Egy hónapig használtuk a Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro légtisztítót, hogy megoszthassuk róla tapasztalatainkat. Ha egy igazán hatékony eszközre vágysz, bátran olvass tovább!
A Xiaomi évek óta kiemelkedő névnek számít a hordozható okoseszközök piacán, azonban egyre több olyan terméket dobnak piacra, amelyek jóvoltából már a háztartásban is bátran számolhatunk velük. Tökéletes példa erre a Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro légtisztító készülék!
Mivel egy olyan eszközről van szó, amelynek leginkább a hosszabb távú hatásai mérvadók, ezért nem siettünk a teszteléssel, egy teljes hónapon át folyamatosan üzemben tartottuk a légtisztítót, így rengeteg tapasztalatot szereztünk vele.
Átfogó tesztünkből kiderül, hogy miért is okozott számunkra kellemes meglepetést a termék, amely a legjobb légtisztítókat tömörítő kutatásunkban egyaránt megtalálható.
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro
Miért volt szükségünk légtisztítóra?
Mielőtt alaposabban elmerülnénk a termék ismertetésében, fontosnak tartjuk kiemelni, hogy mi miért tartottuk szükségesnek egy légtisztító beszerzését, hiszen vidéki környezetben, családi házban élünk, a természet közelségében, ahol mindig friss a levegő.
Az első indok az asztmás és allergiás gyermek, illetve eleve a kisgyerekek jelenléte az ingatlanban, akiknek szülőként szerettük volna biztosítani a mindig makulátlanul tiszta és friss levegőt.
Ezen felül lakásfelújítás után olyan modern ablakok kerültek a házba, amelyek egyáltalán nem szellőznek, így főleg reggelente gyakran tapasztaltuk meg a kellemetlenül állott levegő negatív hatásait.
A harmadik ok pedig a fatüzeléses kandalló jelenléte volt, ami a hideg időszakban otthonunk melegét adja, de főleg a tűz megrakásakor, valamint a kandalló utántöltésekor gyakran került némi füstszag a lakásba, amit szerettünk volna szellőztetés nélkül eltüntetni.
Kicsit előre szaladva elmondhatjuk, hogy a Xiaomi légtisztítója mindhárom esetben képes volt a kényelmünket szolgálni, sőt olyan extrákat kaptunk tőle, amivel egyáltalán nem számoltunk, de haladjunk szép sorjában.
Kinézete tökéletesen passzol minden lakásba
Izgatottan csomagoltuk ki termetes dobozából a készüléket, hiszen előzetesen nem gondoltuk volna, hogy egy ilyen hatalmas eszközt kapunk (275x275x680 mm), de valamit valamiért, hiszen a Xiaomi nem titkoltan komplett lakások levegőjének gondozására álmodta meg a terméket, és nem egy-egy helyiségre.
Az eszközt leginkább a modern és minimalista termékdizájn jellemzi, toronyszerű kialakítása gyönyörűen lekerekített élekkel és precíz illesztésekkel büszkélkedhet, de nekünk az anyagminőséggel sem volt problémánk, noha maga a készülék pillekönnyű.
Ennek az oka, hogy egy hatalmas hengerszerű szűrő biztosítja teljesítményét, ami a hatalmas készülékház közel felét elfoglalja. Ezt jól jelzi a lyukacsos ház, ahol a gép beszívja a levegőt, majd felül folyamatosan áramoltatja szét a lakásban.
A kialakítás nagyon ízléses, az érintőkijelzős színes panel pedig azonnal elkápráztatta a család apraját-nagyját. Túlzás nélkül minden lakásban jól mutat a gép, simán elképzeljük modern épületekben, de az általunk favorizált kissé vintage, country és skandináv hatásokat felvonultató lakberendezési stílusban is megállta a helyét.
Bónuszként megjegyeznénk, hogy egy rendkívül részletes, teljesen magyar nyelvű használati utasítást találtunk hozzá a dobozban, ami megkönnyítette vele az ismerkedést.
Egyetlen perc alatt üzemkész állapotba hozható
A készüléket gyakorlatilag összeszerelt állapotban kapjuk mindenféle kiegészítő nélkül, használatra készen. Nem volt más teendőnk, mint eltávolítani a hatalmas szűrőről a nejlont, leválasztani az egyéb csomagolóanyagokat és csatlakoztatni a konnektorhoz.
Amint érintkezett az elektromos hálózattal, rögtön életre kelt, közvetlenül a panelről rögtön be is kapcsolhattuk és nekiláthattunk a beállításoknak. Az első pofont itt kaptuk: az ionizátor csak akkor működik, ha letöltjük az applikációt.
Noha a Xiaomi logikáját értjük, mi azért örültünk volna neki, ha rögtön kipróbálhatjuk, de azért így sem történt tragédia: néhány perc után már ott volt a telefonunkon a Xiaomi Home, méghozzá összekötve a WiFi hálózattal és a készülékkel.
Ha van Xiaomi fiókunk, akkor a csatlakoztatás a gyorsfelismerőnek köszönhetően alig tart tovább néhány percnél. Bár nálunk több próbálkozás kellett ahhoz, hogy a telefon és a légtisztító összekapcsolódjon, amint azonban ez megtörtént, nem volt többé gond a távoli irányítással.
Számtalan alkalommal értünk haza ennek köszönhetően úgy a lakásba, hogy friss levegő fogadott minket, hiszen egy órával előtte bekapcsoltuk vagy magasabb fokozatra állítottuk a készüléket és ő tette a dolgát úgy, ahogyan kell.
A Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro légtisztító a gyakorlatban
Irányítása pofonegyszerű
Tapasztalatainkat rögtön azzal kezdenénk, hogy a Xiaomi légtisztítója nagyon egyszerű irányítással rendelkezik. A panelen mindössze két gombot találhatunk, az egyik a ki- és bekapcsolást szolgálja, a másikkal pedig az üzemmódok között váltogathatunk.
Van automatikus, manuális, három szinten állítható sebességű ventilláció és természetesen egy éjszakai beállítás is, amelyek közül majdnem mindegyiket használtuk is a gyakorlatban, de erről később.
Ha ennél több beállítást szeretnénk elérni, mindenképpen ajánlott a Xiaomi Home bekötése, amely a fentieken felül képes például aktiválni az ionizátort, tájékoztatást ad a szűrő állapotáról – nálunk egy hónap alatt 6 százalékot fogyasztott el a 100-ból –, de az időzítő funkciót is ide rejtette a gyártó.
Amiért nagyon hasznos még az app, hogy a készülék itt jelzi vissza, ha hibákat tapasztal, és amint az hamarosan kiderül: sajnos ez heti rendszerességű probléma volt.
Kijelzője mindent megmutat
A készülék elején megtalálható köralakú kijelző azon túl, hogy nagyon szépen illeszkedik a dizájnhoz, minden fontos információról tájékoztat minket.
Láthatjuk rajta a levegő minőségének értékét, a levegőben található részecskék mennyiségét, a lakás hőmérsékletét, páratartalmát, de kis ikonokkal jelzi az aktív WiFi kapcsolat mellett azt is, hogy éppen milyen üzemmódban van, illetve aktív-e az ionizátor vagy sem.
Egyszerű, de nagyszerű megoldás, ami tökéletesen kiszolgálja az eszközt.
Alig igényel karbantartást
Ami különösen tetszett a Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro légtisztítóban, hogy alig igényel karbantartást, de ha mégis, azt is frappánsan egyszerűen oldották meg a mérnökök.
Hetente egyszer érdemes például kivenni a helyéről a szűrőt, amihez nincs más dolgunk, mint lehúzni a készülék hátlapjára mágnessel felpattintható burkolatot és egy porszívóval eltávolítani a légbeömlő nyílásokon felhalmozódó port.
Ezen felül ajánlott tisztán tartani a hátsó részen elhelyezett részecskeszűrőket, illetve érzékelőket, valamint a ventilátorlapátokat és a légcsatornát is.
Utóbbihoz nincs más teendőnk, mint a felső rácson található kis takaróelem alatt elhelyezkedő csavart kitekerni, és porszívóval azonnal hozzáférhető lesz minden olyan alkatrész, amelyen por rakódhat le.
Bár hosszadalmasnak, esetleg bonyolultnak tűnhet a fentiek alapján, de a gyakorlatban a karbantartás alig tart tovább 3-5 percnél, ami hetente egyszer abszolút kibírható.
Az érzékelőkkel sok problémánk akadt
Miközben a készülék légtisztító teljesítményével meg voltunk elégedve, az érzékelőivel viszont már nagyon sok gondunk akadt, és a fórumokat olvasgatva ez a probléma nem egyedi eset.
Heti szinten legalább egyszer például jelzett az applikáció, hogy a hőmérsékletet és a páratartalmat érzékelő szenzor meghibásodott. Nem elsődleges funkciók a gépen, de ha egyszer már jár hozzá, akkor örülünk neki, ha működik.
Pláne abban a tekintetben, hogy az eddigi legpontosabb páramérő műszer dolgozik a gépben, amit valaha láttunk. Már amikor dolgozik. Sajnos a hibát nekünk csak a teljes áramtalanítással sikerült orvosolni minden esetben, amit azért nem vártunk egy ilyen árkategóriát képviselő eszköztől.
Ami azonban ennél is nagyobb gondot okozott, hogy a készülék legfeljebb csak a közvetlen környezetében érzékelte, ha baj van a levegő minőségével. Ha közvetlenül az érzékelő mögé szórtuk a port vagy fújtuk a cigarettafüstöt, akkor automatikus módban azonnal felpörögtek a ventilátorok és pillanatok alatt orvosolta a problémát, de egyéb esetben nem.
Hiába szálltak tőle egy méterre látványosan a nagy porszemek, folyamatosan azt mutatta, hogy a levegő minőségével minden a legnagyobb rendben. Emiatt az automata funkciója gyakorlatilag használhatatlan, de mi kivédtük egy kis trükkel.
Konkrétan napi három időzítőt állítottunk be hozzá, így reggel, délben és este magától bekapcsolt. Ilyenkor teljes fokozaton működött egy órán át, ami már érezhető volt a lakás levegőjén, de ha a gépre bízzuk, akkor annak csalódás lett volna a vége.
Az ionizátor működése azonnal érezhető
A légtisztító egyik nagy előnye, hogy ionizátor is található benne. Egyre több eszközben találkozhatunk ezzel a kiegészítővel – páramentesítőknél és klímáknál egyaránt –, de mi nagyon óvatosan bántunk vele, azonban gyakran tényleg szükség volt rá.
Óvatosságunk leginkább abból fakadt, hogy elég vegyes véleményeket olvastunk a negatív ionok túlzott jelenlétéről a zárt térben, azonban itt rögtön megjegyeznénk, hogy amennyiben az ionizátor nem működött, a légtisztító hatása is lényegesen csökkent.
Bármilyen okból kifolyólag is alkalmaztuk – füst, konyhai szagok, általános frissítés –, ha nem volt bekapcsolva az ionizátor, nagyon sokáig kellett járatni a légtisztítót ahhoz, hogy érezhető legyen a különbség, de amint aktiváltuk a negatív ionokat, szinte azonnal megcsapott minket a friss levegő.
Ilyenkor elegendő volt 15-20 percig járatni ahhoz, hogy az egész lakásban szinte harapni lehessen a közeget.
Annyira halk, hogy éjszaka is bátran bekapcsolva maradhat
Különösen élveztük, hogy a légtisztító meglepően csendesen működik. Nyilván maximális teljesítményen a ventilátorok alaposan fel tudnak pörögni, de ebben az üzemmódban nem kell folyamatosan használni, ugyanakkor még ilyenkor sem zavaró.
Nálunk a nappaliban került beüzemelésre az eszköz, gyakorlatilag a lakás közepén, éjszakai üzemmódban pedig annyira csendes volt, hogy nyitott szobaajtó mellett még a gyerekeket sem zavarta, pedig légvonalban nagyjából 4-5 méterre aludtak tőle.
Mennyire volt hatékony a gyakorlatban?
Hogy miket tapasztaltunk a gyakorlatban? Mint azt már fentebb is említettük, számunkra kellemes csalódást okozott a készülék, azonban hatékonyságát leginkább csak az ionizátor aktivizálásakor érte el, egyébként nem nagyon vettük észre működését a hétköznapokban.
Ha viszont generálta a negatív ionokat, akkor pillanatok alatt eltüntette a begyújtáskor keletkező füstszagot, a konyhában sütéskor-főzéskor megjelenő minden egyéb kellemetlen ételszagot, de reggelente is képes volt frissen tartani a levegőt.
Mivel kisállat nincs a lakásban, ezért nem tudjuk, hogy az állatszőrrel és az állati eredetű szagokkal mit tudott volna kezdeni, de a fentiekből kiindulva biztosak vagyunk benne, hogy nem okozott volna neki gondot, hiszen előszűrője mellett szabadalmaztatott aktív szenes szűrő is dolgozik az eszközben.
Ami különösen fontos volt számunkra, hogy az allergiás reakciókat mérsékelni tudja. Ebből a szempontból szintén pozitív eredményekről tudunk beszámolni, hiszen asztmás fiúnk lényegesen kevesebbet, szinte egyáltalán nem köhög, mióta az eszköz használatban van és általánosságban az egész család, de főleg a gyerekek sokkal jobban alszanak.
A készülék valóban dolgozik és ezt jól mutatja, hogy szellőztetéskor rögtön érzékeli a beáramló port és polleneket, azonnal növekednek az értékek, a ventilátor pedig nagyobb fokozatra kapcsol a hatékonyság növelése érdekében, majd az ablakok zárásakor addig dolgozik, amíg újra nem teszi tisztává a levegőt.
Merthogy a szellőztetést a légtisztító használata sem váltja ki – már csak egészségügyi okokból sem –, de a fenti funkciók miatt mi nagy hasznát vettük, sőt takarítás közben is mindig maximum fokozaton járattuk és láthatóan lassabban, csak napokkal később kezdett el megjelenni a por a letakarított polcokon.
Egy légtisztító, ami valóban működik: Ez a Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro!
Bár őszintén szólva mi is kissé szkeptikusak voltunk azzal kapcsolatban, hogy miként tudja jobbá vagy komfortosabbá tenni az életünket egy légtisztító, de a Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro számunkra bebizonyította, hogy valóban jótékony hatást gyakorol a szervezetre.
A gyerekek még egyáltalán nem voltak betegek az őszi szezonban – kíváncsian várjuk, hogy miként könnyíti meg például a légzésüket egy megfázás esetén –, de érezhetően jobban alszanak, mióta aktívan használjuk és a kellemetlen szagok percek alatt történő megszüntetése is olyan előnye, ami számunkra nagyon szimpatikus volt.
Nyilván vannak kisebb-nagyobb gyermekbetegségei, az automatizáltsága például sokkal jobb lehetne, de mi így is maximálisan elégedettek voltunk vele, hiszen amiért választottuk, arra tökéletesen bevált és ma már el sem tudnánk képzelni nélküle az életünket.