Kipróbáltuk a rendkívül tartós és hatékony szerszámgépeiről ismert Makita vezeték nélküli állóporszívóját, ami dacára annak, hogy nem a legjobb konstrukció, szívóerőben nagyon jó.
Ha valaki meghallja a Makita nevét, akkor általában a drága, jellegzetesen kékes-zöld színű szerszámgépek jutnak az eszébe, hiszen aki tartós megoldásokban gondolkozik vagy vállalkozóként minőségi eszközökre van szüksége, az általában már erről a szintről válogat.
A gyártó azonban az elmúlt években alaposan kibővítette termékkínálatát, így már porszívókat is találunk, sőt meglepődve tapasztaltuk, hogy milyen pozitívan nyilatkoznak ezekről a termékekről is a tesztelők.
Ezek után már viszketett a tenyerünk, hogy kipróbáljuk a vásárlók körében népszerű Makita DCL181FZWX modellt, így saját költségen vásároltunk egy példányt, hogy elmondjuk róla a véleményünket.
Makita DCL181FZWX
Vaskos kartondobozban érkezett, minimális belső védelemmel
Amikor meghozta a futár a Makita porszívóját, először meglepődtünk, hogy milyen aprócska dobozban kapott helyet és mennyire könnyű az egész, aminek az oka nem más, minthogy valóban egy aprócska készülékről van szó – legalábbis más állóporszívókhoz viszonyítva.
Maga a csomagolás egyébként kifejezetten látványos, mondhatni hozza a tipikus Makita-jegyeket, jó vastag a karton is, azonban kinyitást követően volt egy kis meglepetés, mert nem ehhez a látványhoz voltunk szokva.
A porszívó alkatrészei ugyanis gyakorlatilag nyersen bele voltak dobálva a dobozba, egyedül maga a fő elem kapott egy extra nejlont. Noha ez ebben a formában különösen környezettudatos megoldás, de az extra karton merevítések ellenére azért nem biztos, hogy ez épségben odaér mindenkinek egy online rendelés esetén.
Oké, de hol az akkumulátor?
Miután ellenőriztük, hogy mi szerencsések voltunk és épségben megérkezett hozzánk a csomag, jött az első nagy feketeleves: a porszívóhoz se akkumulátort, sem töltőt nem kaptunk, mert nem jár hozzá.
A Makitánál – és más szerszámgép-gyártónál – ugyanis gyakori, hogy úgy próbálják mérsékelten tartani termékeik árát, hogy kispórolják belőle az akkumulátort és a töltőt, hiszen feltételezik: a vásárló már rendelkezik más termékekkel a portfólióból, és a rendelkezésére állnak ezek a kiegészítők.
Nekünk nem álltak, emiatt kénytelenek voltunk még újabb 20 ezer forintért vásárolni hozzá egy akkumulátort és egy töltőt, vagyis a sokak által előnyként emlegetett alacsony ár ezzel gyakorlatilag rögtön duplázódik, amivel egy fontos pozitívumot máris elveszített a készülék.
Dobozában egyébiránt a porszívó mellett találunk még egy röhejesen rövid szívócsövet, egy résszívó csövet, valamint természetesen egy szívófejet is a kötelező használati útmutató mellett, de ennyiben ki is merült az egész.
Beüzemelés 1 perc, akkumulátor nélkül 2-3 nap
A porszívó beüzemelése alapvetően nagyon egyszerű, gyakorlatilag nincs más teendőnk, mint a helyére illeszteni a szívócsövet – nincs biztonsági csat, gyakorlatilag csak bele kell passzírozni a résbe –, majd annak a végére hasonló módszerrel a szívófejet.
Ebben a tekintetben sem igazán ehhez vagyunk szokva egy vezeték nélküli állóporszívótól. Ezt követően már csak az akkumulátort kell a helyére pattintani ahhoz, hogy rögtön kipróbálhassuk, így alig egy perc alatt harcra kész a kicsike.
Ha nincs akkumulátor, akkor a beüzemelés 2-3 napig is elhúzódhat, illetve addig, amíg megérkezik a futár a szükséges kiegészítővel.
Külsőleg kicsit többet vártunk egy Makitától
Volt már Makita szerszámgép a kezünkben, ezért pontosan tudjuk, hogy ezek az eszközök duzzadnak az erőtől, a férfiasságtól, nagyon masszívak, bírják a gyűrődést, egyszóval jó őket kézbe venni, élmény velük a munkavégzés.
Ennél az állóporszívónál azonban nem ez volt az érzésünk. Maga a porszívórész hozza a Makita sajátosságait, a kékes-zöld színeket, az erős markolatot, a gumírozott megoldásokat, de a szívócső és a szívófej rendkívül gyengének tűnnek.
Maga a szívócső például elképesztően rövid, nem is teleszkópos, így 190 centiméteres magasságunkkal erőteljesen meg kell görnyednünk ahhoz, hogy használni tudjuk. A gyerekek el is nevezték gyerekporszívónak, mert nagyjából az ő magasságukhoz ideális.
Ami pedig a szívófejet illeti, gyakorlatilag csak egy kiszélesített műanyagba ágyazott résről van szó, ami kerekeken gurul, de se terelő, se segédfény, se egy motoros főkefe nem került bele.
Mielőtt azonban bárki azt gondolná, hogy az eszköz szemétre való, rögtön rá is térünk a gyakorlati tapasztalatokra, mert ha kívülről nem is, belülről ott dobog benne a Makita-szív!
Mégis kinek készült ez a porszívó?
Feltétlenül beszélnünk kell azonban még arról is, hogy ez a porszívó nem feltétlenül otthoni felhasználásra készült. Megállja a helyét, jól dolgozik, de inkább azt a célt szolgálja, hogy a nagyobb szemcseméretű koszt hatékonyan eltüntesse.
Simán jó választás ezért például olyan vállalkozóknak, akik gyakran fúrnak vagy vésnek falat, gipszkartont, ami nem termel ipari mennyiségű hulladékot, de nem is szeretnék piszkosan átadni a munkaterületet.
Tökéletesen erős például ahhoz, hogy fal fúrásakor rögtön fel lehessen szívni vele a keletkező port és törmeléket, vagy egy asztalosmunka során a földre hulló faforgácsot, mert ezt az eszközt elsődlegesen erre tervezhették. Persze azért nem ennyire fekete vagy fehér a történet!
A Makita DCL181FZWX vezeték nélküli állóporszívó a gyakorlatban
A szívóhatása még minket is meglepett
Hogy a nehézkes ismerkedés után miért sikerült mégis meggyőznie minket a Makita porszívójának? Leginkább azért, mert van benne erő rendesen!
Akár morzsaporszívóként, akár a szívócsővel és a szívófejjel használjuk, meglepően erős szívóhatást képes generálni, amivel gyakorlatilag minden szennyeződést képes felszedni a padlóról.
Kipróbáltuk téglaporral, fűrészporral, nagyobb faforgácsokkal, villanyszerelés utáni kábeldarabkákkal, de minden esetben a portartályban végezte minden, ami azért kellemes meglepetés volt, hovatovább rögtön értelmet adott az eszköznek.
Először természetesen azért mi is finomkodtunk vele, és a háztartásban próbáltuk ki. Kiömlött liszt, macskaalom, chipsmaradványok, semmi sem jelentett neki gondot, sőt nemcsak keménypadlón, hanem szőnyegen is teljesítette küldetését, bár itt a szálak mélyéről már nehezebben tudta kiszívni a dolgokat.
Ennek fényében rögtön fel is porszívóztunk vele egy szőnyeggel borított szobát. Bár összegyűjtött némi port – és hajszálat is, ami fontos –, de alapvetően itt azért hiányzott a forgókefe, ami megmozgatja a szőnyeg szálait ahhoz, hogy a kosz könnyebben felszippantható legyen.
Szőnyegen tehát nem annyira hatékony, mint a forgókefés állóporszívók, azonban keménypadlón, illetve nagyobb szemcseméretű és mennyiségű kosz esetén kifejezetten jó hatásfokot tapasztaltunk vele.
A portartály egy kicsit lehetne nagyobb
Mivel nagyobb szemcseméretre tervezték a használatát, mi egy kicsit keveselltük a portartály méretét, amit 0,65 literben maximalizált a gyártó.
Ez nem extrém kicsi, de mi például már a teszt során is rögtön megtöltöttük, amint két-három alapanyagot megpróbáltunk feltakarítani vele, és egy műhelyben vagy egy munkaterületen azért ennek a sokszorosa megtalálható lehet, ha valaki ott alkalmazná.
A nagy szívóerő miatt kifejezetten szerettünk vele autót takarítani, azonban már a padlólemezen lévő szőnyegek kiporszívózásakor, a sok kavics és fadarabkák is majdnem megtöltötték, és miután az előszűrő beleér a tartályba, a 0,65 liternek nagyjából a felét, ha sikerül ténylegesen kihasználnunk, ellenkező esetben csökken a szívóhatás.
