Elindult az akciófigyelő szolgáltatásunk

iRobot Roomba 205 DustCompactor Combo robotporszívó teszt

Az amerikai iRobot idén tavasszal jelentette be a legújabb, eltérő árú és képességű modelleket felvonultató robotporszívó-családját, amelyből nekünk a középkategóriás Roomba 205 DustCompactor Combo típust volt lehetőségünk bő két héten keresztül tesztelni.

A gép egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a portartályát egy tömörítő megoldásnak hála heteken át nem szükséges üríteni. Ez a funkció tényleg jól működik, és a robot tisztességesen is porszívózik, ugyanakkor a Roomba Home alkalmazás olyan hibái vannak, amik felett nem lehet szemet hunyni.

iRobot Roomba 205 DustCompactor Combo

Előnyök:

  • 7000 Pa szívóerő
  • CarpetDetect technológia
  • High Efficiency szűrő és AeroForce szűrő
  • LiDar navigációs rendszer

Elérhető itt

alza.hu
Árukereső.hu

iRobot Roomba 205 DustCompactor Combo: első lépések

Amiért jár a piros pont az iRobotnak, hogy a gép egy kellően kompakt dobozban kap helyet, viszont a csomagolásból még nem sikerült teljes egészében száműzni a műanyagot. A kibontást követően az alábbi részegységek kerültek elő:

  • a kerek formájú robot, benne a portartállyal,
  • az apró dokkoló a hozzá tartozó hálózati kábellel,
  • az egyetlen mozdulattal felpattintható oldalkefe,
  • a feltörlős kiegészítő rajta a leszedhető ronggyal,
  • biztonsági útmutató papír alapon.

A lista utolsó eleme nem összekeverendő a használati útmutatóval, azt nem kapunk nyomtatott formában, a biztonsági útmutatón lévő QR-kódot beolvasva tölthetjük le az angol verziót. A barna kartondoboz külsején ugyan található egy másik QR-kód, ami egy olyan oldalra vezet, ahonnan – elméletileg – a környező országok számára készült útmutató tölthető le, de ott a cikkünk írásakor még sem a szlovák, sem a magyar menüpont alatt nincs az általunk kipróbált típushoz tartozó lokalizált segítség, a cseh verziót ugyanakkor megtaláltuk.

Szerencsére a beüzemelés gyerekjáték.

A robotról csak el kell távolítani a műanyag fóliákat és az apró szivacsokat, a hálózatra kell csatlakoztatni a dokkolót, majd a gépet az állomás fém alkatrészeire tolni. Ekkor a Roomba tetején lévő két gomb LED fénye elkezd pulzálni, ami azt jelenti, hogy jöhet az Androidra és iOS-re egyaránt elérhető Roomba Home letöltése és a robot „aktiválása”.

Esetünkben az applikáció nem ismerte fel automatikusan a gépet (bár az ehhez szükséges engedélyeket megadtuk az Androidos mobilunkon), és az összekötést megkönnyíteni hivatott QR-kód matricáját sem találtuk meg a gépbe ragasztva, hiába javasolta ezt az alkalmazás telepítési útmutatója. Ehelyett manuálisan kellett összekötni az eszközöket, ehhez viszont elég volt megadni a vezeték nélküli hálózatunk adatait.

A sikeres kapcsolódás után rögtön letöltődött egy szoftverfrissítés, majd ezt követően indulhatott az első kör, ami ennél a gépnél is azt jelenti, hogy feltérképezi a munkaterületet, ahol a jövőben takarítania kell.

A Roomba 205 gyakorlatban

Az iRobot régi adósságát törlesztette azzal, hogy az idén tavasszal bemutatott összes modelljén helyet kapott egy Lidar, vagyis egy lézer alapú érzékelő, ami (a kamerákkal és szenzorokkal együtt dolgozva) sokkal pontosabb navigációt tesz lehetővé.

Érdekesség, hogy a konkurensekkel ellentétben a porszívó ezen része nem a burkolat tetején, egy „lövegtoronyban” kapott helyet, hanem elrejtették egy, az orr feletti résbe.

Hogy ez befolyásolja-e a pontosságot, azt nem tudjuk egyértelműen kijelenteni, az ugyanakkor tény, hogy a legtöbb mostanában tesztelt Lidaros robotporszívóval ellentétben a Roomba 205 azért még nem közlekedik 100 százalékos magabiztossággal.

A teszt során előfordult, hogy nekikoccant tereptárgyaknak (például kifejezetten vékony asztallábaknak), még a sokadik alkalommal is. Ez gondot ugyan nem okozott a robot elején található rugós lökhárítónak köszönhetően, továbbá azért sem, mert komolyabb csattanások így sem voltak, bár a fejlettebb rendszerekhez képest érzékelhető a különbség.

Ezt leszámítva a gép navigációjába nem lehet belekötni, minden alkalommal alaposan végigjárta a rendelkezésére álló terültet, bejutott mindenhová, ahová a méretei (36 cm átmérő, 10 cm magasság) engedték, és egyszer sem fordult elő, hogy elakadás miatt a segítségére kellett volna sietni. Ehhez persze kellett az is, hogy előre felszedjünk mindent (papucsok, cípők, macskaetető stb.), ami problémát okozhatott volna.

A kábelekre különösen érdemes figyelni, mert amikor próba jelleggel a robot útjába tettem egy töltőkábelt, azt sikerült úgy felcsavarnia a főkefére, hogy megállt a gép.

Ami a szívóteljesítményt illeti, maximumra állítva a Roomba 205 kiváló munkát végez, akkurátusan felszedi a koszt, a nagyobb szennyeződéseket is, illetve a szőnyegre tapadó hajszálakkal is megbirkózik. Itt érdemes megjegyezni azt is, hogy amennyiben nem a legerősebb fokozatot választjuk a takarításhoz, attól még a robot a szőnyegeket érzékelve magától növeli a teljesítményt a lehető legalaposabb takarítás érdekében.

Az elérhető funkciók terén a 2025-ben elvárható minimumot kapjuk, a bevezetőben már említett tömörítést leszámítva az iRobot újdonsága más izgalmas extrával nem kecsegtet. Ennek megfelelően az első feltérképezés után azonnal szerkeszthető a térkép (helyiségeket szedhetünk szét és egységesíthetünk), készíthető több terület (ha mondjuk emeletes otthonban lakunk), beállíthatunk speciális zónákat (felmosásmentes, teljesen tiltott), a szívóerő négy, míg a feltörlés közben adagolt vízmennyiség három fokozatban szabályozható, és persze lehet csak feltöröltetni, csak porszívóztatni, illetve a kettőt párhuzamosan végeztetni a robottal.

Emellé beállítható egy minden héten ismétlődő állandó menetrend, hogy a gép melyik nap és hány órakor kezdjen el takarítani, továbbá a gép kompatibilis a Google Asszisztens, Amazon Alexa és Apple Siri rendszerekkel, így akár hangparancsokkal is elindítható – ami azzal egyenlő, mintha lenyomnánk a power gombot a burkolat tetején.

Ha az akkumulátor töltöttsége alacsony, a gép visszatér a helyére, illetve elméletben képes folytatni az energiahiány miatt abbamaradt takarítást – nálunk viszont ez nem mindig rendeltetésszerűen működött, és erre részletekbe menően vissza is térünk kicsit később. Hiányosság továbbá, hogy az alkalmazásban nincs Do Not Disturb (ne zavarj) funkció, tehát azt nem lehet megszabni, hogy a nap melyik részében ne induljon újra a takarítás.

Feltörlés és kosztömörítés

Ami a nedves takarítást illeti, a Roomba 205 még nem teljesen tart ott, ahol a konkurensek. Végighúzza a kijelölt területen az aljára pattintott feltörlős kiegészítőt (nincs rezegtetés, pláne nem forgatás), amin az automatika által folyamatosan nedvesen tartott rongy található.

A vizet nekünk kell a lapos tartályba tölteni takarítás előtt, a folyadékadagolás pedig a korábban említett módon három fokozatban szabályozható. Bekapcsolható továbbá az úgynevezett SmartScrub funkció, ami itt annyit tesz, hogy a robot feltörlés közben Y alakbú mozgást végez, előre, hátra, majd ismét előre, ezzel imitálva a feltörlést.

Az így végzett nedves takarítás minősége hagy némi kívánnivalót maga után.

A fel nem szippantott port a gép felszedi, illetve a padló valamivel kicsit csillogósabb lesz a feltörlést követően, de a kicsit is makacsabb foltok eltávolítására ez a megoldás már nem igazán alkalmas. Fontos továbbá, hogy a legmagasabb nedvességi fokozatot választva a robot konkrétan tócsákat hagy maga után, amik felszáradva nem túl esztétikus foltokat eredményeznek szinte minden felületen.

Szerencsére ennél sokkal jobban működik a bevezetőben már említett tömörítés, avagy a DustCompactor megoldás, amiről a gép a nevét kapta.

Ez amilyen egyszerű, olyan hatékony. Konkrétan arról van szó, hogy az átlagnál jóval nagyobb portartály belsejében található egy zöld lapát, ami a felszívott koszt folyamatosan a tároló hátsó falához nyomja, ezzel összetömörítve azt.

A gyártó állítása szerint ezen megoldással legalább hathétnyi szennyeződés összenyomható, tehát ennyi időn át nem szükséges üríteni a tartályt. Ezt az állítást ugyan nem állt módunkban ellenőrizni, az viszont tény, hogy a 16 napos tesztidőszak alatt egyszer sem ürítettük a porszívó tartályát, és az utolsó takrítás követő ellenőrzéskor látszódott is, hogy legalább még ennyi ideig nem kellene félni a tároló telítettségétől.

A robotporszívó társalkalmazása

Az feltörlési megoldást kiemelni nem lehet, de tény, hogy a Roomba 205 porszívóként jól teljesít: ügyesen elnavigál és kellően nagy a teljesítménnyel rendelkezik ahhoz, hogy eredményesen takarítson.

Ehhez viszont egy olyan gyenge okostelefonos alkalmazás társul, amilyenhez az elmúlt pár éveben már nem nagyon volt szerencsénk.

Az applikáció a vártnál lassabb, és minden alkalommal hosszú másodpercekbe telik, hogy a porszívó kezelhető legyen, emellett a menürendszer túlbonyolított, mindent két-három érintéssel több idő beállítani, mint logikus lenne. Takarítás közben nincs lehetőség módosítani bizonyos beállításokat. Menet közben nem szabályozható például a szívóerő vagy a feltörlő rongyra jutó vízmennyiség – így csak az aktuális rutin megszakításával és újraindításával orvosolható.

Ezek persze idővel kitanulható és/vagy megszokható, csak enyhén bosszantó hiányosságok. Ezeknél sokkal nagyobb baj, hogy a teszt során a Roomba Home alkalmazás több esetben kifejezetten érdekes szituációkat teremtett.

A robottal töltött 16 nap során ezeket a hibákat észleltük az alkalmazásban:

  • A magyarul nem tudó alkalmazás Robots menüpontján belül van egy Owner’s Guide nevű opció, ami elméletileg egy digitális használati útmutató lenne, de megérintve folyton csak egy olyan (angol) hibaüzenet ugrik fel, hogy „Valami elromlott, próbálja később”.
  • A robotot elindítva a My Home menüpont térkép opcióját megérintve valós időben kellene látnunk, hogy milyen utat járt be a porszívónk a takarítás megkezdése óta. A gyakorlatban ezt az útvonal sokszor csak nagyon hosszú másodpercek, olykor percek után töltődik be, illetve nálunk egy-két nap után rendszeressé vált, hogy amennyiben lezáródott a képernyő, utána már bármennyi idő eltelhetett, az app már csak az üres helyiségeket mutatta, a robot mozgását nem.
  • A térkép menüponton belül van egy Cleaning History opció, ami tapasztalataink szerint nagyjából két hétre visszamenőleg tárolja az elvégzett feladatok adatait. A megtett utat, a takarítás dátumát, illetve azt, hogy mennyi ideig tartott a beállított rutin elvégzése. Ez a funkció szintén három napig működött, utána a szoftver többé nem mentette el, hogy mikor és pontosan mit csinált a robot.
  • Ugyanez történt az értesítésekkel is. Kezdetben rendszeresen jöttek az „üzenetek”, hogy a robot végzett a takarítással, vagy a merülő aksi okán visszatért a helyére, aztán 3-4 nap után ennek is vége szakadt, és már arról sem érkezett riasztás, mikor a földön hagyott töltőkábel miatt megállt a takarítás.
  • A robot tanul, és néhány elvégzett rutint követően pontosan tudja, hogy a kiválasztott helyiségek takarítása hány percet vesz igénybe, az alkalmazáson belül pedig látható, mennyi idő van hátra, amíg végez. A második hétre ez a funkció teljesen megbolondult, és az app esetenként olyan adatokat jelenített meg, hogy még 50000 óra vagy éppen 83333 óra és 20 perc van hátra a takarításból.
  • Többször előfordult, hogy a takarítás végeztével az alkalmazásban megjelent egy olyan felirat, miszerint a gép figyelmet igényel (Needs attention). Az opciót megérintve bejött egy olyan ablak, amiben az szerepelt, hogy a robotot nem lehet elindítani, mert túl alacsony a töltöttség. Mindezt azután, hogy a Roomba sikeresen visszatért a dokkolóra. A figyelmeztetés érhetetlen mivoltát csak növelte, hogy az ablak alján helyet kapott egy Tell Me More (többet akarok tudni) gomb is, amit megérintve soha nem történt semmi.
  • Fentebb említettük, hogy a robot alacsony töltöttség esetén automatikusan visszatér a helyére. Ez egy régi és jól bevált robotporszívós funkció, de érthetetlen módon itt az esetek 90 százalékában ez akkor történt meg, mikor az alkalmazás szerint az 5000 milliamperórás Lítium-ion telep töltöttsége még legalább 30 százalékon állt. Előfordult ugyanakkor, hogy 11, illetve 17 százalékos töltöttségnél tért vissza a robot a dokkolóra. Ezt látva felmerült, hogy az app valójában nem a valós töltöttséget jelzi a felhasználók számára, de ezt a feltételezést ellenőrizni nem volt lehetőségünk.
  • A szoftver több alkalommal úgy érezte, az akkumulátornak elég 40 százalékra feltölteni a takarítás folytatásához. Ilyenkor a robot ugyan visszatért a félbehagyott rutin elvégzéséhez, de 6-7 perc munka után ismét alacsony töltöttséget jelezve visszagurult a helyére. A hab a tortán, hogy ezeknél az eseteknél az alkalmazás a második visszatérés után már azt mutatta, hogy a robot sikeresen elvégezte a rábízott feladatot.

Fontos kiemelni azt is, hogy a fenti problémákat az alkalmazás újratelepítése nem oldotta meg, az egyes funkciók (de még ekkor sem mindegyik) csak akkor kezdtek el újra működni, mikor a robotot leválasztottuk a beregisztrált profilunkról, és újra elvégeztük a felvételt, beleértve a wifis aktiválást, a térképkészítést és az összes kezdeti lépést.

És ha már a fenti listában szóba került az akkumulátor és töltöttség, figyelmesek lettünk még egy problémára, amit még a szoftveres hibáknál is súlyosabbnak vélünk.

A teszt legelején a robotnak 49 percre volt szüksége ahhoz, hogy maximum szívóteljesítmény mellett kétszer végig járja a teljes takarítandó felületet, ami esetünkben 4 helyiséget, nagyjából 28 négyzetmétert jelentett. Az első pár napban a 100 százalékra töltött akkumulátorral ezt a feladatot úgy végezte el a Roomba, hogy a dokkolóra visszatérve bőven 30 százalék feletti értéket mutatott az alkalmazás.

Ezzel szemben a tesztidőszak utolsó két napján már arra lettünk figyelmesek, hogy a gép ugyanezt a feladatot már nem volt képes elvégezni maximumra töltött teleppel, még azelőtt visszatért a dokkolóra, hogy nekikezdett volna az utolsó helyiségnek – és ez azért elég durva teljesítménycsökkenés mindössze 10 nap leforgása alatt.

Jó szívvel nehéz ajánlani

Az iRobot Roomba 205 DustCompactor Combo a cikkünk írásának pillanatában 170 ezer forintba kerül. Ezért a pénzért kapunk egy Lidarral szerelt, alapvetően ügyesen porszívózó, ugyanakkor az évekkel ezelőtti megoldásokat idéző feltörlős képességekkel rendelkező robotporszívót, amihez olyan szoftver jár, ami sok esetben bután és hibásan működik.

Mentsvár lehet, hogy nemzetközi visszajelzések alapján ezek a problémák csak porszívók kis számánál jelennek meg. Ennyi pénzért ugyanakkor ezek a hibák teljesen elfogadhatatlanok, kis vigasz viszont, hogy a készülék extrájának szánt, a tartályon belüli portömörítés amúgy kiválóan működik.

iRobot Roomba 205 DustCompactor Combo

Elérhető itt

alza.hu
Árukereső.hu

Kapcsolódó anyagunk:

Legjobb robotporszívók (2025)

iRobot Roomba 205 DustCompactor
JÓ PORSZÍVÓZÁS, GYENGE SZOFTVERREL
A Roomba 205 DustCompactor Combo elsőre ígéretes robotporszívónak tűnt, de a kéthetes teszt alaposan letörte a lelkesedésünket, hiába vannak jól működő megoldásai.
Előnyök
Alapos porszívózás
Kiválóan működik a tartályon belüli tömörítés
Hátrányok
A feltörlés funkció idejétmúlt
Az okostelefonos alkalmazás közel használhatatlan
Furcsa anomáliák az akkumulátor körül
A Lidar ellenére sem tökéletes navigáció
6.1
Teszt Plussz Magazin független ajánlásával