Elindult az akciófigyelő szolgáltatásunk

MSI MPG B650I EDGE WIFI ITX alaplap teszt – a középkategóriás mini PC-k alappillére

Leteszteltük az MSI aprócska ITX alaplapját, az MPG B650I EDGE WIFI-t, aminél a középkategóriában jelenleg aligha találnánk jobbat. Máris megosztjuk veletek, hogy miért!

Ha nagy teljesítményű, ámde kisebb méretű számítógépet szeretnénk építeni magunknak, de a mini PC-k túlzottan sok korláttal rendelkeznek, akkor az ITX vagy Mini-ITX alaplapra épülő rendszerek tökéletes választásnak tekinthetők.

Mivel évek óta nagy szerelmesei vagyunk a kisméretű számítógépeknek, ezért örömünkre szolgált letesztelni az MSI által gyártott MPG B650I EDGE WIFI alaplapot, ami a papírforma szerint könnyen meggyőzött minket, de természetesen azt is hamarosan elmondjuk, hogy miért!

Az alaplap köré ugyanis egy komplett konfigurációt építettünk fel, így teljesen friss környezetben tudtuk tesztelni a sok-sok benchmark segítségével a hardvert, azonban ne szaladjunk ennyire előre.

MSI MPG B650I EDGE WIFI ITX

Jellemzők

  • AMD AM5 socket
  • AMD B650 chipset
  • mITX (Mini ITX) alaplap formátum
  • RJ-45 (LAN) 2,5Gbps
  • 8-Channel hangkártya

Elérhető itt

Alza.hu
Árukereső.hu

ChipsetAMD B650
CPUTámogatja az AMD Ryzen™ 8000/7000
sorozatú asztali processzorokat
AM5-ös aljzat
Memória2x DDR5 max. 128 GB
Onboard Grafika1x HDMI™
Támogatja a HDMI™ 2.1 FRL-t
a maximális felbontás 4K 120 Hz*
Tárhely2x M.2
4x SATA 6G
Portok2x USB 2.0
2x USB 5Gbps Type A
2x USB 5Gbps Type A
3x USB 10Gbps Type A
1x USB 10Gbps Type C
1x USB 20Gbps Type C
LANRealtek® RTL8125BG 2.5Gbps LAN
Vezetéknélküli kapcsolódásAMD Wi-Fi 6E
Támogatja a Bluetooth® 5.3
HangRealtek® ALC4080 kodek
7.1 csatornás USB nagy teljesítményű hangzás

Mi az az ITX alaplap?

Mivel sokan nincsenek tisztában az alaplapi formákkal, ezért kezdjük egy rövid definiálással. A normál asztali számítógépek általában ATX alaplapokkal vannak szerelve. Rendszerint ezekhez igazították a nagyobb házakat, amelyek legfeljebb micro-ATX lapok fogadására alkalmasak.

Az ITX vagy Mini-ITX alaplapok azonban ezeknél jóval kisebbek – a 17×17 centiméteres vagy attól kis mértékben eltérő hardvereket nevezzük így –, speciális házat igényelnek, ugyanakkor az ATX-hez mérten egyáltalán nem, vagy csak minimális kompromisszumokat követelnek.

Az alaplap kisebb, mint egy közepes méretű banán.

A legjobb választásnak tekinthetők, ha nagy teljesítményű, ámde kisméretű, ezáltal hordozható számítógépet építenénk, ami kis helyen, akár kioszkokban, digitális táblákban is kényelmesen elfér.

Milyen hardverkörnyezetben teszteltük az alaplapot?

Mint említettük, az MSI ITX alaplapjához egy komplett konfigurációt állítottunk össze, amit az igencsak aprócska Formd T1 (2.1) házba építettünk bele. A tesztkörnyezet tehát a következőképpen nézett ki:

VGAMSI GeForce RTX™ 4070 SUPER 12G GAMING X SLIM
CPURyzen 7800X3D
CPU hűtőThermalright AXP-90 X53 (Noctua NF-A9x14 fan cserével)
AlaplapMSI MPG B650I EDGE WIFI Gaming Mainboard Sockel AM5
MemóriaKingston FURY 32GB KIT DDR5 6000MHz CL36 Beast Black EXPO
SSDSamsung 990 Pro 1 TB
HázFormd T1 V2.1
TápCorsair SF750 Platinum

Mint látható, az volt a célunk, hogy egy nagyon erős, videojátékra tökéletesen alkalmas ITX alapú gépet állítsunk össze, hiszen erre a célra is megfelel ez az alaplap, de ha csak egy masszív PC-t szeretnénk munkára, akkor sem hagy majd cserben minket.

Rengeteg kiegészítővel érkezett

Az alaplap egy nagyon mutatós dobozkában lett elbújtatva, ahol a gondosan csomagolt hardver mellett nagyon sok kiegészítőt találtunk. A telepítési útmutató mellett így extra SATA kábeleket, de még külön antennát is kaptunk a beépített WiFi és Bluetooth modulhoz.

Ezen felül előkerülnek a dobozból extra csavarok az M.2 foglalatokhoz, sőt még matricák is, amelyek között a gép címkézésére szolgáló megoldások egyaránt megtalálhatók.

Az anyagminőség is kiváló

Mivel az MSI nagyon jó minőségű hardvereket gyárt, ezért mindenképpen ki kell emelnünk, hogy itt sem adtak le a kvalitásból. Bár egy középkategóriás alaplapról van szó, azonban mi annak is a felső felére pozícionálnánk a terméket.

Nemcsak látványos, hogy minden tekintetben minőségi az egész, a nyákok, az illesztések, eleve az egész anyaghasználat egy masszív alaplap képét festette le előttünk. Méretei miatt pedig többször kézbe vettük, megcsodáltuk, mert valóban úgy kidolgozták, hogy még egy átlátszó házban is jól mutat.

Könnyen szerelhető

A szerelhetőség kapcsán elmondanánk, hogy miután nem először építettünk számítógépet, mi gyakorlatilag segédlet nélkül raktuk össze. Azt mondanánk, hogy aki életében egyszer már rakott össze PC-t – alaplap-típustól függetlenül – annak biztosan rögtön egyértelmű lesz rajta minden.

Nincsenek speciális vagy márkaspecifikus megoldások, mi egyedül az SSD berakásánál csodálkoztunk el egy kicsit, hiszen ehhez a kis méret miatt el kell távolítani a heatsinket, majd a visszaszereléskor döbbentünk rá arra, hogy mennyire kevés hely marad benne a lapkahűtőnek.

Nem rossz ugyan ez a megoldás, de azért vannak ennél elegánsabbak is a piacon.

Az MSI MPG B650I EDGE WIFI ITX bemutatása és gyakorlati tapasztalatok

Külső sajátosságok

A méret tekintetében egy 170×170 mm-es lapról beszélünk, ami négy rögzítőlyukat kapott a beszereléshez. A legtöbb alaplappal ellentétben a hátoldalon nemcsak forrasztást találunk, hanem néhány olyan kiegészítőt is, ami a frontpanelen nem fért el, így például egy hővezetőt, ami még a lap merevségét is növeli.

Ezek nem zavarók, kényelmesen elférnek a házban. Érdekesség, hogy a nyák nagyon szépen megmunkált, a forrasztási pontokon a kilógó részeket nemcsak levágták, hanem meg is políroztak mindent. Egyszerűn jó ránézni!

Minden megtalálható rajta, ami kell

Az MSI alaplapja AMD5-ös foglalatra épül, tehát bátran beletehető egy AMD Ryzen 7xxx, illetve valamennyi ennél régebbi processzor.

Összesen két DDR5-típusú foglalatot találunk rajta, amelyek maximum 64GB memóriát tudnak kezelni, a bővítőhelyek kapcsán pedig be kell érnünk egy PCI Express 4.0-val, ami jelenleg teljesen rendben van, de két-három év múlva már problémát jelenthet.

A hangot a Realtek ALC4080 (7.1) foglalat biztosítja, hálózati vezérlőből pedig kettőt terveztek rá az MSI mérnökei, egy Realtek RTL8125BG Ethernet 2,5 Gbps-, valamint egy kétsávos MediaTek vezeték nélküli (Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax (2,4/6 GHz) + Bluetooth 5.2) portot.

Érdekesség, hogy négy darab SATA 6 Gb/s (B650) kapott rajta helyet, ami jó hír azoknak, akik sok tárhellyel dolgoznának, sőt két darab M 2.0 porttal is számolhatunk, ha szükség lenne rá.

Kimenetekből és bemenetekből is van elég

A kis ITX alaplapoknál gyakran okoz gondot, hogy a helyhiány miatt kevés kimenettel és bemenettel rendelkeznek, de az MSI eszközébe ezen a téren sem tudunk nagyon belekötni.

Bár az USB 4.0 hiányzik, eleve lehetne több USB port rajta, a HDMI is csak kimenet lett és az USB-C sem ad videojelet, de ezeket leszámítva mi meg voltunk vele elégedve. 

Az alaplapon található ugyanis egy HDMI (iGPU), két USB-A 3.2 Gen1 (5Gb/s), három USB-A 3.2 Gen2 (10Mb/s), egy USB-C USB 3.2 2×2 (20 Gb/s), egy 2,5 GBase-T (Realtek RTL8125BG) és egy Mediatek WiFI 6E port, ami szerintünk bőségesen elegendő játékhoz és munkához egyaránt.

Egyéb tudnivalók

A két DIMM memóriafoglalat mellett az alaplap támogatja az XMP profilokat, PCIe x16 foglalata pedig rozsdamentes acélból készült, ami a tartósság szempontjából nagyon fontos, ha gyakran cserélnénk a grafikus kártyát, hiszen az ilyen foglalatok jobban bírják a terhelést, sőt az elektromágneses interferencia ellen is védelmet nyújtanak.

Ha valaki szereti túlhajtani a számítógépet, jó hír, hogy a lapka támogatja az AMD Expo technológiát, amivel egyetlen kattintással elvégezhető a DDR5 overclock némi extra erőforrás reményében.

A lapkakészlet hűtését egyébiránt az M.2 foglalat alatt elhelyezett, hűtőbordákkal kiegészített ventilátor végzi, magát a CPU-t pedig egyetlen 8 tűs ATX12V táplálja energiával.

Természetesen VRM, azaz feszültségszabályozó modult is találunk rajta az egyik oldalon – nagyon mutatós dizájn társaságában –, amelynek a hűtéséről egy hűtőborda gondoskodik, vezérlését pedig a Monolithic Power Systems által gyártott MPS2857 látja el.

Az alaplap tápellátásához két lehetőséget is kapunk: az egyik oldalon egy 24 tűs ATX, a másikon pedig egy 8 tűs EPS12V helyezkedik el.

Teszteredmények

A fentiekben már leírtuk, hogy milyen konfigurációban helyeztük el az MSI MPG B650I EDGE WIFI ITX alaplapot, azonban lássunk most néhány Benchmark eredményt, amelyek megmutatják, hogy milyen jó hátteret nyújt a gyakorlatban ez az aprócska hardver:

3D Mark (Time Spy)19065 pont
Geekbench 6.2.22646 pont CPU
Single-Core

14048 pont
Multi-Core
198338 pont GPU




Cinebench R2479 pont CPU
Single-Core


1023 pont
Multi-Core

13610 pont GPU




1080p1440p (2K)3860p (4K)
FPS: átlag / minimum / maximum
Assasin’s Creed
Valhalla
156 / 70 / 297 fps126 / 60 / 265 fps77 / 42 / 212 fps
Counter-Strike 2346 / 181 / 582 fps
F1 23 (Bahrain, wet)123 / 106 / 146 fps101 / 88 / 118 fps67 / 59 / 77 fps
Forza Horizon 5197 / 209 / 152 fps177 / 191 / 141 fps98 / 119 / 71 fps
Fortnite125 / 79 / 151 fps100 / 73 / 131 fps63 / 37 / 75 fps
Valorant730 / 609 / 764 fps

Egy kiváló ITX alaplap a középkategóriában

Mindent összevetve nagyon jó benyomást tett ránk az MSI aprócska alaplapja. Amilyen kicsi, olyan sokoldalú, nincs probléma a minőségével, az általa nyújtott lehetőségekkel, miközben szerelhetősége is egyszerű, határozottan egyértelmű.

Ha fontos a jó ár-érték arány, akár játékra, akár munkára választanánk, az MSI MPG B650I EDGE WIFI ITX szerintünk jelenleg az egyik legjobb választás a középkategóriában, ami tulajdonképpen egyáltalán nem követel kompromisszumot, ha elég gondosan megtervezzük a kapcsolódó konfigurációt.

Elérhető itt

Alza.hu
Árukereső.hu

ElőnyökHátrányok
Rendkívül kompakt és látványos megjelenésNincs Display Port és ThunderBolt 4
Egyszerű, egyértelmű szerelhetőségHiányzik a PCI-E 5.0
4 darab SATA portEgy USB 4.0 még elfért volna rajta
A Zen-4 AM5 még évek múlva is bővíthető lesz
Rengeteg csatlakozási lehetőség
Beépített WiFi/Bluetooth
Kiváló ár-érték arány a maga kategóriájában
MSI MPG B650I EDGE WIFI ITX
Apró, strapabíró, remek teljesítmény
Akik középkategóriában szeretnének Mini PC-t építeni, azoknak az MSI MPG B650I EDGE WIFI ITX lesz az aduász. Apró, hatékony, minőségi, remek teljesítménnyel megspékelve.
9
Teszt Plussz Magazin független ajánlásával