Milyen hatásfokkal működik egy mai robotporszívó felmosó funkciója? Ennek a kérdésnek jártunk utána az alábbiakban, hogy segítséget nyújtsunk azoknak, akik vásárlás előtt állnak.
A modern robotporszívók zöme többfunkciós készüléknek nevezhető, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hagyományos, száraz takarítás mellett felmosási funkcióval is rendelkeznek.
Ma már minden modern robotporszívó rendelkezik felmosó funkcióval, és amint az nagy robotporszívó tesztünkből kiderült, egyre többféle innovatív újdonsággal találkozhatnak a vásárlók.
Ennek fényében adja magát a kérdés, hogy vajon milyen hatásfokkal képesek ellátni ezt a feladatot ezek a porszívók?
Sokak számára jelent hívószót a felmosási funkció
Nagyon fontosnak tartottuk, hogy egy kicsit alaposabban is elmerüljünk ebben a témában, mivel a leendő vásárlók között sok esetben egyfajta vevőcsalogatóként jelenik meg a felmosási funkció a robotporszívók kapcsán.
Hiszen ki ne örülne annak, ha úgy érkezik haza a lakásba, hogy az aprócska robot előtte felporszívózta az összes szőnyeget és padlófelületet, a megfelelő burkolatokat pedig még fel is mosta?
Alighanem mindenki, azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy a felmosási funkció a robotporszívók többségében egyelőre inkább csak egy hangzatos ígéret, amelyből majd egyszer, sok-sok év múlva hasznos társ lehet a háztartásban, egyelőre azonban még nem várhatunk tőle túl sokat.
Ezt az állításunkat az alábbiakban részletesebben megindokoljuk, és néhány gondolat erejéig még a jövőben is teszünk egy kis kirándulást, hiszen kétség sem férhet hozzá, hogy a kérdéses termékkategória kapcsán jelenleg a felmosó funkcióban rejlik a legtöbb potenciál a fejlesztéseket illetően.
Hogyan működik a robotporszívók felmosó funkciója?
Ahhoz, hogy átfogó képet kaphassunk a robotporszívó felmosó funkciójának hatékonyságáról, először érdemes megismerkedni a működéshez kapcsolódó sajátosságokkal.
Bár alapvetően minden gyártó igyekszik egy kicsit a saját képére formálni ezt az opciót, így sok esetben tapasztalható kisebb-nagyobb eltérés a készülékek között, alapvetően azonban a termékek zöménél ugyanazok a megoldások váltak be, illetve ezekből lettek az ipari sztenderdek.
Természetesen vannak már előremutató megoldások és fejlesztések, de a működési elv alapja a legtöbb esetben ugyanaz. Lássuk tehát a felmosási funkció legalapvetőbb részegységeit és a működésükhöz kapcsolódó tulajdonságokat.
Saját víztartály nélkül nincs felmosási funkció
Kizárólag azok a robotporszívók képesek felmosni a padlót, amelyek rendelkeznek saját víztartállyal. Ez a kiegészítő nem hiányozhat az aprócska gépekből, noha mérete, elhelyezkedése és kapacitása gyakran még az azonos cégér alatt megjelent modellek között is eltérést mutathat.
A legtöbb esetben 2-3 deciliteresnél nagyobb víztartályokat egyetlen gyártó sem alkalmaz, ez a vízmennyiség ugyanis egy nagyobb lakás esetében is bőven elegendő.
Egy pillanatra se ijedjünk meg tehát akkor, ha kevésnek tűnik a kapacitás, az esetek többségében ezzel van a legkevesebb probléma. Amire azonban nem árt odafigyelni, az a vízadagolás módja.
A saját vízpumpa sokat segíthet a felmosás minőségének javításában
Az egészen korai robotporszívók a felmosás során gyakorlatilag szabályozás nélkül a gravitációra bízták, hogy a tartályban lévő víz kicsepegjen közvetlenül a felmosandó felületre. Amellett, hogy ez a módszer nem volt túl hatékony, rengeteg kellemetlenséget is okozott.
A víz sokszor eláztatta a padlót, a szőnyeget, ráadásul még a töltést is veszélyesebbé tette. Amennyiben ugyanis a robotporszívó nem használta fel a tartályában lévő vizet, akkor hajlamos volt azt a töltőre állva is csepegtetni, így felügyelet nélkül nem lehetett használni a kérdéses funkciót.
A belépő szinten még mindig találhatunk ilyen gravitációs elven működő modelleket, azonban a drágább típusok már saját vízpumpával rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy a felmosáshoz használt vízmennyiség szabályozható, illetve szükség szerint teljesen elzárható.
Ez sokat javított a robotporszívó felmosási funkciójának használhatóságán, hiszen így megakadályozható a felesleges víz kicsorgása, nem mellesleg pedig szabályozható a feladathoz szükséges vízmennyiség is.
Míg az egyszerű portalanításhoz elegendő, ha minimális vízmennyiséget használunk, addig egy makacsabb, odaszáradt üdítőmaradvány esetében már sokkal több folyadékra lesz szükségünk a megfelelő tisztítóhatás eléréséhez.
Ennek a szabályozhatóságát adták a kezünkbe az elektromos vízpumpával ellátott robotporszívók.
A mop végzi a munka oroszlánrészét
Természetesen a víz padlóra spriccelése önmagában még nem lenne elegendő ahhoz, hogy a robotporszívó felmosási funkciója működőképes legyen. A készülékből nem is közvetlenül a padlóra kerül a nedvesség, hanem egy speciális felmosórongyra, amelyet a szakzsargon egyszerűen mop néven említ.
A mop nem más, mint egy speciális kialakítású, textilszerű anyag, gyakorlatilag egy felmosórongy, amelyet minden felmosás előtt fel kell helyezni a robotporszívó alsó részére, majd a munka végeztével eltávolítani onnan.
Modellje válogatja, hogy ez a feladat mennyire körülményes. Vannak olyan típusok, ahol a mop egyetlen mozdulattal a porszívóra helyezhető, míg más modellek esetében bonyolultabb az eljárás.
Márpedig a mop nélkül nincs nedves feltörlés, hiszen pontosan ez az elem érintkezik a padlófelülettel, ezáltal a robotporszívó a textil megfelelő átnedvesítését követően gyakorlatilag a rongyot húzza végig a padlón, aminek a hatékonysága az esetek többségében megkérdőjelezhető.
Inkább nedves feltörlés, mint felmosás
A fentiek miatt nagyon fontos megjegyezni, hogy a robotporszívók felmosási funkciója valójában inkább egyfajta nedves feltörlésnek vagy nedves portalanításnak tekinthető, mint valódi felmosásnak.
Mielőtt tehát ilyen háztartási robotot vásárolnánk magunknak, ezt nem árt észben tartani, hiszen a termékek zöme ezen a téren még nagyon jelentős elmaradásban van. Persze látni már előremutató fejlesztéseket, de erről majd később.
Sok esetben még a feltörlés sem helytálló kijelentés
A legtöbb elérhető árú robotporszívó kapcsán azonban fontos kiemelni, hogy a felmosási funkció nem pont úgy működik, ahogyan azt az emberek többsége elképzeli. A valóságban gyakorlatilag arról van szó csupán, hogy a porszívó megnedvesíti a keménypadló felületét.
Alapvetően tehát még tényleges feltörlésről sem beszélhetünk, hiszen a legtöbb típus nem szorítja rá a padlóra a mopot, és nem is mozgatja, a nedves rongy csak finoman csúszik a felületen, így a hatásfok kifejezetten minimálisnak nevezhető.
A por és néhány szennyeződés esetében hatásos lehet
Természetesen a gyártótól és a modelltől is függ, hogy a felmosási funkció mennyire hatásos, a legtöbb esetben azonban csak a fenti forgatókönyv valósul meg, ami életszerű helyzetekben gyakorlatilag elvérzik.
Azért természetesen nem ok nélkül kerül a robotporszívókba ez a lehetőség. A padlóra tapadt por és néhány poralapú szennyeződés hatékonyan eltávolítható vele abban az esetben, ha például valamilyen ragadós foltról van szó, amelyet a porszívó önmagában nem tudna felszippantani.
Nagyjából azonban ez minden, amire a mai piacon kapható robotporszívók zöme képes, de rögtön kiderül, hogy azért akadnak kivételek.
Napjaink csúcskategóriája már ígéretes fejlesztésekkel büszkélkedhet
Bár a fentiekben talán nem alakítottunk ki túl jó összképet a robotporszívók felmosási funkciójáról, azt fontos hangsúlyozni, hogy nem bírálni szerettük volna ezt az opciót, sokkal inkább objektíven bemutatni, illetve eloszlatni a hozzá kapcsolódó rengeteg tévhitet.
Itt ragadnánk meg az alkalmat, hogy kiemeljük: azért vannak pozitív példák. Elég csak a Roborock S7 robotporszívót említeni, amely nem véletlenül lett olyan sok helyen tesztgyőztes a tavalyi évben, és mi is nagyon elégedettek voltunk a teljesítményével.
A gyártó ugyanis ezzel a csúcskategóriás robotporszívóval rendkívül előremutató megoldásokat kínál, amelyek ugyan többnyire még gyerekcipőben járnak, azonban így is sokkal jobb eredményekkel kecsegtetnek, mint az eddig alkalmazott technológiák.
A mozgó mop sokat segít a valódi felmosás érzetének megteremtésében
A Roborock volt az első gyártó a piacon, amely felismerte, hogy a mop anyagának vagy kialakításának fejlesztése alapvetően nem sokat lendít a felmosási funkció hatékonyságán.
Ennek a gondolatmenetnek köszönhetően született meg a VibraRise funkció, amely a szónikus felmosás elnevezéssel terjedt el, méghozzá nem véletlenül, hiszen behozta a köztudatba a mozgatható mop fogalmát, ezáltal sokkal magasabb szintre tudta emelni a funkció működését.
A megoldás lényege, hogy a mop gyakorlatilag jobbra-balra mozog a használat során, és percenként akár 3000 pulzáló mozdulatra is képes, ami azt jelenti, hogy egyfajta súrolóhatást ér el, hiszen nedves hullámok generálásával, a súrlódás hatására valóban képes felszedni a keménypadlóról a makacsabb szennyeződéseket.
Amennyiben ez a technológia további fejlesztéseken esik át, a felmosási funkció néhány éven belül elérheti a száraz takarítás során tapasztalt hatékonyságot, ami manapság a gyakorlatban a hagyományos porszívók szintjével vetekszik.
A mozgatható mop további előnyei
A takarítási hatékonyság mellett fontos kiemelni még, hogy a Roborock S7 esetében például a mop nemcsak pulzálni képes, hanem szükség szerint akár fél centiméterrel el is tud emelkedni a padlótól.
Ez azért szerencsés, mert a felmosási funkció így teljesen automatizálható, hiszen szőnyeghez érve a mop magától felemelkedik, nem vizezi össze a felületét, így nem kell ilyen esetekben manuálisan leszedegetnünk róla, ami bár inkább kényelmi funkció, a jövőben fontos tulajdonság lehet egy robotporszívónál.
A vibrációs mopok folyamatos fejlődése érezhetően javította a teljesítményt
A vibrációs mopok bár kezdetben is nagy előrelépést jelentettek a hagyományos, nedves mopos felmosáshoz viszonyítva, azonban néhány gyártó – ezen a téren a Roborock különösen az élen jár – jelentős fejlesztéseket hozott az elmúlt években.
Ma már VibraRise technológiájuk a sokadik generációjánál tart, és az egyre gyorsabb pulzálás mellett például elérték, hogy némi nyomást is gyakoroljon a padlóra, ez a két tulajdonság pedig egészen új szinteket tudott megnyitni a robotporszívós felmosásban.
Az újabb vibrációs mopok számára már nem okoz gondot például az odaszáradt szennyeződések eltávolítása sem, de nagyon sok tesztben szerepelnek előkelően olyan szennyeződések esetén, mint például a kiömlött ketchup feltörlése.
A forgó mopos rendszerek is egyre népszerűbbek a piacon
Bár sokan a vibrációs mop kihívójaként jellemzik, valójában azonban inkább egyfajta alternatívának nevezhetjük a robotporszívó felmosás világában a forgó mopok megjelenését.
A technológia alapját két forgó mozgást végző felmosó adja, amelyek a porszívó alsó felén, gyakran nyomás alatt dolgoznak a hatékonyság növelése érdekében.
A gyártók folyamatosan fejlesztik a technológiát, valaki a nyomóerő növelésében, más a forgás sebességében látja a titok nyitját, de vannak termékek (például a Dreame X40 Ultra), amelyek már készülékházból kinyúló forgó mopot is kaptak, hogy a bútorok és a falak mentén, illetve a sarkokban jobb eredményt érjenek el.
A tesztek tanúsága szerint egyelőre nem jobb megoldás, mint a vibrációs mop, de ugyanolyan hatékony az odaszáradt vagy sűrűbb szennyeződésekkel szemben, így várhatóan mindkét technológia hosszabb távon is megmaradhat majd a szegmensen belül.
A multifunkciós dokkolók új utat nyithatnak a robotporszívó felmosás világában
Hogy mennyit fejlődött a robotporszívók felmosás funkciója az évek során, azt mi sem bizonyítja jobban más, minthogy ma már a multifunkciós dokkolóknak is nagyon fontos szerepük van ebben a témában.
Függetlenül attól, hogy egy porszívó alatt vibrációs vagy forgó mop dolgozik, egy dokkolóállomás egészen új szintre tudja emelni munkájuk minőségét.
Egyre több multifunkciós dokkoló képes ugyanis kimosni a piszkos mopot – akár munka közben is –, majd forró levegővel megszárítani, ami lehetőséget ad arra, hogy a porszívó mindig tiszta moppal álljon neki takarítani.
Bár inkább az automatizációt segíti, de akkor is fontos megjegyezni, hogy rengeteg dokkoló már képes újratölteni a víztartályt, ami a hatékonyság, a lefedett terület méreteit tekintve jelent nagy előrelépést a felmosás funkció tekintetében.
Végül, de nem utolsó sorban egyre több gyártó épít olyan funkciót dokkolójába, amely képes forró vizet tölteni és mosószert adagolni a robotporszívó felmosórendszerébe, ami lényegesen hatékonyabb takarítást biztosít, mint a hagyományos megoldások, sőt 2025-ben ezek jelentik az abszolút csúcsot.
Összehasonlítható a hagyományos felmosással?
A fentiek alapján adja magát a kérdés, hogy a legújabb robotporszívó felmosórendszerek mennyire említhetők egy lapon a hagyományos felmosással?
Amennyiben a csúcskategóriát vesszük alapul, tehát egy olyan eszközt, amely képes forró vízzel és forgó vagy vibrációs moppal dolgozni, akkor azt kell mondanunk, hogy a teljesítmény már nagyon közel áll ahhoz, amit egy hagyományos felmosóronggyal is el tudunk érni.
Ezek a robotporszívók már megbirkóznak a száraz, ragacsos szennyeződésekkel, a kiömlött üdítővel vagy a sűrűbb anyagokkal is, amire néhány évvel ezelőtt még egyáltalán nem voltak képesek.
Nyilvánvalóan a robotporszívók ma még nem képesek olyan vegyi anyagokkal dolgozni, amelyekkel a felmosás során fertőtleníteni tudjuk a padlót, de az utóbbi évek innovatív fejlesztéseinek köszönhetően eljutottak arra a szintre, hogy már majdnem képesek helyettesíteni a hagyományos felmosást.
A legtöbb felmosós robotporszívó esetén a legnagyobb probléma még mindig az, hogy ha a mop összepiszkolódik, akkor emberi beavatkozást igényel, ha csak nincs öntisztító rendszer a dokkolóján, amely képes megoldani ezt a feladatot.
Mit hoz a jövő a felmosási funkciót illetően?
Bár a közelmúltban is sokat fejlődött a robotporszívós felmosás, azonban ez a terület még nagyon sok meglepetést rejthet, hiszen rengetegproblémára kell megoldást találnia a gyártóknak.
A fejlesztések azonban azt mutatják, hogy a felmosórendszerek fejlesztése, az öntisztító mopok és a multifunkciós dokkolóállomások innovatív megoldásai a jövőben nagyon fontos szerepet kapnak majd abban, hogy a robotporszívók teljesen fel tudják váltani a hagyományos felmosást.
Sőt az öntisztuló mopra már napvilágot is látott egy működőképes technológia az Eureka J20 robotporszívóban, ahol először sikerült megvalósítani, hogy a futószalag-szerűen működő mop folyamatosan tisztítva legyen, így mindig tiszta víz kerül a padlóra, a keletkező szennyvíz pedig egy külön tartályban gyűlik.
Az ilyen és ehhez hasonló fejlesztések miatt óriási jövő előtt áll a robotporszívós felmosás, ez nem is lehet kérdés.
Kapcsolódó anyagunk: