmet nyújt a csapadékkal szemben, egy kis eső vagy nagyobb tócsa nem állhat az utunkba, ha a Xiaomi ezen modelljét választjuk.
Ismét hoztunk egy pénztárcabarát, megbízható elektromos rollert, amely tökéletes városi közlekedésre és rövidebb utak megtételére, a Xiaomi Electric Scooter 4 Lite Gen2 EU mindenben megfelel a mai kor elvárásainak.
Sencor S70
A belépő kategória képviseletében
Kényelmes, nagy tudású és megfizethető árú elektromos rollert keresünk, ami a biztonság szempontjából is jelesre vizsgázik? Ebben az esetben érdemes megismerkedni a magabiztos középkategóriát képviselő Sencor S70-nel.
Teljesítményből és hatótávból sincs hiány
A Sencor elektromos rolleréből egy dolgot biztosan nem spóroltak ki: a teljesítményt. A 400W-os elektromotor képes 25 km/h-s maximális sebességgel repíteni a masszív járművet, miközben optimális esetben akár 50 km is megtehető vele töltésenként, ami bőven elegendő például mindennapi ingázáshoz.
Teljesítménye és sebessége négy üzemmódban szabályozható (Sport, Drive, Eco, Walk), miközben nemcsak kellően erős vázszerkezet jellemzi, hanem a kényelemből sem engedett a gyártó. A 10 hüvelykes defekttűrő tömörgumikat például külön lengéscsillapítókkal látták el, ami nagy szó ebben a kategóriában.
Dupla fékrendszerrel és rengeteg funkcióval
Természetesen a biztonságot is szem előtt tartotta a Sencor az S70-es tervezésekor. A csúszásmentes fellépő mellett több elemből álló LED világításrendszer, valamint dupla fékszisztéma is megtalálható rajta, így elől egy elektromos-, hátul pedig egy tárcsafékes megoldást láthatunk.
Több tartozék is elérhető hozzá külön – például telefon- vagy szerszámtartó –, miközben az okos funkciók tekintetében sem vall kudarcot. Saját társalkalmazásával nemcsak állapotát, így például töltöttségét ellenőrizhetjük, hanem távoli zárolással védelmét is biztosíthatjuk lopás ellen.
Segway KickScooter F2 Pro E
Arany középút
A Segway KickScooter F2 Pro E az arany középutat képviseli, ugyanis egy megbízható, strapabíró és kényelmes elektromos roller. Remek választás városi közlekedéshez, sőt, még földúton történő használatra is alkalmas. A maximálisan megtehető 55 km-es távolság rendkívül vonzó lehet azok számára, akik hosszabb utak megtételéhez is igénybe vennék.
Az intelligens akkumulátor-kezelő rendszer optimalizálja az energiafelhasználást, hogy minden töltés a lehető legtovább kitartson.
Biztonságos közlekedés minden helyzetben
A kettős fékrendszer még biztonságosabbá teszi a használatát, ahogyan az elektromos kürt is segít ebben azáltal, hogy kellően figyelemfelkeltőek lehetünk a forgalomban. Mivel lengéscsillapítóval felszerelt a göröngyös utak és földutak sem jelentenek akadályt számára, szinte bármilyen környezetben alkalmazhatjuk.
Kényelmes a hosszabb utazások idején is
A roller intelligens funkciói és nagy teljesítménye nemcsak a vezetési élményt teszik különlegessé, hanem egyúttal a biztonságot is garantálják. Ergonomikus kialakítású, strapabíró anyagokból készült, ezáltal hosszú távon is megbízható, kényelmes társunk lehet a közlekedés során.
Ha egy strapabíró, hosszú hatótávolságot kínáló elektromos rollerre vágyunk, amelyre a kalandosabb utazásaink alkalmával is számíthatunk, a Segway KickScooter F2 Pro E modelljében nem fogunk csalódni.
Xiaomi Electric Scooter 5 Pro
Új piacralépő
A Xiaomi Electric Scooter 5 Pro modelljével új szintre emelhetjük a városi közlekedést.
A fejlett technológia, a hosszú hatótáv és a letisztult dizájn mind igazán kelendővé teszik, hiszen egy olyan közlekedési eszközt alkotott a gyártó, amely nagyfokú szabadságot, élvezetes közlekedést tesz lehetővé. Akár napi ingázáshoz vagy hétvégi kiruccanáshoz keresünk megfelelő alternatívát, ez a modell megbízható társunk lesz.
Kimagasló teljesítmény és kényelem kompromisszumok nélkül
Az 1000 W teljesítményű motor dinamikus gyorsulást tesz lehetővé, és a vezetési élményt illetően sem lehet panaszunk, sőt, még a meredekebb 22%-os emelkedők sem jelentenek akadályt.
Az akár 60 km-es hatótáv sokunk számára vonzóvá teszi ezt a Xiaomi modellt, hiszen hosszabb távolságot is megtehetünk anélkül, hogy állandóan a töltöttségi szint miatt kellene aggódnunk. A 10 hüvelykes defekttűrő gumik és a kettős lengéscsillapítás révén pedig az út egyenetlenségei sem lesznek olyan zavaróak.
Intelligens funkciók és biztonság a fókuszban
A dupla fékrendszer révén garantált a biztonságos fékezés még a csúszósabb utakon is. IPX5 besorolása által a nedvességgel szemben is ellenálló bizonyos fokig. Az első és hátsó lámpák és az irányjelzők növelik a biztonságot és persze a láthatóságot, így minden helyzetben jól észrevehetők maradhatunk. A roller kompatibilis a Xiaomi Home alkalmazással, így ellenőrizhetjük a sebességet, aktiválhatjuk a lopásvédelmet és egyéb okosfunkciókat is kezelhetünk.
A Xiaomi Electric Scooter 5 Pro nem csupán egy praktikus eszköz, hanem egy útitárs, amellyel a városi közlekedés gördülékennyé és élvezetessé válik.
Segway KickScooter F2 Plus E
Városi közlekedésre
Városi használatra és mindennapi ingázásra keresel egy megbízható elektromos rollert, amit garantáltan nem kell minden este tölteni? Elragadó tulajdonságai miatt a Segway KickScooter F2 Plus E nagy kedvenced lehet!
Ideális társ a városi közlekedésben
Ha rövidebb távokra és kizárólag városi használatra keresel elektromos rollert, a Segway terméke számodra is ideális jelölt. Rendkívül masszív és egyben tartós kialakítás jellemzi, miközben erő is van benne, hála a 800W-os maximális teljesítményű villanymotornak, amivel pillanatok alatt el tudja érni a 25 km/h-s végsebességet.
Ezzel az erős háttérrel biztosan nem okoz majd gondot a 20 százalékos emelkedők legyűrése sem, miközben 460 Wh-s akkumulátorával akár 55 kilométeres hatótáv is elérhető töltésenként, sőt mit több, a gyártó gondosan ügyelt arra, hogy a jármű a biztonság tekintetében egyaránt az élmezőnybe kerüljön.
Egy elektromos roller, amit nem tudsz elveszíteni
A Segway KickScooter F2 Plus E speciális önjavító bevonattal rendelkező 10 hüvelykes kerekeken gurul, rendelkezik saját csengőkkel, irányjelzőkkel, nagy teljesítményű lámpákkal, intelligens akkumulátor-kezelő rendszerrel, miközben erőteljes vázszerkezetének nem okoz gondot a 120 kilogrammos terhelés sem.
IPX5 védelemmel rendelkezik, így esőben is bátran használhatjuk, de feltétlenül ki kell emelni még a dupla fékrendszert, valamint az Apple Find My-kompatibilitást, hiszen ennek az applikációnak köszönhetően bárhol és bármikor megnézhetjük, hogy hol hagytuk a járművet.
Xiaomi Mi Electric Scooter 4 Ultra
Mi választásunk a felsőkategóriában
A Xiaomi Mi Electric Scooter 4 Ultra egy csúcskategóriás elektromos roller, amely esetében nem kell kompromisszumot kötnünk a teljesítmény és a kényelem terén. Akár 70 km-es hatótávjával, erőteljes motorjával és robusztus kialakításával ideális választás a városi közlekedéshez és a hosszabb utakhoz is.
Erős motor, csúcsteljesítmény
Az 500-940 W-os teljesítményű motor erőteljes gyorsulást biztosít, és az akár 25%-os emelkedők sem jelentenek problémát. A roller 25 km/h-s végsebességgel halad, így biztonságosan és hatékonyan navigálhatunk a városban.
Maximális kényelem és nagyfokú stabilitás
A továbbfejlesztett, önjavító gumiabroncsok defektálló kialakításúak, ezáltal hosszabb élettartamot és zökkenőmentes utazást biztosítanak. Az ultra széles állófelület és a magasabb kormány komfortos vezetési élményt nyújt, ugyanis lehetővé teszi a stabil, kényelmes testtartást.
Időjárásálló és strapabíró kialakítás
Az IP55-ös besorolásánál fogva por- és vízállóság jellemzi, a roller így ellenálló az időjárási viszontagságokkal szemben, vagyis nem tesz kárt benne a csapadék és a por. A masszív váz és a megbízható fékrendszer gondoskodik róla, hogy minden körülmények között biztonságban érezzük magunkat.
A Xiaomi Mi Electric Scooter 4 Ultra által a városi közlekedés új dimenzióját tapasztalhatjuk meg, egyszerre élvezhetjük a szabadságot és a biztonságot. Ha prémium eszközt keresünk, amely minden elvárásunknak megfelel, ez a modell a tökéletes választás.
Segway KickScooter MAX G2 E
Felsőkategória képviseletében
A felsőkategóriából szeretnél elektromos rollert választani magadnak, mert fontos a nagy hatótáv, a biztonság és a kényelem? Ebben az esetben bátran ajánljuk figyelmedbe a Segway KickScooter MAX G2 E modellt!
Nagy kerekekkel és lengéscsillapítással
A Segway elektromos rollerének egyik nagy előnye, hogy 10 hüvelykes kerekeken gurul, amelyek erősen bordázott kialakítást kaptak, így még nedves úton is jó tapadást biztosítanak. Dacára annak, hogy erőteljes vázszerkezettel rendelkezik, ami akár 120 kilogrammig terhelhető, a gyártó nagy figyelmet fordított a kényelemre is.
A hátsó kerekek például rugós lengéscsillapítással kapcsolódnak a vázhoz, de az első villában elhelyezett rugós teleszkóp szintén segít abban, hogy hosszabb távokon is kényelmesen használjuk. Ez óriási előny, hiszen a roller egyetlen töltéssel akár 70 kilométert képes megtenni, méghozzá 25 km/h-ban maximalizált végsebességgel.
Nemcsak vízálló, hanem biztonságos is
Az IPX5 tanúsítvánnyal ellátott elektromos roller teljesen vízálló, így esőben is bátran használható, miközben dupla lopásgátló rendszer kapott benne helyet, hogy mindig biztonságban tudhassuk. Cserébe a jármű is vigyáz a mi biztonságunkra, és nemcsak erős szerkezetével, illetve csúszásgátló fellépőjével.
Fejlett fékrendszere – az első keréken dobfékes kialakítással – E-ABS technológiára épül, a kellemes fogású markolat mellett pedig találunk rajta irányjelzőket, első- és hátsó lámpákat, de még egy egyszerű kijelzőt is a kormányon, ami az aktuális sebesség mellett rengeteg hasznos információt képes megmutatni valós időben.
Segway ZT3 Pro E
Terepre tervezve
A Segway ZT3 Pro E egy prémium kategóriás elektromos roller, amelyet kifejezetten a kihívást jelentő terepek meghódítására terveztek. Masszív kialakítása, kimagasló teljesítménye és intelligens technológiai megoldásai kiváltképp azoknak ajánlott, akik a városi utak mellett a természetben is szeretnének ezen a módon közlekedni.
Kimagasló teljesítmény kompromisszumok nélkül
A roller 1600 W-os, szénkefe nélküli motorral van felszerelve, amely kivételes gyorsulást és stabil teljesítményt biztosít még meredek, 25%-os emelkedőkön is. A maximális 25 km/h-s sebesség kényelmes és biztonságos utazást tesz lehetővé, egy töltéssel akár 70 km-nyi utat is megtehetünk, hiszen mindvégig megbízható társunk marad.
Kényelem és stabilitás mindenféle terepen
A 11 hüvelykes, tömlő nélküli terepgumik kiváló tapadást biztosítanak különböző felületeken, ideértve az aszfaltot, a murvát és a földutat. A dupla első teleszkópos és hátsó rugós felfüggesztés garantálja a zökkenőmentes, biztonságos utazást még egyenetlen terepen is.
A széles állófelület és a magasabb kormány ergonomikus kialakítása stabil és kényelmes vezetési élményt nyújt.
Intelligens funkciók a biztonság érdekében
A Segway ZT3 Pro E azontúl, hogy masszív és kényelmesen használható, intelligens funkciókat is kapott. A Traction Control System (TCS), vagyis kipörgésgátló rendszer segít megelőzni a balesetet csúszós vagy egyenetlen talajon, míg a SegRide™ stabilitásnövelő rendszer javítja az irányíthatóságot.
A beépített 3 hüvelykes LCD-kijelző valós idejű információkat jelenít meg, például a sebességről és az akkumulátor állapotáról. Kompatibilis az Apple Find My applikációval, ezáltal a roller könnyen nyomon követhető, megtalálható.
A Segway ZT3 Pro E azok számára készült, akik kompromisszumok nélkül szeretnének rollerrel közlekedni városban és nehezebb terepen egyaránt. Erőteljes motorja, strapabíró gumiabroncsai és intelligens funkciói révén a prémium elektromos rollerek új szintjét képviseli.
Jó, ha tudsz róla!
Kugoo KuKirin G2 MAX
Magas hatótáv
A Kugoo KuKirin G2 MAX egy csúcskategóriás elektromos roller, amely a városi közlekedés kényelmét ötvözi a terepjárás izgalmával. Erőteljes motorja, nagy hatótávja és masszív felépítése révén ideális alternatíva mindennapi használatra és kalandos utazásokhoz szintúgy.
Kiváló teljesítmény, lenyűgöző hatótáv
A roller 1000 W-os, szénkefe nélküli motorja dinamikus gyorsulást és akár 55 km/h-s végsebességet biztosít, így garantáltan lépést tart a forgalommal. A 48 V-os, 20 Ah kapacitású akkumulátor révén egyetlen töltéssel akár 80 km-es távolságot is megtehetünk, így hosszabb utak során is számíthatunk rá.
Strapabíró, robusztus kialakítású
A 10 hüvelykes, felfújható gumiabroncsok kiváló tapadást biztosítanak mindenféle terepen, míg az első és hátsó rugós felfüggesztés elnyeli az útegyenetlenségeket, így a vezetési élményt nem befolyásolják negatívan a változó útviszonyok. A roller erős alumínium vázzal rendelkezik, emellett az összecsukható kialakítása is mindenképpen előny, ugyanis lehetővé teszi a könnyű szállítást és tárolást.
Állítható, magas teherbírású modell
A Kugoo KuKirin G2 MAX első és hátsó tárcsafékkel, valamint elektromos fékrendszerrel van felszerelve, ennélfogva gyors és hatékony fékezést tesz lehetővé. LCD-kijelzője minden fontos adatot, például a sebességet és az akkumulátor töltöttségi szintjét – megjelenít valós időben. A 120 kg-os teherbírás és az állítható magasságú kormány biztosítja, hogy a legtöbb felhasználó számára kényelmes legyen a rollerezés.
A Kugoo KuKirin G2 MAX megállja a helyét akár városi közlekedés céljából vennénk igénybe, akár terepjáró kalandokat tervezünk szabadidőnkben.
Segway SuperScooter GT2P
Ha egy olyan elektromos rollerre van szükséged, ami szinte egy kismotor teljesítményével rendelkezik, mindemellett pedig nem zavar a magas árcédula, akkor a Segway SuperScooter GT2P hűséges társad lesz a mindennapokban.
Száguldj, ahogy elektromos rollerrel még soha
Amennyiben szeretünk száguldozni, akkor ez a Segway e-roller biztosan azonnal a szívünkhöz nő, hiszen elképesztő erő lakozik benne. A 6000W-os maximális teljesítmény leadása mellett ugyanis nem okoz neki gondot a 70 km/h-s végsebesség elérése, miközben Boost módban akár 3,9 másodperc alatt fel tud gyorsulni közel 50 km/h-ra.
Emiatt csak gyakorlott rollereseknek ajánlott, noha a gyártó mindent megtett annak érdekében, hogy a nagy teljesítményt kellően biztonságos megoldásokkal egészítse ki. A kerekeket így 11 hüvelykre növelték, defekttűrő kialakítást kaptak, sőt állítható, hidraulikus lengéscsillapítókkal is ellátták őket.
Minden téren az igényeinkhez igazítható
A Segway SuperScooter GT2P természetesen nem csak száguldásra alkalmas. Nagyon szépen az igényeinkhez igazítható, többféle üzemmódot kínál arra, hogy bárhol megállja a helyét, így normál használatra is ideális, de megbízható hátteret ad neki, hogy szükség szerint jól gyorsul, illetve akár a 30 százalékos emelkedők sem jelentenek neki akadályt.
A jármű teljesen fel lett készítve arra, hogy részt vegyen a forgalomban, irányjelzők, nagy teljesítményű lámpák, elektromos kürt, és biztonságos fellépő jellemzi, a kormányon található OLED kijelző pedig nemcsak gyönyörű képet ad, hanem rengeteg extra beállításra is lehetőséget nyújt. Igazi unikum az elektromos rollerek között, ez nem vitás!
Korábbi kedvenceink
Ezek az elektromos rollerek voltak a kedvenceink a korábbi években, továbbra is remek választásnak tartjuk őket, amiket szívesen ajánlunk. Elképzelhető, hogy már nincsenek készleten a forgalmazóknál, de csapj le rájuk ha még találsz belőlük jó áron!
Xiaomi Mi Electric Scooter 4 Pro
A trónkövetelő
A Xiaomi Mi Electric Scooter 4 Pro a Xiaomi elektromos rollerjeinek egyik legújabb tagja, ami kiemelkedően nagy hatótávval, és egy továbbfejlesztett méretű, megerősített vázzal rendelkezik.
Felépítés és tulajdonságok
A Mi Electric Scooter 4 Pro elődjéhez a Pro 2-höz képest minden irányban jelentősen növekedett. A kormány 6 centiméterrel magasabb, 6,8 centivel hosszabb és 5,4 centiméterrel szélesebb lett, illetve a roller teste is szélesedett 1,9 centiméterrel. A váz egy speciális répülőgépgyártásban használt alumínium ötvözetből készült, ezáltal egy nagyon könnyű, mégis tartós szerkezetet kapunk. A kerekek is fejlődésen mentek keresztül, a Xiaomi Electric Scooter 4 Pro 10” Xiaomi DuraGel gumiabroncsokon gurul, melyekben nincs tömlő, hanem öntömítő géllel töltötték fel, így megakadályozva, hogy defektet kapjunk.
Teljesítmény
Három különböző sebességi fokozatban használhatjuk, a végsebessége 20km/h, és ugyan már tempomatot is kapott. A Mi Electric Scooter 4 Pro 446 Wh nagy kapacitású akkumulátorának köszönhetően egy feltöltéssel akár 55 km-es hatótávot is képes megtenni. A hatótávolság növelésében segít a kinetikus energia visszanyerő rendszer (KERS) is, ami visszanyeri a fékezések során keletkező mozgási energiát. A roller töltése is egyszerűbb lett, mágneses töltőcsatlakozót kapott, amivel sokkal könnyebb elindítani a töltést.
Ninebot KickScooter MAX G30 II
A nemzetközi piac kedvence
A Ninebot KickScooter MAX G30 II kiváló útitárs azok számára, akik az elektromos rollerrel való ingázást a mindennapok szerves részének tekintik. Ez a kategóriájában kimagasló minőségű és strapabírású jármű egyszerre kényelmes és robosztus, valamint biztonságos és lendületes, ráadásul egy könnyed mozdulattal akár kézben vihető „poggyásszá” is alakítható.
Akadálytalan suhanás és maximális kényelem
A modell már az első percben képes magával ragadni utasát, hiszen a 10 hüvelykes, belső nélküli pneumatikus gumiabroncsokkal ellátott jármű kényelmes utazást biztosít a magyar utakon is, extra karbantartási igény nélkül. A defekt esélye szinte egyenlő a nullával, köszönhetően egy plusz gumirétegnek, amivel a gyártó megerősítette a kerekeket. A korszerűsített funkciók közül mindenképpen meg kell említeni a fokozott vízállóságot, illetve a 2,5 wattos, nagy fényerejű LED-lámpákat is. Utóbbiak éjszakai sötétségben is kedvező látási viszonyokat és biztonságos közlekedést garantálnak .
Ezt a környezetkímélő közlekedési alternatívát nyújtó rollert 350 wattos motor működteti, aminek egy 20 százalékos lejtő meg sem kottyan, így akármilyen terepről is legyen szó, feltartóztathatatlanul suhanhatunk úti célunk felé. A stabil gyorsulást és a jelentős energiahatékonyságot a hátsókerék-meghajtás biztosítja.
A távolság nem akadály
Az intelligens akkumulátorkezelő rendszer rövidzár -, kétirányú töltés és kisülés -, valamint túláram elleni védelemmel látja el a nagy kapacitású lítium akkumulátort, ezzel biztosítva annak hosszú élettartamát.
A kettős fékrendszer nagyobb stabilitást és könnyebb irányíthatóságot tesz lehetővé, elöl mechanikus dobfék működik, hátul pedig elektromos fék. Utóbbi különleges képessége, hogy a haladásból származó energiát újrahasznosítja, azaz kevesebb energia vész el fékezéskor, ami energiatakarékossági szempontjából igen kimagasló erény.
És ha már az energiánál tartunk: a Ninebot KickScooter MAX G30 II egyetlen töltéssel akár 65 km megtételére képes, ami ebben a kategóriában szenzációs teljesítménynek minősül.
Egy teljes feltöltés csupán 6 órát vesz igénybe, és egy adapter nélküli gyorstöltővel könnyedén megoldható. A valós maximális sebesség – a tapasztalatok alapján – valamivel több mint 25 km/h, így nem árt az elővigyázatosság és a körültekintés!
Okos extrák
A színes LED kijelzőn látható az aktuális sebesség, az akkumulátor töltöttségi szintje, és beállítható a kívánt üzemmód (eco, drive vagy sport), attól függően hogy gyorsan, vagy inkább ráérősebben szeretnénk haladni.
Érdemes letölteni a Ninebot rollerekhez tartozó alkalmazást is, ezáltalnéhány további extra is elérhetővé válik. Ilyen többek között a lopásgátló funkció vagy a tempomat beállítás, de összességében is sokkal inkább személyre szabhatjuk vele járművünket.
A német Amazon oldalon a vásárlók magasztaló véleményeket hagytak hátra, és kifejezetten magas értékeléseket adtak az ár-érték arányra, valamint a tartósságra vonatkozóan.
Xiaomi Electric Scooter 4 Go
Beugró szint képviseletében
Ha nem szeretnél túl sokat költeni egy elektromos rollerre, a Xiaomi Electric Scooter 4 Go a 100 ezer forint körüli árkategóriában az egyik legolcsóbb modell, ami ráadásul a biztonság szempontjából sem vall kudarcot.
Olcsó, de mégis sokat tud
A Xiaomi termékeiről gyakran elmondható, hogy alacsony áruk ellenére nagy tudással vannak felvértezve. Nincs ez másként ennél az elektromos rollernél sem, ami nem elég, hogy nagyon stílusosra sikeredett, egyetlen töltéssel akár 18 km-t is megtehetünk vele, a 20 km/h-s végsebesség mellett ráadásul mindezt megfelelő tempóban.
A 450W-os maximális teljesítményének köszönhetően a roller könnyedén legyűri a 10 százalékos emelkedőket, kényelmét és biztonságos tapadását pedig a 8,1 hüvelykes tömlős gumiabroncsok biztosítják, miközben a többfunkciós digitális műszerfalról sem kell lemondaniuk a vásárlóknak.
Okos és biztonságos
Természetesen vannak erősebb e-rollerek a piacon – a Xiaomi kínálatában is –, de a belépő szintű ár mellett egy dolgon nem spórolt a gyártó: a biztonságon. A jól tapadó radiális abroncsok mellett például elől elektromos, hátul dobfékkel támogatták meg a járművet, ami magabiztos fogást, masszív fellépőt és még komplett világításrendszert is kapott.
Tökéletesen alkalmas tehát arra, hogy a forgalomban is biztonságosan használjuk a mindennapok során, de egy kisebb túra vagy egy kis szórakozás mellé is jó döntés. Sőt, a Xiaomi a társalkalmazás révén még az okos funkciókról és a távolról ellenőrizhető, illetve irányítható megoldásokról is gondoskodott.
Az elektromos roller előnyei és hátrányai
Aki állt vagy ült már elektromos rolleren, az bizonyára tudja, hogy egy olyan közlekedési eszközről van szó, amit nagyon könnyű megszeretni, rengeteg előnnyel rendelkezik, azonban nyilvánvalóan hátrányai is vannak. Lássuk konkrétan a kapcsolódó pozitívumokat és negatívumokat!
Előnyök
- Kényelmesen és gyorsan képes elvinni minket egyik pontból a másikba, ha célunk néhány kilométeren belül van.
- Használata során nincs károsanyag kibocsátás, így egy környezetkímélő közlekedési módról beszélünk.
- Bár rövidtávra tervezték, ma már a minőségi modellek egy töltés mellett akár 40-50 kilométert is képesek megtenni, ami még a fővárosban is megállja a helyét minden különösebb gond nélkül.
- Segítségével nem kell többé attól tartanunk, hogy egy forgalmi dugó miatt elkésünk a munkahelyünkről, hiszen az elektromos rollerrel ezeket könnyedén elkerülhetjük.
- Mivel könnyű szerkezetek, ezért erősen problémás útszakaszokon felvehetjük őket – többségük összehajtható, egy kézzel is vihető –, így valóban nem lesz előttünk akadály.
- Az árukat tekintve egy autó töredékébe kerülnek, de még egy jobb kismotornál is olcsóbbak, ugyanakkor alig drágábbak egy komolyabb kerékpárnál.
- Használatával elkerülhetjük a forgalmas tömegközlekedési eszközöket, ami különösen a jelenlegi vírushelyzetben jelentős pozitívum.
- Bár normál használat mellett hetente elég egy-két alkalommal tölteni őket, ha viszont minden nap hosszabb távon használnánk a rollereket, akár a munkahelyen is tölthetünk beléjük egy kis áramot a hazaútra és fordítva, így soha nem kell a lemerüléstől tartanunk.
- A megfelelő modellek ma már rendkívül fejlett fékrendszerrel és világítással rendelkeznek, ezáltal tökéletesen alkalmasak a forgalomban való részvételre.
Hátrányok
- A jobb modellek néha nagyon drágák, így alaposan meg kell fontolni, hogy ár-érték arány terén melyiket választjuk.
- Mivel nagy tempóban lehet vele közlekedni, és nem előírás a védőfelszerelés, fontos körültekintően használni az elektromos rollert, ellenkező esetben balesetveszélyes lehet.
- Amelyik típus nem kapott erős elektromotort, az nehezen birkózik meg az emelkedőkkel.
- Csak rövid távokon ideális a használata, napi 10-15 kilométernél több megtételére nem feltétlenül kényelmes megoldás.
- Az elektromos roller természetesen csak bizonyos esetekben jó választás, így hiába szeretnének maguknak sokan, gyakran csak hobbicélra, kikapcsolódásra tudják megvásárolni, munkába- vagy boltba járáshoz nem.
Hasznos tanácsok az elektromos roller használatához
Nagyon gyors
Sokan nem tudják felmérni, hogy a 25-30 km/h-s végsebesség mennyire gyors valójában egy elektromos roller esetében, hiszen ezek a járművek könnyedén elérik ezt a tempót, néhányuk pedig még ennél is többet. Ez már az a sebesség, aminél súlyos sérülésekkel jár egy esés vagy egy baleset, így használatával a kimagasló figyelem és óvatosság elengedhetetlen.
Nincs hangja
Dacára annak, hogy gyors jármű, elektromos kialakításából fakadóan egyáltalán nem lesz semmi hangja, ami azt jelenti, hogy nagyon fontos odafigyelni rajta állva vagy ülve a környezetünkre, különösképpen a gyalogosokra, akik nem hallják majd, ha érkezünk, de a kerékpárosok és a többi elektromos rollerrel közlekedő számára egyaránt gondot okozhat emiatt az, hogy időben észleljenek minket.
A KRESZ egyelőre nem rendelkezik róla
Az elektromos roller annyira újnak tekinthető a járművek között, hogy egyelőre nem rendelkezik róla a KRESZ, vagyis használatához nincs szükség jogosítványra, emiatt gyerekek és felnőttek egyaránt használhatják. A helyzet azonban a jövőben változik, a Belügyminisztérium átmeneti állásfoglalása alapján ugyanis az elektromos roller jobb híján most a segédmotorok kategóriájába sorolandó, tehát vezetéséhez az arra vonatkozó jogszabályok érvényesek, de hangsúlyozandó, hogy ez még csak egy gyors kényszerintézkedés csupán.
Még bárhol használható
Noha a jövőben bizonyára ehhez kapcsolódóan is változnak a jogszabályok – nagyjából akkor várható ez, amikor jogosítványhoz kötik a használatát –, egyelőre azonban bárhol haladhatunk még elektromos rollerrel, így a járdán, a kerékpárúton, de közúton is. Természetesen akadnak már helyek, ahonnan kitiltották ezt a járműtípust, Budapesten például a sétálóutcákon, konkrétan pedig a Váci utcán és környékén már nem szabad közlekedni vele.
Nem kötelező, de ajánlott a védőfelszerelés
Szintén nem rendelkeznek a jogszabályok arról, hogy kötelező a védőfelszerelés az elektromos rollerre. Később vélhetően ez is módosulhat majd, egyelőre azonban mindenkinek a saját felelőssége, hogy mibe öltözik a jármű használatakor. Ha térd- és könyökvédőt nem is, egy kerékpáros bukósisakot a nagy sebesség miatt feltétlenül érdemes feltenni az úton.
A telefonhasználat itt is balesetveszélyes
Életünk szervesen összeforrott az okostelefonokkal, azonban az elektromos rollert nem lehet, pontosabban csak nagyon nehezen lehet fél kézzel irányítani, a nagy sebesség miatt pedig a figyelmünket sem szabad megosztani a használata során. Emiatt a telefonálás nem ajánlott, rendkívül balesetveszélyes közben, akárcsak a zenehallgatás vagy a navigáció, hiszen a forgalomban való részvétel teljes embert, teljes figyelmet követel.
Esőben csak óvatosan
A legtöbb elektromos roller teljesen vízálló kialakítást kapott, ennek megfelelően bátran lehet használni esős időben is. Szinte minden modellen megtalálható a hátsó sárvédő, azonban nem árt vigyázni, mert a kis kerekek tapadása sok esetben össze sem hasonlítható a kerékpárok vagy a kismotorok tulajdonságaival. Nagyobb sebesség mellett tehát könnyedén elcsúszhatunk vele, aminek súlyos sérülés lehet a vége.
Rossz útviszonyok mellett nem ajánlott a használata
Általánosságban kijelenthető, hogy a legtöbb elektromos rollert kifejezetten városi használatra, megfelelő útviszonyokhoz tervezték, tehát kiváló minőségű aszfaltozott felületeken tudjuk kihozni belőlük a maximumot. Rossz utakon, földes vagy murvás parkokban, illetve macskaköves felületeken például nem ajánlott a használatuk, hiszen a rossz rugózás és lengéscsillapítás miatt könnyedén instabillá válhatnak, aminek szintén esés lehet a vége.
Milyen elektromos rollert vegyek?
Az elektromos roller mérete
A méret tekintetében a legtöbb elektromos roller rendkívül jól skálázható, azonban két nagyon fontos szempontot ezen a téren fontos elkülöníteni: gyereknek vagy felnőttnek szánjuk- az adott terméket?
Elektromos roller gyerekeknek
Ha gyereknek szeretnénk elektromos rollert választani, akkor a méret tekintetében két dolgot vegyünk figyelembe. Az egyik, hogy a kormány megfelelő mélységbe lehúzható legyen, ezáltal a gyerek biztonságosan, az előírás szerint nagyjából hasmagasságban tudja fogni a járművet, ami az egyensúlyozás miatt rendkívül lényeges.
A másik ilyen, hogy ne legyen túl hosszú a fellépő szerkezet, hiszen a gyermeknek jellemzően még kisebb a lába, biztonságosan áll egy keskenyebb, rövidebb rolleren, miközben a járművet lényegesen egyszerűbben meg tudja tartani, a kisebb méret miatt ugyanis súlya egyaránt könnyebb lesz.
Elektromos roller felnőtteknek
A felnőttek esetében az elektromos roller mérete kapcsán a gyerekeknek szánt típusoknál kiemelt szempontokat kell figyelembe vennünk. Különösen a magasabb embereknél nagyon lényeges, hogy a kormány kellően felhúzható legyen, és azon a ponton is megfelelően biztonságos maradjon a jármű kezelhetősége.
Mivel a felnőttek lába nagyobb, az elektromos roller kiválasztásakor értelemszerűen nem szempont, hogy 15 vagy 25 kilogrammot nyom, a lényeg az lesz, hogy magabiztosan meg tudjunk állni a fellépőjén, aminek tehát elég hosszúnak és szélesnek kell lennie.
Elektromos roller összecsukható szerkezettel
Ma már egyfajta alapkövetelménynek nevezhető az elektromos rollereknél, hogy összecsukható szerkezettel rendelkezzenek.
Hogy pontosan mit jelent ez?
A legtöbb esetben azt, hogy a kormányrúdon elhelyezett biztonsági fogantyúval lehetőségünk nyílik a kormányszerkezetet ráhajtani az elektromos roller fellépőjére, így az egész egy kompakt, kisméretű eszközzé alakítható.
Hogy miért fontos ez?
Leginkább azért, mert az elektromos rollert ritkán tudjuk az indulástól a célállomásig folyamatosan használni, gyakran kell vele lépcsőt mászni, buszra vagy villamosra szállni és így tovább. Ha vázszerkezete összecsukható, akkor a szállítása rendkívül egyszerűvé válik, sőt a tárolása is könnyedebb lesz.
Az elektromos roller súlya
A megfelelő súly kiválasztása egy elektromos roller esetén rendkívül lényeges, és fontos figyelembe vennünk a jármű össztömege mellett azt is, hogy milyen mértékben terhelhetjük meg.
Az önsúly kérdése
Mivel az elektromos rollert gyakran kell kézben vinnünk – néhány típusnak vannak külön erre szolgáló kerekei –, ezért lényeges, hogy a termék ne legyen túl nehéz, ezáltal 20 kilogramm felett már a férfiak számára is okozhat kellemetlenségeket a tartós kézbe vétel, pláne rossz fogás esetén.
Saját testsúlyunk kérdése
A roller mellett természetesen saját testsúlyunkkal is tisztában kell lennünk, ha ilyen járművet vásárolnánk magunknak. A termékek többsége bár masszív szerkezet, ugyanakkor 100-125 kilogramm felett ritkán terhelhetők, amit nem árt tudni a választáskor.
Az elektromos roller alapanyaga
Az alapanyagok tekintetében az elektromos rollereknél két nagyon fontos jellemzőre mindig lényeges odafigyelni. Ezek a következők:
A vázszerkezet alapanyaga
Amennyiben igazán tartós, de mégis könnyű terméket keresünk, akkor a vázszerkezet alapanyagának kimagasló minőségű alumíniumból kell készülnie. Néhány gyártó a repülőgépeknél használatos megoldásokat kínál ebben a tekintetben, ami biztosan nem hajlik el, nem sérül meg, így hosszabb távon is számíthatunk rá.
A csúszásmentes felületek biztosítása
Hiába tekinthető stabilnak az elektromos roller váza, ha csúszik a fellépője vagy a kormány fogófelülete. Erre rendkívül lényeges odafigyelni az alapanyagok tekintetében, hiszen amennyiben nincs masszív gumifelület ezeken a pontokon, akkor száraz időben is okozhat kellemetlen meglepetéseket a jármű, nedves és esős időben pedig egyenesen életveszélyes lesz a használata.
Az elektromos roller hatótávolsága
Annak függvényében, hogy mire használjuk, az elektromos roller vásárlásakor nagyon lényeges a hatótáv kérdése. Ezen a téren a következő szempontok a mérvadók.
Ha hobbicélra vásárolnánk
Amennyiben csak azért vennénk elektromos rollert, hogy néha-néha elővegyük, és csak az élvezet kedvéért robogjunk vele egy kicsit – ezzel is feldobva a szürke hétköznapokat –, akkor bátran válogassunk a rövid hatótávolsággal rendelkező típusok között. Ha ez az érték 10-15 kilométer, az már tökéletes lehet számunkra.
Ha minden nap használnánk
Egészen más szempontokat kell figyelembe vennünk abban az esetben, ha elektromos rollerünket minden egyes nap használnánk, ezáltal például munkába- vagy iskolába járáshoz keresnénk ideális modellt. Ilyenkor a 30-40 kilométeres hatótávval rendelkező típusok között érdemesebb válogatnunk, hiszen egyrészt biztosan eljuttatnak céljainkhoz, másrészt pedig nem kell minden nap töltenünk, elegendő lehet csak hétvégente egyszer.
A KERS rendszer pozitívan befolyásolja a gyártói adatokat
Lényeges a hatótáv kapcsán kiemelnünk a KERS rendszert. Egyre több elektromos rollerben találkozhatunk ezzel a szisztémával, lényege pedig, hogy fékezéskor vagy dombról lefelé gurulva automatikusan elindul egy olyan energia-visszatermelő folyamat, aminek köszönhetően az akkumulátor tölteni kezd. Ha olyan helyen lakunk, ahol sok a lejtő, vagy gyakran kell fékeznünk, akkor a gyártó által megadott hatótávolságok gyakran 50-60 százalékkal magasabbak lehetnek a gyakorlat során.
Az elektromos roller motorja
Közel sem elhanyagolhatatlan, hogy elektromos rollerünk mekkora motorral rendelkezik. Manapság a szabvány a 250-300W, de ez nem azt jelenti, hogy ne találnánk a piacon ennél gyengébb és erősebb típusokat. Ha viszont a kinézett jármű motorja eléri ezt a számot, akkor az már rendszerint elegendő lesz a mindennapokban.
Miért fontos az erősebb motor?
Jogos a kérdés, hiszen a motor erőssége nem befolyásolja az elektromos roller végsebességét. A teljesítmény lényege ebben az esetben az, hogy a jobb elektromotorok könnyebben le tudják küzdeni a hosszabb távokat, miközben nem okoznak majd problémát nekik az emelkedők sem.
Az elektromos roller fékrendszere
A fékrendszer rendkívül lényeges kérdés az elektromos rollereknél, hiszen a biztonságos közlekedés alapja, hogy meg tudjunk állni, ha szükség van rá.
Tárcsafék, motorfék és mechanikus fék
A legjobb elektromos rollerek azok, melyek többféle fékrendszert kínálnak a tulajdonosok számára. A legerősebb fékek általában a tárcsafékek, melyek jellemzően csak az egyik tengelyen találhatók meg, és ugyanúgy működtethetők, mint a kerékpáron, azaz a kormányra szerelt fékkar segítségével aktiválhatjuk őket.
Szinte minden elektromos rollerben találunk motorféket, ami automatikusan bekapcsol, ha levesszük a kezünket a gázról. Szabadonfutó ezekben a járművekben nincs, ami a biztonság szempontjából igencsak lényeges.
Ezeken felül több rollernél alkalmaznak klasszikus mechanikus fékeket is, melyek taposással aktiválhatók, szimpla lábféknek nevezik őket gyakran, vészhelyzetben pedig kifejezetten hasznos segítséget jelenthetnek.
Fékrásegítés
Manapság az ilyen termékek többségénél alapkövetelmény, hogy a fékrendszer ABS-alapú legyen, ami pontosan úgy működik, mint az autóknál. A fékrásegítés hatékonyabbá teszi a folyamatot, miközben nem engedi megcsúszni a járművet, amivel a biztonság is növelhető.
Az elektromos roller végsebessége
Minden egyes elektromos roller végsebessége korlátozott, amit különféle szoftveres trükközéssel ugyan módosíthatunk, de minden gyártó meghatároz egy maximum értéket. Ez jelenleg 20-30 km/h között mozog, ami tökéletesen elegendő a biztonságos közlekedéshez, valamint ahhoz, hogy gyorsan eljuthassunk céljainkhoz néhány kilométeren belül.
A tempomat
A kérdéses járműveknél egyre gyakrabban alkalmaznak tempomatot a gyártók, amit szintén az autóknál megszokott technológiára építettek fel. Részeként beállíthatjuk, hogy a roller mekkora maximális sebességgel haladjon úgy, hogy közben nem kell a gázkart húznunk, csak kapaszkodnunk és kormányoznunk, esetleg fékeznünk.
Az elektromos roller kerekeiről
A kerekek, illetve a felszerelt gumi alapvetően meghatározzák az elektromos rollerek kényelmét és kezelhetőségét, de jellemzően nem az átmérő, hanem a szélesség és a tömörség az, ami a stabilitást a leginkább befolyásolja.
A kis kerékméretű elektromos rollerek
A legtöbb járműre nagyon apró, általánosságban 15 centiméteres átmérővel rendelkező, gyárilag gyakran felfújható kerekeket tesznek, melyek a lengéscsillapítók hiányát igyekeznek pótolni, kifejezetten rövidtávra ajánlottak és sajnos gyakran kapnak defektet, emiatt érdemes tömörgumis változatot vásárolni belőlük.
A nagy kerékméretű elektromos
Vannak ma már nagyobb, gyakran 20-25 centiméteres átmerőjű kerékkel rendelkező rollerek is, melyek határozottan kényelmesebbek, jobban használhatók, és a nagyobb hatótávolságokat is jobban bírják defektek nélkül. Jellemzően inkább ebben a kategóriában találjuk a légtömlős gumikat.
Defekttűrő tömörgumi
Ha nem szeretnénk defektek szerelésével bajlódni, esetleg nincs a rollernek hazai szervizhálózata, akkor érdemes lehet defekttűrő tömörgumit választani hozzá. Ezzel egy kicsit jobban ráz majd rosszabb úton a jármű, cserébe viszont biztos, hogy nem lyukad ki könnyedén a kerék.
Az elektromos roller fellépője
A vásárlás előtt azért érdemes kipróbálni egy elektromos rollert, de legalábbis alaposabban utánajárni a paramétereinek, mert az állófelületet, tehát a fellépőt csak ilyenkor tudjuk szemügyre venni. Ez nagyon lényeges, hiszen a megfelelő bordázat és csúszásálló gumibevonat rendkívül lényeges lehet a biztonságos használatban.
Az elektromos roller töltési ideje
Jellemzően gyártóként eltér, hogy milyen töltő- és akkumulátortechnológia kerül egy elektromos rollerbe. A töltési idő abban az esetben fontos, ha olyan típust választottunk, ami rövid hatótávolsággal rendelkezik, hiszen itt hétköznap is gyakran kell konnektorhoz csatlakoztatnunk a járművet, ellenkező esetben elegendő lesz csak hétvégente.
Utóbbi helyzetben nyilvánvalóan lényegtelen szempont lesz, hogy az elektromos roller néhány óra alatt képes teljesen feltölteni, vagy egy egész éjszakára a töltőn kell hagynunk hozzá.
Az elektromos roller lámpája
Mivel egy teljes értékű közlekedési eszközről van szó, nagyon fontos a láthatóság kérdése. A legtöbb ilyen jármű gyártója ma már nagy gondot fordít arra, hogy kötelező tartozék legyen egy elülső lámpa, valamint egy féklámpaként is szolgáló hátsó világító berendezés, de vannak olyan típusok, melyeknél a váz oldalán egyaránt találunk ilyesmit. Ha a mi rollerünk nem rendelkezik világítással, minden esetben pótoljuk magunk a közlekedésbiztonság érdekében.
Az elektromos roller kijelzője
Nem minden elektromos roller rendelkezik saját kijelzővel, de többségük már igen. Ez jellemzően a kormányra van felszerelve, és egyfajta műszerfalként funkcionál. Alapfunkció a sebességnek, illetve az akkumulátor állapotának a mutatása, beállításokat azonban ezen a felületen jellemzően nem tudunk elvégezni.
Az elektromos rollerhez kapcsolódó telefonos applikáció
Az okoseszközök világában alapvető elvárás, hogy minden modern termék, még egy elektromos roller is rendelkezzen saját telefonos applikációval. Ez azért lehet lényeges, mert ezzel tudjuk akár menet közben félreállva is kalibrálni a járművet. A legtöbbször a tempomatot, a különféle haladási módokat, de a lopásgátlót is ezzel tudjuk szabályozni, méghozzá egyszerű Bluetooth-kapcsolaton keresztül.
Az elektromos roller szervizelése
Sajnos még mindig nagyon sok olyan elektromos roller kerül forgalomba Magyarországon, melyek nem rendelkeznek kapcsolódó szervizpontokkal és szerviztechnikával, sőt az alkatrészek is nehézkesen érhetők el probléma esetén. Szerencsére egyre több a pozitív ellenpélda, így például a Xiaomi elektromos rollereknél már itthon is teljes körű szervizháttért biztosít a gyártó, a helyzet pedig a jövőben várhatóan évről-évre javuló tendenciát mutat majd.
Gyakran ismételt kérdések
Hány kilót bírnak az elektromos rollerek?
A kapcsolódó adatok gyártónként, sőt gyakran modellenként változhatnak, ezért vásárlás előtt mindig nézzük meg az adott termék tulajdonságait. A ma forgalomban lévő elektromos rollerek többsége 100 és 125 kilogrammos terhelésre van kalibrálva, de akadnak ettől jobb és rosszabb tulajdonsággal ellátott változatok is.
Mennyivel szabad menni egy elektromos rollerrel?
A magyar jogszabályok és a KRESZ 2020-ban még nem rendelkezett az elektromos rollerekről, így külön sebességkorlátozásokat sem vezettek be hozzájuk, ami a jövőben – a járműtípus elterjedése miatt – természetesen változik majd. A legtöbb gyártó 25 km/h-ban korlátozza ezeknek az eszközöknek a maximális sebességét, de vannak ennél gyorsabb és lassabb modellek is. Ebből kifolyólag mindig olyan tempót válasszunk a közlekedésre, ami megfelel az útviszonyoknak, a látási- és forgalmi körülményeknek, valamint amivel még biztosan meg tudunk állni egy esetleges vészfékezés esetén.
Kell jogosítvány az elektromos rollerre?
A jelenlegi szabályok szerint a 300W alatti teljesítménnyel rendelkező elektromos rollerek jogosítvány nélkül is használhatók, azonban a téma kapcsán a jövőben rengeteg jogszabály-módosítás várható, így ezt a kitételt eltörölhetik és vezetői engedélyhez köthetik a jármű használatát.
Szükséges külön menetjegyet váltani tömegközlekedési eszközökön az elektromos rollernek?
Amíg erről a MÁV, a GYSEV vagy a BKV nem hoz külön rendelkezést, addig az elektromos rollerre összecsukott állapotban nem szükséges külön jegyet váltani az utazáshoz, hiszen kézipoggyásznak minősül. Amennyiben a roller váza nem összecsukható, akkor a kerékpárszállításra vonatkozó szabályokat szokás alkalmazni.
Felvihető-e az elektromos roller a repülőgépre?
Nem, akár Európán belüli, akár Európán kívüli az úti célunk, az elektromos rollert még akkor sem vihetjük magunkkal fel a repülőgépre poggyászként, ha azt a méretei egyébként megengednék. Extra csomagként azonban természetesen így is elvihetjük magunkkal bárhová, ha repülünk.
Hol lehet közlekedni egy elektromos rollerrel?
Mivel a magyar jogrendszer egyelőre nem rendelkezik kifejezetten erre a járműre vonatkozó szabályozással, így a KRESZ megfelelő irányú módosításáig átmenetileg (!) segédmotorként kategorizálták, tehát nem lehet vele járdán közlekedni. (Más kérdés, hogy ezt szinte senki nem tartja be, és a hatóságok is legfeljebb figyelmeztetnek érte.) Ebből kiindulva az elektromos roller kapcsán a legjobb megoldás, ha a kerékpársávokat használjuk és odafigyelünk a korlátozásokra – Budapesten több utcából is ki vannak tiltva ezek a járművek – az autóforgalmat pedig kötelezőbiztosítás hiányában inkább elkerüljük.
Érdemes felfújható gumiról tömörgumira váltani egy elektromos rollernél?
Ha a defekt elkerülése a cél, akkor mindenképpen, hiszen a tömörgumik defekttűrő kialakítással rendelkeznek, ellenben sokkal jobban ráznak rossz útviszonyok mellett, amire nem árt felkészülni, mielőtt meghozzuk ezt a döntést.
Gyerekek is használhatják az elektromos rollert?
Ez minden esetben a gyermek személyétől függ. Ha valaki 12 évesen érett arra, hogy megfelelő tempóval és biztonságosan tudja kezelni, ezen felül pedig ismeri a KRESZ alapvető szabályait, akkor természetesen számukra is ideális lehet, magánutakon vagy magánudvarokban saját felelősségre pedig természetesen bárki használhatja kortól és nemtől függetlenül.
Elektromos roller üléssel, létezik ilyen?
Kialakításából fakadóan az elektromos rollereket úgy alkották, hogy használóik álljanak rajta, azonban ma már vannak olyan típusok, melyek le- és felszerelhető üléssel rendelkeznek, amit általában megvásárolható extraként érhetünk el hozzájuk.
Ki lehet cserélni házilag az elektromos roller külső gumiját?
Amennyiben defektet kapott elektromos rollerünk felfújható külső abroncsa, akkor azt tartósan és biztonságosan csak cserével tudjuk orvosolni. Fontos kiemelni azonban, hogy ez nem egy kerékpár, a csere jóval bonyolultabb, speciális gépeket, szerszámokat igényel, máskülönben csak kárt teszünk az új külsőben vagy belsőben, esetleg a felnit is tönkre tesszük, ami komolyabb tétel, ha cserélni kell. Emiatt vigyük inkább szervizbe a rollert – vagy csak magát az abroncsot, ha le tudjuk szerelni –, ahol percek alatt orvosolják a problémát.
Miért lehet rövidebb az elektromos roller hatótávja a gyári értékekhez mérten?
Ennek több oka is lehet. Egyrészt nem megfelelően használjuk a járművet, ezáltal mindig túlterheljük, csak maximális sebességen hajtjuk vagy olyan fokozatan használjuk, ami nem kíméli az akkumulátort. Ha ez kizárható, és a járművet már több mint 2 évvel ezelőtt vásároltuk, akkor előfordulhat, hogy az akkumulátor kapacitása csökkent, ami jellemzően a hatótávon mutatkozik meg elsőként. A problémás alkatrész cseréjével mindez természetesen orvosolható.
Használható hagyományos rollerként is az elektromos roller?
A legtöbb elektromos roller kikapcsolt állapotban, vagyis hagyományosan, lábbal hajtott formában is használható, azonban nem árt felkészülni rá, hogy ilyenkor az ellenállás miatt sokkal nehezebb lesz vele a haladás, illetve az elektromos fékek sem működnek majd. Utóbbi kapcsán nem kell aggódnunk, ha a jármű rendelkezik mechanikus fékszerkezettel.
Milyen elektromos rollert vegyek?
Hogy megfelelő elektromos rollert vásároljunk magunknak, mindig legyünk tisztában a használat céljával!
Amennyiben csak hobbicélra választunk, elegendő lehet egy olcsóbb modell is, ami nem rendelkezik különösebb kényelmi vagy automatizált funkciókkal.
Ha mindennapi használatra választanánk, érdemes már nézni a teljesítményt, még inkább a hatótávot, a töltési időket, de az sem hátrány, ha tisztában vagyunk azzal, milyen sokáig kell tölteni a járművet a használathoz.
Bármelyik eshetőség is áll fenn, a választáskor mindig vegyük figyelembe a biztonságot! Legyen az elektromos rolleren világítás, megfelelő fékrendszer, biztonságos kapaszkodó és fellépő. Minden más csak extra kényelmi funkciónak tekinthető.