Még szerencse, hogy az ürítés pofonegyszerű, csak le kell csavarni a tartályt a helyéről, kiönteni és mehet is tovább a takarítás.
Rendszeres karbantartást igényel
Mindenképpen ki kell emelni a Makita állóporszívójával kapcsolatban, hogy minden használat után alapos takarítást igényel. Akár hétköznapi port, akár téglaport takarítottunk vele, az imént említett előszűrőn azonnal lerakódik a kosz, hiszen közvetlenül érintkezik vele.
Ez azért probléma, mert ürítéskor szinte lehetetlen a szűrőről eltávolítani mindent, és így a szívóerő minden esetben mérséklődik egy kicsit. Érdemes ezért minden ürítéskor sűrített levegővel az előszűrő belsejét megfújni, hogy a lerakódások megszűnjenek.
Sőt, találunk egy szűrőt a motor előtt is, ami szintén elképesztően gyűjti a port, ha már kivesszük az előszűrőt, akkor azt sem szabad piszkosan hagyni, mert tapasztalataink szerint az is befolyásolja a szívóhatást.
Üzemideje az alkalmazott akkumulátortól függ
Mivel a termékhez gyárilag nem jár akkumulátor, és többféle típus is elérhető hozzá, ezért az üzemidőről érdemben nem tudunk nyilatkozni.
Mi egy 18V-os, 1,5 Ah-s akkumulátort vásároltunk hozzá, amivel nagyjából 10-15 percig tudtuk működtetni az eszközt maximális szívóerővel, de egy 5 Ah-s akkumulátorral állítólag már a 60 perc is elérhető vele alacsony szívóerőre állítva.
Egyáltalán nem hangos
A porszívó kapcsán nagyszerű hír még, hogy egyáltalán nem hangos, mondhatni teljesen átlagos a zajszintje – a gyári érték 72 dB –, bár ez nyilván attól is függ, hogy melyik szívóerőt választjuk a munkához.
Ez lényegesen halkabb, mint egy hagyományos porszívó esetében, de a legtöbb vezeték nélküli állóporszívónál ez a nagy átlag.
Még beépített LED világítás is van benne…
…csak sajnos rossz helyen. A Makita ugyanis nem a szívófej végén helyezte el a LED fényt, mint nagyon sok álló porszívó esetén láthatjuk, hanem a szerszámgépeknél jellemző markolati kialakítást választották hozzá.
Emiatt szívócsöves használat esetén a LED fényből gyakorlatilag semmit sem láthatunk, de ha morzsaporszívóként használnánk, akkor már nagy segítség lehet, autótakarításkor például a műszerfal alatti részt tökéletes megvilágította.
A használata kicsit kényelmetlen
Ami azonban a legnagyobb bánatunk volt a porszívóval, az a mérete. Morzsaporszívóként teljesen átlagos, nem is volt vele gondunk, de a szívócsőből legalább 10-15 centiméter hiányzik ahhoz, hogy egy felnőtt ember görnyedés nélkül tudjon dolgozni vele.
Fogalmunk sincs, hogy mi volt a Makita elképzelése ezzel a méretezéssel, de még a 165 centiméter magas feleségemnek is görnyednie kellett egy kicsit a használatához, így állandó padlótakarításra nem a legszerencsésebb, kiegészítő jelleggel viszont kitűnő.
Egyáltalán nem rossz, de a Makita ennél többet is tudna
Vegyes érzelmeink vannak tehát a Makita vezeték nélküli porszívójával kapcsolatban. Tény és való, hogy szívóereje kiváló és megfelelő környezetben nagyon jól használható, de inkább ajánlott morzsaporszívónak és vállalkozóknak alkalmi használatra, mint a lakás takarítására.
Bár alapvetően arra sem lenne rossz, hiszen a képessége megvan hozzá, de a kényelmetlen kialakítás és a motoros kefe hiánya alkalmatlanná teszik arra, hogy hosszú percekig görnyedjünk vele a padlón. Erre a célra hasonló árban már sokkal hatékonyabb termékek is vannak otthonunk tisztán tartására.
Arról nem is beszélve, hogy önmagában csak egy fél terméket kapunk a pénzünkért, hiszen sem akkumulátor, sem töltő nem jár hozzá.
Nem vitatjuk, hogy törmelék vagy sok kosz eltakarításakor nagyon jól dolgozik, hogy morzsaporszívóként kitűnő, de vezeték nélküli állóporszívóként kényelmetlen és nem elég hatékony.
Kapcsolódó anyagunk: