Elindult az akciófigyelő szolgáltatásunk

Mézeskalács sütés air fryer-ben: így készíthetsz percek alatt isteni süteményt karácsonyra!

Az air fryer egyre több háztartásban válik a hétköznapok részévé. Nálunk is pontosan így történt, így a karácsony közeledtével kipróbáltuk, hogy milyen mézeskalácsot tudunk sütni benne.

Néhány hónappal ezelőtt magunk sem gondoltuk volna, hogy az első air fryer beszerzésekor (egy Cosori Dual Blaze Twinfry-ról van szó) annyira a szívünkhöz nő ez a termék, hogy be sem kapcsoljuk többé a légkeveréses sütőt.

Márpedig pontosan ez történt, így sok más mellett korábban már megnéztük, hogy milyen a gesztenyesütés air fryerben, most pedig a közelgő ünnepek miatt leteszteltük mézeskaláccsal is. 

Bár kezdetben kissé szkeptikusak voltunk azzal kapcsolatban, hogy sikerülhet – hiszen alapvetően mégsem egy klasszikus sütőről van szó –, de ismét sikerült rácáfolnunk önmagunkra, hiszen isteni mézeskalácsok születtek a segítségével.

Milyen forrólevegős fritőzt használtunk?

Abban a szerencsés helyzetben voltunk, hogy a legjobb air fryerek közül tudtunk válogatni a konyhában a sütéshez, így egyszerre kettőt is befogtunk, mert bár a sütésteljesítmény tekintetében nem okozott csalódást egyik sem, a nagy tepsi nyilván nem fért el bennük.

Emiatt a fentebb említett Cosori Dual Blaze Twinfry mellett a Tefal Dual Easy Fry & Grill is használatra került, így alig 40-45 perc alatt el tudtunk készíteni egy jó nagy tál mézeskalácsot.

Amit fontosnak tartunk itt megjegyezni: a Cosori terméke alul-felül sütős típus volt, így esetében elég volt 180 fokon 11 percig sütni a kalácsokat forgatás nélkül, míg a Tefal esetében csak felső sütésről volt szó, így ott a 180 fok mellett 12 percet sütöttünk mindent, és 6 percnél átforgattuk a sütiket.

A recept

A recept kapcsán ezúttal egy kicsit csaltunk, ugyanis kész alapot vásároltunk hozzá, amiben benne volt a liszt, a sütőpor, a cukorka szemek, a marcipán díszítés és a kinyomható csokimáz, amihez nekünk pusztán vajat, tojást és fűszert kellett adagolnunk.

Korábban azonban hagyományos sütőben a következő receptet alkalmaztuk, amivel pontosan ugyanez a tészta és állag nyerhető, így ha nem férünk hozzá a kész alaphoz, akkor magához a mézeskalács tésztájához a következőkre lesz szükségünk:

  • 200g finomliszt
  • 65g vaj
  • 1db tojás
  • 65g barnacukor
  • 1 kávéskanál vanília kivonat
  • 5 evőkanál méz
  • 1 kávéskanál sütőpor
  • 1 kávéskanál só
  • mézeskalács fűszerkeverék

Amennyiben nem férünk hozzá mézeskalács fűszerkeverékhez a boltban – mi több helyen is láttunk kisebb-nagyobb kiszerelésben –, akkor a következőkből mindenképpen tegyünk a tésztába 1 kávéskanállal: fahéj, szegfűszeg, szegfűbors, gyömbér, ánizs és zöld kardamom, valamint ízlés szerint némi reszelt narancshéj.

Így készíts mézeskalácsot forrólevegős fritőzben!

A mézeskalács készítése bár nem kis munka, közel sem igényelt olyan sok energiát, mint előzetesen vártuk, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy a kislányom folyamatosan segített, amivel az egész nem tartott tovább egy óránál.

Fontos: ha szeretnénk jól formázható, könnyen kezelhető tésztát, akkor érdemes már előző nap elkészíteni és hűtőben pihentetni a masszát.

Lássuk a folyamatot lépésről-lépésre:

  1. Az első lépés minden esetben a vaj, a cukor, a tojás, a vanília kivonat és a méz összekeverése. Ehhez egy turmixgép óriási segítség lehet, de mi apró darabokra vágtuk a vajat és úgy készítettünk homogén masszát belőle kezdetben egy fakanál, majd később egy habverő segítségével.
  2. Ehhez a masszához kell hozzáadni előbb a fentiekben felsorolt fűszereket, a sütőport és a sót, majd apránként beleönteni a lisztet. A cél, hogy a tészta kellően ragacsos és homogén állapotú, kellemesen barna színű legyen.
  3. A tésztát egy belisztezett tálcára vagy gyúródeszkára tesszük, majd sodrófával nagyjából 0,3 centiméter vastagsárúra nyújtjuk. Tapasztalat: nem érdemes vastagabbat hagyni, mert a mézeskalács túlzottan megdagad.
  4. A kinyújtott tésztába belenyomkodjuk a mézeskalács formákat, majd azokat egyesével egy kivajazott tepsibe vagy sütőlapra helyezzük, ami belefér az air fryer sütőkosarába.
  5. A sütőt állítsuk 180 Celsius fokosra és süssük a kalácsokat 10-12 percig, közben legalább félidőnél ellenőrizve állagukat, illetve egyoldalú sütőfelület esetén forgatva őket.
  6. Az így elkészült mézeskalácsokat a kihűlés után már lehet dekorálni vagy önmagában fogyasztani.

Milyen lett a mézeskalács az air fryerben?

Ebben a tekintetben a legjobb mérőszámot alighanem az jelenti, hogy bár a fenti tésztamennyiségből nagyjából 20 darab figurát sikerült sütnünk, az nagyjából másnapra teljesen el is fogyott.

A kalácsok tökéletesen átsültek, kellemesen, keksz-szerűen ropogóssá váltak, nem keményedtek meg másnapra sem, belül is tökéletesen átsültek, ízük és formájuk pedig tökéletesen hozta a mézeskalácsoktól elvárható tulajdonságokat.

Annyira megszerettük a folyamat egyszerűségét, hogy mi karácsonyra is csak és kizárólag ilyen formában vagyunk hajlandóak mézeskalácsot sütni, hiszen nagyon gyorsan és hatékonyan lehet látványos és ízletes eredményt elérni az air fryer segítségével. 

Kapcsolódó anyagunk:

A legjobb air fryerek (2024)