Egy igazán sokoldalú monitort sikerült tesztelnünk a Philips kínálatából, amely tökéletesen kiszolgál a professzionális felhasználóktól kezdve a játékosokig gyakorlatilag mindenkit.
Bár korábban nagyon sok monitort sikerült már letesztelnünk (például MSI MAG 271QPX E2 QD-OLED, AOC AGON PRO AG246FK), ugyanakkor ez az első alkalom, hogy a Philips kínálatából érkezett hozzánk egy termék, ami már a megjelenésével felkeltette a figyelmünket.
Azonban nem maradt meg ennyiben köztünk a szerelem, hiszen a kipróbálás után is kifejezetten kellemes élményeket szereztünk vele – és bátran jelenthetjük, hogy nemcsak játék közben, hanem gyakorlatilag minden helyzetben tökéletes társnak tűnt.
Tesztlaborunkban egészen pontosan a Philips Evnia 27M2N8500 monitor járt, amiről elöljáróban csak annyit mondanánk el, hogy OLED panelre épül, QHD minőségű felbontást nyújt és 360 Hz-es képfrissítést támogat. Lássuk azonban, hogy miként teljesített a gyakorlatban!
Philips Evnia 27M2N8500
Panel típusa | QD-OLED |
Képátló | 26.5 inch |
Képarány | 16:9 |
Felbontás | 2560 x 1440 |
Válaszidő | 0.03 ms |
Betekintési szög | 178 ° |
Képfrissítési frekvencia | 360Hz |
Energiaosztály | G |
Adaptive-Sync támogatás | Van |
Elragadó csomagolás, amely minden kiegészítőt tartalmaz
A Philips egy nagy fehér dobozkába zárta a monitort, amely nem árul zsákbamacskát, hiszen már a csomagoláson jól látható, hogy mi vár ránk odabent, gyakorlatilag ez önmagában képes eladni a terméket, ami odabent biztonságos közegben kapott helyet.
A dobozban ráadásul minden szükséges kiegészítőt megtalálhatunk, amire csak szükségünk lesz a beüzemeléshez és az összeszereléshez.
A panel mellett így megkapjuk a masszív talpat és az állványt, az összes szükséges kábelt, valamint természetesen egy használati útmutatót is.
Külön kiemelnénk, hogy mivel maga a monitor fehéres árnyalatú, a gyártó gondosan ügyelt a kábelek színválasztékára, így fekete helyett világosabb bézs színű megoldások várnak ránk.
Brutálisan nehéz, de legalább egyszerű összeszerelni
Már a dobozból kivéve azonnal nyilvánvalóvá vált, hogy a Philips nagy figyelmet fordított az anyagminőségre. Talán az eddigi legnehezebb és legmasszívabb monitor, amit valaha teszteltünk – különösen összeszerelést követően.
Az állvány például teljes egészében fémből készült, így a panellel együtt több mint 7 kilogrammot nyom, ami mozgatását – különösen fogantyú vagy megfelelő fogáspont nélkül – alaposan megnehezíti.
Cserébe legalább nagyon egyszerű összeszerelni. Nincs más teendőnk, minthogy a talpat és az állványt összecsavarozzuk, majd a monitort egyszerűen rápattintjuk az egészre, ezt követően pedig mehetnek is a helyükre a kábelek.
Érdekesség, hogy amint áram alá helyezzük a monitort, a hátulján rögtön világítani kezdenek az RGB LED-ek, sőt a kijelzőn is azonnal megjelenik a Philips logója.
Mutatós megjelenés, sokoldalú beállítási lehetőségek
A Philips bár elsődlegesen gamereknek ajánlja a monitort, azonban egyáltalán nem kelt olyan megjelenést, inkább eleganciát sugároz, ami nagyszerűen mutat egy irodában és egy dolgozószobában is. Egyszerűen szép, nincs rá jobb szó, még minimalista dizájnja ellenére is nagyon kellemes a szemnek.
Egyedül a talppal nem voltunk kibékülve. Ez a szélesen terpeszkedő talprész ugyanis bár kétségtelenül masszív hátteret ad a monitornak, viszont ha egy szinten tartjuk az egérrel, akkor nagyon gyakran beleütközhetünk, egyszerűen útban lesz a használat során.
A monitor kávái egyébként kifejezetten keskenyek, alig néhány milliméteresek csupán – érdekesség, hogy oldalt szélesebbek, mint felül –, egyedül az alsó részen vastagabb, ahol egy szürkés műanyag díszítéssel zárták a panelt, rajta a Philips logóval és az Evnia jelöléssel.
A beállítási lehetőségek tekintetében szintén rengeteg megoldást ad a kezünkbe a gyártó, kiválóan mozgatható felfelé, lefelé, jobbra és balra, sőt dönteni is lehet. Egyedül a Pivot mód hiányzik belőle, így állóra nem tudjuk forgatni, sőt semmilyen formában sem támogatja a forgatást.
Súlyából kifolyólag egyébiránt a beállítása nem könnyű, de szerencsére az emberek többsége nem foglalkozik ezzel minden egyes nap, így különösebben nagy negatívumnak nem neveznénk.
Érdekesség, hogy a masszív állványon még egy nagy lyukat is találunk függőlegesen, amely biztosítja a kábelek elvezetését, így az asztalunk egy pillanatra sem változik tőle kábelrengeteggé.
Csatlakozókból nincs hiány
A monitoroknál különösen fontos a megfelelő mennyiségű csatlakozók biztosítása, hiszen ez alapvetően meghatározza felhasználhatóságának sokszínűségét.
Ennek megfelelően találunk rajta két darab HDMI 2.1 és egy darab DisplayPort 1.4 csatlakozót a kötelező USB portok mellett, sőt a HDCP 1.4 és 2.2 támogatást sem spórolta ki a gyártó.
Ezen felül rendelkezik VESA tartóval és még egy fejhallgató kimenettel, valamint egy USB hubbal, ami valójában két darab USB A portot takar. A csatlakozók jól elrejtve, a monitor hátulján találhatók és kivétel nélkül lefelé helyezkednek el, ami kicsit kényelmetlen lehet, ha gyakran csatlakoztatnánk hozzá más eszközöket is.
A Philips Evnia 27M2N8500 monitor a gyakorlatban
Játékhoz valóban tökéletes
A monitort elsődlegesen játékkal teszteltük, így a CS2-t játszottuk rajta, amivel korábban még soha nem volt dolgunk 360 Hz-en, így rögtön az első tapasztalatunk az volt, hogy mennyire simán, mennyire gördülékenyen fut.
Bár óriási különbség nincs a 240 Hz-hez mérten, de azért érzékelhető, sőt a 0,03 ms-os válaszidőnek köszönhetően elképesztően gyorsan reagál minden egyes egérmozdulatra, a 26,5 hüvelykes képátló pedig csak még grandiózusabbá teszi az élményt.
Egyedül az Ambiglow volt kicsit zavaró, de erről később még írunk majd.

A HDR egyenesen gyönyörű
Természetesen nemcsak játszottunk, hanem nagyon sokat videóztunk is vele, hiszen a HDR módnak köszönhetően egyenesen csodálatos élményben volt részünk. Órákon át tudnánk nézni rajta a Youtubon található DEMO HDR videókat, mert annyira csodálatosan festenek a képernyőn.
Nem véletlen, hiszen a monitor DisplayHDR True Black 400-as tanúsítvánnyal rendelkezik, így valóban csodálatos kontrasztok, igazi mély feketék és vibráló árnyalatok láthatók rajta, méghozzá valósághű színekkel és kiemelkedő betekintési szögekkel.
Bárhonnan is nézzük a monitort, mindenhonnan csodálatos képet ad. Kiválóan teljesített az EIZO monitorteszten is, nem találtunk rajta fogást, minden beállítás mellett tökéletesek a színek, a betűk pedig még a legkisebbre állítva is olvashatók maradtak.
OLED védelem is van benne
Az OLED kijelzőknél korábban nagy problémát jelentett a beégés, azonban a jobb gyártók ma már olyan technológiával látják el termékeiket, amelyek megfelelő védelmet biztosítanak a kérdéses probléma ellen.
A Philips esetében ezt az OLED Panel Care biztosítja, ami a menüből ugyan kikapcsolható, de mi ezt nem ajánljuk, hiszen így garantáltan nem kell aggódnunk a kérdéses kellemetlenség miatt.
A menü részletes és könnyen kezelhető
A monitor menüje azon túl, hogy könnyen előhívható, a részletessége és a kezelhetősége sem okoz gondot.
A panel hátlapján található, egyébként be- és kikapcsolóként is szolgáló gombbal tudjuk előhívni, és mivel a gomb joystickként egyaránt használható, ezért nagyon könnyű navigációt biztosít.
Gyakorlatilag a legkisebb részletekig testre tudjuk szabni a monitort, de nagyon jól behangolták a Philips mérnökei az előre beállított módokat is, így van például külön FPS játékokhoz, versenyjátékokhoz vagy filmnézéshez, sőt az egyes módokat külön-külön finomhangolhatjuk is.
Fontos kiemelni, hogy alaphelyzetben az FPS mód van bekapcsolva, ahol kicsit fakók a színek, de amint átváltunk Standardra vagy mozi módra, rögtön előkerülnek belőle a gyönyörű és élénk árnyalatok.
Ambiglow is van benne! De mi az az Ambiglow?
Mindenképpen ki kell emelnünk a sorból a monitor egyik exkluzív funkcióját, ami csak Philips által gyártott típusoknál fordul elő. Ez nem más, mint az Ambiglow!
Az Ambiglow nem más, mint a monitor hátsó felén található LED-ek játéka, amelyek folyamatosan és többféle módon képesek világítani úgy, hogy le tudják követni a képernyőn megjelenő árnyalatokat.
Videók és filmek nézése közben elképesztően nagy extra, rendkívül kellemes a szemnek, azonban játék közben minket zavart egy kicsit, mert a LED-ek fénye kicsit késik a valós képtől, de a funkció szerencsére kikapcsolható.
Sőt, a menüből személyre szabható a működése, így nemcsak a kép, hanem a hangok hatására is képes változtatni a színét, sőt hagyományos LED csíkként is funkcionálhat, de lehet még állítani a fényerőt és a színek váltakozásának gyorsaságát.
Beépített hangszóró is van, de minek?
A monitor kapcsán érdekesség, hogy a Philips valamiért fontosnak tartott beépíteni két hangszórót is. Két darab 5W-os megoldásról van szó, amelyekkel szemben nem voltak különösebb elvárásaink, de azért megdöbbentünk, hogy a monitor minőségéhez képest ezek mennyire elmaradnak.
Kipróbáltuk több tartalommal, filmhez, zenéhez és játékhoz is, de minden esetben kifejezetten alul teljesített, így csak végszükség esetén javasoljuk ennek a használatát.
Egy igazán sokoldalú monitor gyakorlatilag mindenre (is)
Bár tény és való, hogy közel sem olcsó a Philips Evnia 27M2N8500 monitor, azonban áráért cserébe olyan teljesítményt kapunk, ami minden tekintetben kárpótolja az embert, hiszen majdhogynem egy tökéletes megoldás.
Gyakorlatilag mindenre hatékony, nagyszerű választás játékra, munkára, de filmnézésre is, elegáns megjelenése miatt bárhol kitűnően alkalmazható, termékdizájnja mellett pedig strapabíró jellegére sem lehet panasz.
Külön kiemelendő még az OLED panel elragadó jellege, a 360 Hz-es képfrissítési ráta, a rengeteg beállítási lehetőség és a kimagasló HDR-támogatás, amivel szemben csak apróságokat tudunk felsorakoztatni a mérleg negatív nyelvére.
Amennyiben tehát egy széleskörű felhasználásra alkalmas, prémium minőségű monitort keresünk, a Philips terméke nem okoz majd csalódást.