A Dyson megannyi porszívója után ezúttal a gyártó egyik idei hajformázó termékét tudtuk kipróbálni, és az AirStrait nevű eszköz megmutatta, hogy a hajegyenesítők terén is lehet még újat, sőt, a megszokott megoldásoknál jobbat mutatni.
A márkát aligha kell bemutatni bárkinek, ugyanakkor legtöbben elsőre Dyson porszívókra asszociálnak a név hallatán, miközben a brit cég erőteljes szereplője a prémium kategóriás „szépészeti” megoldásoknak is. Egyik nagy slágertermékük a rendszeresen új változattal jelentkező Supersonic hajszárító, és sokak meglepetésére a vállalat idén nyáron piacra dobta az első szépségápolási termékcsaládját is, Chitosan néven. Nem ez volt ugyanakkor a gyártó egyetlen 2024-es újdonsága ebben a szegmensben, hiszen az év elején debütált a Dyson AirStrait hajegyenesítő, amire akció nélkül jelenleg nagyjából 200 ezer forintért lehet lecsapni. Ennek hallatán persze rögtön jön a címben feltett kérdés:
De mit egy hajformázó, ami 200 ezer forintba kerül?
Terjedelmes cikkünkben erre igyekszünk választ nyújtani.
Dyson AirStrait
Funkció(k) | Hajvasaló, hajszárító |
Hőmérséklet(ek) | 80°, 110° és 140°C |
Képernyő | LCD |
Zár funkció | Van |
Súly | 0,935 kg |
Gombok száma | 5 |
Kábel hossza | 1,98 méter |
Ha prémium minőség, akkor Dyson
Hajegyenesítésre szolgáló eszközt kapni már 20-40 ezer forintért is, és ezen megoldások közös nevezője, hogy ezek úgynevezett hajvasalók, tehát a(z általában) száraz tincseket két felhevített a manapság kerámia és teflon bevonatú elemek közé kell beszorítani, majd fentről lefelé húzni, hogy a nem kívánt görbék (ideig-óráig) egyenessé váljanak.
Ezzel a legnagyobb probléma, hogy a felforrósított lemezekkel könnyen megégetheti magát az ember, a hajat pedig valamilyen mértékben biztos roncsolja ez a megoldás.
Ezen pozitívnak nem nevezhető „mellékhatásokra” keresett és talált megoldást a brit Dyson, aminek eredményeként megszületett a tesztalanyunk. Az AirStrait első pillantásra nem nagyon különbözik egy hagyományos hajvasalótól, azt leszámítva, hogy picit talán robosztusabb a kialakítása, illetve a formavilág és a színválaszték igazodik ahhoz, amit a britektől eddig megszokhattunk a porszívók, a légtisztítók és a korábbi hajformázó eszközök esetén. Létezik belőle ezüst/réz és kék/réz színkombinációjú változat – nálunk az utóbbi járt.
Az AirStrait legfontosabb tulajdonsága, hogy itt nincsenek felforrósított lemezek, a gyártó ehelyett erőteljes légáramlást használ (ebben ugye évtizedes tapasztalatuk van a porszívók okán), amivel a roncsoló hőhatás nélkül érhető el ugyanazon (vagy akár jobb) eredmény, mint egy hagyományosabb (és olcsóbb) eszközzel.
Az eszköz szétnyitható karjai mentén két 1,5 milliméteres nyílás kapott helyet, a légáramlás ezeken keresztül gyorsul fel, a lefelé irányuló légsugarak pedig „pengét” hoznak létre, és ez a kontrollált környezet olyan hatást eredményez, ami kiegyenesíti a hajat, miközben szárít is. A Dyson megoldását ugyanúgy kell használni, mint egy hajvaslót, az eredmény pedig egyenesre igazított, sima és fényes hajkorona.
A teszthez természetesen egy olyan személy segítségét kértük, aki egyrészt rendszeres formázást igénylő hajjal rendelkezik, továbbá kellő tapasztalattal rendelkezik a hagyományos hajvasalók terén. Az első használatot követően a verdikt olyan volt, amit egy ilyen áron kínált eszköztől joggal várhat el az ember:
A használat magától értetődött, a folyamat ráadásul nemcsak gyorsabb volt, mint egy szimpla hajvasalóval, de a végeredményt is sokkal jobbnak érzem, mint a korábban használt megoldások esetében.
A légáramos „vasalás” után a haj sokkal homogénebb, mint egy hagyományos eszközzel végzett egyenesítés után, és az ilyen megoldások használata után tapasztalható szöszösödés sem jelentkezett. Itt ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a hatás nagyban függ attól is, hogy a felhasználónak milyen erős a haja, annak milyen a porozitása, illetve milyen a formája – természetesen göndör haj esetében például ettől az eszköztől is hiába vár az ember csodákat, a hatás csak rövid ideig fog tartani.
Egyenesebb haj esetén ugyanakkor némi túlzással élve olyan váltásról beszélhetünk, mint amikor a nyomógombos Nokia után áttértünk az érintőképernyős, hatalmas kijelzővel felvértezett iPhone-ra. Alapvetően mindkét eszköz ugyanarra való, de a használat, és a használat közbeni felhasználói élmény különbségeit zongorázni lehet.
Az ördög most is a részletekben lakozik
Az eszköz belsejében egy úgynevezett Hyperdymium motor dolgozik, ami elég kicsi (27 milliméteres) és könnyű ahhoz, hogy beférjen a burkolat alá és az eszköz súlya 1 kilogramm alatt maradjon a kényelmes használat érdekében. Viszont hiába kicsi a légáramot generáló motor, a teljesítménye elég nagy ahhoz, hogy képes legyen a nedves haj párhuzamos szárítására és egyenesítésére. A 13 lapátos sűrítőventilátor akár 106 000 fordulat/perc sebességgel pörög, másodpercenként nem kevesebb mint 11,9 liter levegőt hajtva át a gépen, ami akár 3,5 kPa légnyomást is eredményezhet. Mindez emberi nyelvre lefordítva annyit tesz, hogy a Dyson megoldása elég jól működik.
A hajformázót kézbe véve először el kell csúsztatni az úgy nevezett Slide gombot, aminek eredményeként kinyílnak és mozgathatóvá válnak az eszköz karjai.
Ezt végrehajtva láthatóvá válik egy digitális kijelző (mert ha már a porszívókon is van, itt miért ne lehetne), amiről pillanatok alatt leolvasható, hogy éppen milyen módban van az AirStrait, alatta pedig megtaláljuk a kezeléshez szükséges gombokat.
Összesen öt kapcsolót kapunk, alulról felfelé az alábbi funkciók tartoznak hozzájuk:
- Be- és kikapcsoló gomb
- Módválasztó (száraz vagy nedves haj)
- Hűvös (Cool) mód – ilyenkor csak hideg levegőt fúj az eszköz
- Légáramlás sebessége (2 fokozat)
- Hőmérsékletszabályozás (5 opció)
Az eszközt „kinyitva” ,majd bekapcsolva a hajformázónk először elvégez egy három másodperces öntisztítást, ennek végeztével kezdődhet el a hajegyenesítés. Az AirStrait alapvetően nedves hajra lett kitalálva, de természetesen formázható vele a száraz haj is – nem véletlen, hogy külön kapcsolóval válthatunk a két mód között.
A légáram hőmérséklete mindkét módban szabályozható: nedves haj esetében a 80, 110 és 140 Celsius-fok áll rendelkezésre, míg a száraznál a 120 vagy 140 Celsius-fok a két opció. A formázáshoz nélkülözhetetlen hőhatás tehát itt is adott, de légáram formájában ez még mindig sokkal kevésbé káros a hajszálakra, mintha forró lapok között préselnénk a tincseket.
Itt érdemes megjegyezni, hogy az Airstrait intelligens hőszabályozással rendelkezik, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy a beépített üveggyöngy-termisztorok másodpercenként 16-szor mérik a légáram hőmérsékletét, ezen adatokat elküldik a mikroprocesszornak, ami szabályozza a légáramot melegítő fűtőelemet, így biztosítva, hogy az eszköz soha ne lépje át a választott hőmérsékletet.
És nem ez az egyetlen úgynevezett biztonsági funkció: a hajformázó érzékeli, ha a karok között nincsen haj, így a „fordulók” között visszaveszi a légáramot, illetve a rendszer annak is tudatában van, ha nem használjuk az eszközt – ilyenkor három másodperc után kikapcsol a légáramot gerjesztő motor.
Nem atomfizika
Az ideális hajformázási műveletsor a Dyson ajánlása szerint úgy néz ki, hogy a mosást követően a felhasználó a karokat összecsukva először megszárítja a hajtöveket, majd az eszközt kinyitva (a megfelelő hőmérsékletet kiválasztva) szép sorban kiegyenesítő és megszárítja a karok közé mozgatott tincseket.
Ezt addig kell ismételgetni, míg az ember el nem éri a kívánt eredményt, majd ezt követően jöhet a Hűvös mód bekapcsolása, a megszáradt haj újbóli kisimítása, amivel szépen fixálható, tartósabbá tehető a beállított „forma”, továbbá ez a művelet extra fényes, egészséges hatást kölcsönöz a hajkoronának.
Nem elhanyagolható továbbá az sem, hogy az AirStrait becsukva nemcsak a hajtövek megszárítására alkalmas, de úgy általában sima hajszárítóként is használható, ha éppen nem akarunk az egyenesítéssel foglalkozni. Az eszközből kinyúló hálózati kábel amúgy 1,98 méteres, tehát kellően nagy a mozgástér az eszközzel, méreteit tekintve pedig egy 33 centiméter magas és 4,1 centiméter vastag eszközről van szó, amit nemcsak a fürdőszobában, de utazás során egy bőröndben is könnyen el lehet helyezni.
Az egyetlen hátránynak a vezeték végén lévő, lecsatlakoztathatatlan adaptert nevezném, ami hatalmas, laptopok mellé adnak ehhez hasonló méretű kiegészítőt. Érdekesség továbbá, hogy még itt is találunk két gombot, amivel ellenőrizhető, hogy a konnektor alkalmas-e az eszköz üzemeltetésére – amennyiben a fekete, sárga majd újból a fekete gomb megnyomása után vörös LED-fényt kapunk, akkor nem fog menni a hajvasalás. Itthon a hibajelzés felvillanására amúgy kevés az esély, utazás során, hotelekben, szállásokon lehet érdemes használat előtt ellenőrizni, hogy működik-e az AirStrait a hálózatra csatlakoztatva.
De megéri ennyiért?
Mint minden Dyson termék, az AirStrait is a prémium kategóriát és az ezzel járó extra kényelmet képviseli. Amíg a gyártó porszívóinál azt fizetjük meg, hogy vezeték nélkül is brutális szívóerőt és korrekt üzemidőt kapjunk, addig itt a forró fémlapok kiváltását és a szintén kényelmes és villámgyors kezelést kapjuk meg a pénzünkért.
Nyilvánvaló, hogy az AirStrait által biztosított végeredmény megoldható egy jóval olcsóbb eszközzel is, de a tesztalanyunk az első pár alkalom után már arról beszélt, hogy a Dyson megoldása után nagyon nehéz lesz visszatérni egy hagyományos hajvasalóhoz.
Így jutottunk arra a véleményre, hogy az AirStrait hiába drága, ha valaki rendszeresen egyenesíti a haját, és a jó frizura mellett fontos a hajkorona egészsége is, akkor ezért az eszközért érdemes lehet kicsengetni az elsőre hajmeresztőnek tűnő összeget.
Dyson AirStrait
Kapcsolódó anyagunk: