Elindult az akciófigyelő szolgáltatásunk

Apple iPad (A16) tablet teszt

Megnéztük, hogy mit tud a gyakorlatban a kiváló ár-érték arányt kínáló legújabb Apple iPad, amely nemcsak erősebb, hanem olcsóbb is lett, mint elődje. Tesztünk következik!

Az Apple évek óta meghatározza a tablet piacot az iPad termékcsaláddal, amelyet a külön jelölések nélkül ugyan nehéz számon tartani, de a legolcsóbb modellekkel általában nincs ilyen probléma. Így van ez a 2022-ben megjelent 10. generációs iPad utódjával is!

Merthogy megérkezett végre az A16-os lapkakészletre épülő legújabb modell, amely azzal hívja fel magára a figyelmet, hogy nemcsak erősebb hardveres hátteret kapott a gyártótól, de mindemellett az árát is sikerült mérsékelni, így a készülék igazi közönségcsalogatóvá válhat.

Miután sikerült néhány héttel ezelőtt górcső alá vennünk a terméket, elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy megoszthassuk olvasóinkkal a véleményünket a legújabb iPad kapcsán!

Apple iPad (A16)

Előnyök

  • A16-os lapkakészlet
  • 11 hüvelykes Liquid Retina kijelző
  • 12+12 megapixeles kamerák
  • Apple Pencil és Magic Keyboard támogatás
  • Rengeteg előre telepített alkalmazás

Elérhető itt

Alza.hu
Árukereső.hu

Sem a méret, sem a küllem nem változott túlzottan

Ahogy kicsomagoltuk az Apple újdonságát, rögtön átjárt minket az a jól ismert érzés, ami olyannyira jellemző a gyártó termékeire: azonnal érezni, hogy itt egy prémium minőségű terméket kaptunk a pénzünkért cserébe, ami alapvetően nem sokat változott elődjéhez képest.

Még a jól ismert és jellegzetes csomagolás is megmaradt, de a termékdizájn tekintetében sem igazán érhetünk tetten jelentős változásokat. A méretek gyakorlatilag változatlanok (248,6 × 179,5 × 7 mm), a súly sem növekedett, csak észrevehetetlen 2 grammot, egyszóval fogásra, érzetre és ránézésre gyakorlatilag ugyanazt kapjuk, mint ezelőtt.

Ez azonban nem feltétlenül baj, hiszen ez egy működőképes, bevett külső, egy jól összerakott és kortalan megoldás, amit még sok-sok alkalommal el lehet sütni ebben a minőségben.

Annyi változás azért van, hogy a hátlapról eltűnt az iPad felirat, de a masszív és mutatós dobozból ugyanúgy kimaradt a töltőfej, csak egy USB-C kábelt kapunk, valamint a szokásos leírást.

A kijelző szuper, de a 60 Hz már nem elég

A kijelző egy méretes keretben kapott helyet, ami ma már nem túl esztétikus, de valaki az iPadek egyik jellegzetességének tartja. Nekünk kifejezetten tetszik, mondhatni eredeti, hogy nem vékony kávával oldották meg a képernyő kialakítását, viszont emiatt néhány milliméterrel vaskosabb is a készülékház, mint egyéb esetekben.

Maga a képernyő a jól megszokott minőséget képviselő Liquid Retina panel, ami 11 hüvelykes méreteket öltött – valójában semmivel sem nagyobb, mint az előd 10,9 hüvelykes megoldása –, az 1640×2360 képpontos felbontás mellett pedig 500 nites csúcsfényerő jellemzi az eszközt, aminek van egy orbitális hibája.

Ez nem más, mint a 60 Hz-es képfrissítés erőltetése. Megértjük, hogy az új iPad az átlagfelhasználónak készült, a belépő kategóriát jelenti az Apple portfóliójában, de amikor a 120 Hz-es panelek ma már iparági szabványnak tekinthetők, éppen egy ekkora névtől szívesebben láttuk volna a specifikációk között ezt a tulajdonságot.

Azt azért hangsúlyoznánk, hogy alapvetően nem sok esetben éreztük ennek a hátrányát, a Facebook görgetése kicsit akadozottabb, mint egy 60 Hz-es panelnél, de általánosságban a Liquid Retina panel annyira jó tulajdonságokkal rendelkezik, hogy ezt a kis botlását a felhasználók zöme még biztosan elnézi, a jövőállóság érdekében viszont jobb lett volna a 120 Hz.

A panel egyébiránt tökéletesen támogatja az Apple Pencilt – a Pencil Pro-t és a Pencil 2-t nem –, így ha emiatt aggódnánk, bátran megvásárolhatjuk hozzá ezt a kiegészítőt, a tablet tökéletesen kezeli majd, sőt kiemelnénk a beépített szemkímélő funkciót, ami annyira jó, hogy hosszabb cikkek olvasása közben vagy ekönyvek lapozgatásakor meglepően jobb olvashatóságot kínál.

Az Apple iPad (A16) tablet a gyakorlatban

Az A16 lapkakészlet valóban gyorsította a rendszert

Az új iPad legfontosabb újdonsága az A16 lapkakészlet alkalmazása lett. Aki nem tudná, ezt a chipsetet alkalmazták az iPhone 14 Pro-ban és az iPhone 15-ben is, így nagyjából azokhoz hasonló sebességet tudunk kicsikarni belőle, ami a gyakorlatban minket meggyőzött.

Bár a Geekbench mérések szerint csak 6186 pontos többmagos eredményt ért el, ami nagyjából a fele az M3-as lapkával szerelt iPad Air-nek, de használat közben ebből nem igazán vettünk észre semmit sem.

A rendszer gyors és dinamikus, a közvetlen elődhöz mérten valóban érezni némi különbséget, de azért nincs eget rengető eltérés, közösségi oldalak böngészésére, internetezésre, alapvető mobiljátékok futtatására és videók streamelésére – vagyis amire teremtették – tökéletesen megfelelő hátteret biztosít.

Nyilván ez az erő nem feltétlenül alkalmas arra, hogy 4-5 év múlva is megállja a helyét, sőt az Apple Intelligence kezeléséhez egyaránt kevés, de nekünk egyáltalán nem hiányzott a mesterséges intelligencia, sőt inkább örültünk a hiányának, hiszen jelen állapotában még amúgy sincs sok haszna.

A nagyobb tárhely mellett sem lehet elmenni szó nélkül

Az Apple évek óta nagyon alap tárhelyekkel látja el belépő modelljeit, és kicsit féltünk attól, hogy az új iPad esetében is megmaradnak az előd 64GB-os megoldásánál – ami valljuk be, már akkor is vicc volt –, de szerencsére módosítottak az elképzeléseken.

Ebben a modellben ugyanis már 128GB belső tárhelyet találunk, ami szintén nem túl nagy, de aki vegyesen alkalmazza a felhő alapú megoldásokkal, annak tökéletesen elegendő lehet majd. Ha valakinek ennél több kell, az vélhetően már úgysem ebből a kategóriából választ magának iPadet.

A kamerarendszer semmit sem változott

Amivel kapcsolatban nem történt előrelépés az előző modellhez mérten, az a kamerarendszer. Gyakorlatilag pontosan ugyanazt a megoldást kapjuk, mint a 10. generációs modellnél, ahol egyébként nagy frissítés történt, de azért, ha valaki cserélni akar, nem kizárt, hogy jobb kamerás tudást várt volna el.

Más gyártóknál nagyon ritka, hogy egy kétéves ciklus során nem változik a kamerarendszer, és bár az Apple nyilván megteheti, de ez valamilyen szinten akkor is negatívum még úgy is, hogy egyébként a szisztéma kifejezetten jól működik.

Külön öröm, hogy az Apple odafigyelt arra, amire más gyártók soha: az elülső kamerát fekvő tájolásban helyezte el, így ha letámasztjuk fektetve az asztalon, akkor a videóhívások során több személy is kényelmesen elfér a képernyőn.

A kamerák nyilván nem arra vannak, hogy fotózzunk vagy tartalmakat gyártsunk velük, leginkább csak videohívásokhoz alkalmasak, de ebben a tekintetben maximálisan kielégítik az igényeket.

Az üzemidő egyáltalán nem rossz

A táblagépben egy 7606 mAh-s akkumulátor kapott helyet, ami ekkora kijelzőhöz nem tűnik soknak, de a saját gyártású lapkakészletnek köszönhetően sokkal több szufla van benne, mint konkurenseinek többségében.

Az Apple átlagosan 10 órányi üzemidőt ígér a tablet számára, amit tapasztalataink szerint magabiztosan hoz is. Bár sok helyen olvastuk, hogy ez kevés, azonban jegyezzük meg: ezt a tabletet alapvetően a szórakozásra találták ki, hogy az ember otthon munka után lazítson egy kicsit, illetve reggel elolvassa a híreket vagy megnézze a kedvenc sorozata aktuális epizódjait.

Nem munkára, nem összetett feladatokra kell megvásárolni ezt az iPadet, és ebből a szempontból a 10 óra üzemidő egyáltalán nem rossz.

Töltő ugyan nincs a dobozban, de az Apple 15 és 45W közötti fejekkel javasolja tölteni az eszközt. Mi egy 33W-os töltővel próbálkoztunk, és 2 órán belül képes volt közel 0-ról 100 százalékig tölteni az akkumulátort.

Még Touch ID is van benne

Bár a Face ID a jövő az Apple termékei számára, ebben az iPad modellben azonban még megmaradtak a Touch ID-nél, vagyis az ujjlenyomat-olvasónál, amivel nekünk nem voltak különösebb gondjaink.

Nyilván körülményesebb, mint a másik, de ne felejtsük el, egy az Apple-höz mérten olcsóbb tabletről beszélünk, tehát ne várjuk tőle ugyanazt, mint prémium társaitól.

A sztereó hangszórók nagyon jól szólnak

A hangszórókon is érződik, hogy nem egy Pro modellt tartunk a kezünkben, hiszen négy helyett csak két hangszóró kapott rajta helyet, így a sztereó hangzás biztosított, de azért némi kompromisszumkészség javasolt.

Zenehallgatásra például nem annyira ideális, de játékhoz, streaminghez vagy videótelefonáláshoz magabiztosan megfelel a teljesítménye, sőt kifejezetten élettel teli hangzást kínál.

Szoftveresen a szokásos prémium szint vár ránk

A legújabb iPad szoftveresen az iPadOS 18 rendszerre épül fel, ami kétségtelenül a gép egyik legnagyobb előnye, hiszen évek óta az egyik legjobb szisztéma, amelyet megálmodtak táblagépre. Most sincs ez másképpen, de erről már más gépeken is megbizonyosodhattunk korábban.

Az A16-os lapkán nagyon szépen pörög minden, az elrendezettség, az átgondoltság példaértékű, az egész a szokásos prémium minőséget kínálja, mint ahogyan az előre telepített applikációk miatt sem kell aggódnunk.

Olcsó iPad? Hétköznapi feladatokra jó döntés lesz!

Összességében bátran ki merjük jelenteni, hogy az Apple jó lóra tett a 11. generációs iPaddel, azonban tudni kell a helyén kezelni ezt az eszközt. Ezért az árért senki se várjon egy Pro modellekel egyenértékű tudást és dinamizmust, hiszen ez a készülék nem erre lett betervezve.

Ezt a táblagépet azoknak szánták, akik nem hajlandóak lemondani az Apple minőségről, azonban nem erőforrásigényes feladatok ellátásra, hanem szórakozásra vagy tanulásra szeretnének maguknak egy jó eszközt.

Tökéletes választás azoknak, akik szívesen szörföznek az interneten, a közösségi oldalakon, sokat videótelefonálnak, egyszerűbb mobiljátékokkal játszanak és szeretnek videókat streamelni, de munkához és összetettebb feladatokhoz ez az erőforrás alapvetően kevés.

Aki ebből a szempontból keres magának egy prémium táblagépet az Apple ökoszisztémájában, az ne is kutakodjon tovább, ár-érték arányban az A16-os lapkával szerelt 2025-ös iPad garantáltan jó döntés lesz.

Apple iPad (A16)

Elérhető itt

Alza.hu
Árukereső.hu

Kapcsolódó anyagunk:

A legjobb tabletek 2025-ben

Apple iPad (A16)
PRÉMIUM TÁBLAGÉP, PRÉMIUM SZÓRAKOZÁSHOZ
Egy kiváló ár-érték arányt képviselő iPad modell, amely biztosan hamar megtalálja a helyét a piacon.
Előnyök
Megfizethető árcédula
Az A16-os lapka valóban szuper
128 GB-os belső tárhely
A jól megszokott kimagasló szoftveres háttér
Még mindig kiváló kamerás tudás
Prémium külső és belső tulajdonságok
Kielégítő üzemidő
Hátrányok
Csak 60 Hz-es a kijelző
Csekély változások az elődhöz mérten
Nincs Apple Intelligence (már akinek ez hátrány)
8
Teszt Plussz Magazin független ajánlásával