Kipróbáltuk a Samsung legújabb prémium okosóráját, amely a külső tekintetében kissé formabontó lett, de a Galaxy Watch Ultra így is egy nagyon szerethető kiegészítővé vált.
A Samsungnak talán még soha nem sikerült annyira megosztania a rajongóit, mint a Galaxy Watch Ultra bejelentésekor, hiszen dacára annak, hogy kétségtelenül a legjobb okosórák között a helye, robusztus külső tulajdonságai miatt sokan inkább megtartják vele a tisztes távolságot.
Pedig minket éppen ez a jellegzetessége, a szokásos Galaxy Watch vonaltól való elrugaszkodása, illetve természetesen a bődületes tudása nyűgözött le nagyon, hiszen kívül-belül képes volt magabiztosan kiszolgálni a prémium okosórákkal szembeni elvárásainkat.
Tesztünkben aprólékosan ki is fejtjük, hogy miként sikerült ez a Samsung Galaxy Watch Ultrának!
Samsung Galaxy Watch Ultra
GPS | Van |
Vízállóság | 10 ATM |
Akkumulátor kapacitás | 590 mAh |
Akkumulátor üzemidő | Akár 100 óra |
Tömeg | 60.5 g |
Kijelző mérete | 1.5″ |
Kijelző felbontása | 480 x 480 pixel |
Adatátvitel | Wi-Fi Bluetooth NFC támogatás |
A megosztó termékdizájn, ami nekünk kifejezetten tetszett
Aláírjuk, hogy az okosóra külső tulajdonságait, a termékdizájnt nem nevezhetnénk megszokottnak – pláne nem egy Samsungtól. Férfi kézen azonban kifejezetten tetszetős volt a nagy és szögletes óraház, valamint az extra masszív szíj, méghozzá úgy, hogy a 60 grammos súly miatt egyáltalán nem éreztük nehéznek.
Itt azért megjegyeznénk, hogy vékony női csuklón is kipróbáltuk az okosórát, és bár a szíj lehetővé tette a használatot, sem nőies összhatást nem keltett, sem kényelmes nem volt.
Dacára a négyszögletesebb termékdizájnnak, az óra kijelzője megmaradt kereknek, a megszokott két gomb helyett pedig került rá egy harmadik programozható korona is, amihez nagyszerű funkciókat rendelhetünk hozzá.
Az egyik kezével adott, a másik kezével azonban el is vett a Samsung, hiszen a forgatható fizikai lünettát például most kispórolták az órából. Ez nekünk kicsit hiányzott, még ha virtuálisan meg is találjuk a készüléken.
Maga a tok egyébiránt nagyon ellenálló, könnyű és rendkívül tartósnak tűnő titánból készült, IP68- és MIL-STD 810H tanúsítvánnyal rendelkezik, a nálunk tesztelésen járt példánynak pedig rendkívül erős és könnyed szilikon szíja volt, amit nem neveznénk szépnek, de kényelmesnek annál inkább.
Az óraszíj természetesen cserélhető, ugyanakkor egy kicsit kiábrándító volt az általunk műanyagnak nézett akasztó és bújtató, amivel hosszabb távon lehetnek problémák, ha valaki nem figyel oda.
A kijelző egyenesen gyönyörű és zafírüveg védi
Amivel kapcsolatban garantáltan senki sem tud belekötni a Samsung Galaxy Watch Ultrába, az nem más, mint a kijelző. Egy köralakú Super AMOLED panelt szerelt bele a gyártó, ami annyira tiszta és aprólékos képet ad, hogy arra élmény volt ránézni.
Nem véletlenül, hiszen a kis panel 480×480 képpontos felbontással rendelkezik, a 3000 nites fényerő pedig még napsütésben is tökéletesen láthatóvá teszi. Maga a panel egyébiránt elképesztően gyors is, hihetetlenül pontosan és sebesen reagált az érintésekre, azaz valóban prémium összhatást nyújt, méghozzá nagyobb kompromisszumok nélkül.
Egy Apple Watch-hoz mérten ugyanis a köralakú kijelző azért még mindig kevesebb szöveg megjelenítésére képes, pedig az óraház kialakítása most lehetővé tette volna egy négyzetesebb, ezáltal akár nagyobb panel alkalmazását is.
A Samsung Galaxy Watch Ultra a gyakorlatban
Bár több napon át teszteltük megállás nélkül, a Samsung Galaxy Watch Ultra azonban olyan hihetetlenül sok funkcióval rendelkezik, hogy meg vagyunk győződve róla: még hetek múltán is képes lehet új dolgokat mutatni a felhasználók számára.
Emiatt az alábbiakban csak a főbb funkciókat és gyakorlati tulajdonságokat mutatjuk be, illetve említjük meg, hiszen egy kisebb könyvet meg lehetne tölteni, ha mindenre külön-külön kitérnénk.
A nyers erő az Exynos W1000 lapkakészletnek nem akadály
A Samsung a saját fejlesztésű Exynos W1000 chipsetre építette fel az okosórát, ami 3nm-es gyártástechnológiájával egészen elképesztő teljesítményre képes. Bődületesen gyors, intelligens és precíz az egész, stílusosan óramű pontossággal működik még a legösszetettebb funkciók futtatásakor is.
Munkáját 2GB RAM támogatja meg, sőt 20 GB belső tárhelyet is kaptunk hozzá, így nem okoz gondot a saját tartalmak mentése, illetve tárolása. Nyilván a jól optimalizált szoftver – erről később – is hozzájárult, de az okosóra valóban egy igazi multifunkciós erőműként dolgozik a csuklónkon.
Az üzemidő egy kicsit gyenge
Bár az erős hardver, a nagy tudás és a komolyabb kijelző miatt nyilván hatalmas energiaéhsége van az okosórának, de ezt valamiért még az 590 mAh-s akkumulátorral sem tudta maximalizálni a Samsung. Olyannyira nem, hogy mi kicsit gyengének éreztük ezen a téren a teljesítményt.
Miután reggel feltöltöttük és napközben aktívan használtuk, általában már késő délutánra, de legkésőbb estére lemerült. Ez Apple Watch-tulajoknak talán nem szokatlan, de azért mi elvártunk volna legalább kétnapos üzemidőt, így azonban érdemes készülni a napi rendszerességű töltésre.
Nyilván az üzemidőt jelentős mértékben befolyásolja, hogy miként használjuk az órát, de a mindennapos töltés garantáltan mindenkinél általános lesz majd. Töltését egyébiránt egy vezeték nélküli mágneses töltővel biztosíthatjuk, ami nem túl gyors, de legalább egészen egyedi hatást kelt.
Szoftveres tudása és kezelőfelülete előtt fejet hajtunk
Ha nem volt még Samsung okosóra a csuklónkon, a Galaxy Watch Ultra egy kis megszokást igényel majd, azonban a Wear OS 5.0 és a One UI Watch 6.0 együttes alkalmazása egy olyan párost alkot, ami egyszerre lett logikus és könnyed.
A kiváló testre szabhatóság mellett a menürendszer nagyszerűen átgondolt, már első alkalommal memorizálható, hogy melyik irányú suhintással milyen gyorsfunkciók érhetők el, miközben az egész rendszer villámgyorsan működik, szinte rohan a kezünk alatt.
Nagyszerűen érzékeli a gesztusvezérlést, egyenesen döbbenetes volt, hogy néhány ujjmozdulattal milyen precízen tudjuk kezelni az órát, ami sportolás közben különösen hatékonynak bizonyult, így zenelejátszásnál például elég volt csak összekoppintani a mutató és a hüvelykujjunkat a zene elindításához és szüneteltetéséhez, ami egyetlen példa a sok közül.
Külön kiemelnénk a digitális számlapokat, amelyek között több olyant is találtunk, amit direkt ehhez a modellhez igazítottak, és valóban képesek voltak extra értéket hozzáadni az óra használatához.
Nemcsak vérnyomást, hanem EKG-t is mér
Talán furcsán hangozhat, de a Samsung Galaxy Watch Ultra kapcsán a vérnyomás- és EKG mérést vártuk a leginkább a teszt során.
Miután otthoni vérnyomásmérő műszerünkkel kalibráltuk az órát – három mérés adatait kellett rögzíteni az órába –, a Watch Ultra magától is ellátta a feladatát, és megdöbbentően pontos értékeket mért.
Könnyedén hozta azokat az eredményeket, amelyeket egy átlagos otthoni vérnyomásmérő műszer, így valóban hasznos, sőt működőképes a funkció.
Az EKG kapcsán sajnos nem volt viszonyítási alapunk. Az óra a pitvarfibrillációt mérte, ránézésre ügyesen, és ha ugyanolyan pontos, mint a vérnyomás esetén, akkor ez a funkció nem kizárt, hogy a jövőben sok-sok életet megmenthet majd.
Aktivitáskövetésével érezhetően az aktív életmódot folytatókat célozták
A Samsung Galaxy Watch Ultrát határozottan azoknak ajánlanánk, akik rengeteget mozognak és sportolnak a hétköznapokban, hiszen annyira pontos és precíz mérések végezhetők el a segítségével, amelyek könnyedén elősegíthetik az egészséges életmód kialakítását, de még inkább azt, hogy folyamatosan fejlődjünk, előbbre lépjünk.
Nincs olyan sportág vagy mozgásforma, amit ne támogatna, sőt ezek kombinálása is megvalósítható vele. A saját kétfrekvenciás GPS-nek köszönhetően nagyon pontosan méri az útvonalakat, mindenről készít statisztikát, jelvényekkel motivál a fejlődésre, egyszóval valóban hasznos társ lehet a hétköznapokban.
Alvásfigyelője rendkívül precíz lett
Hogy kipróbáljuk alvásfigyelő funkcióját, egy éjszakára a csuklónkon hagytuk az órát, és megdöbbenve tapasztaltuk reggel a rengeteg statisztikát, a pontos kiértékelést, amit a pihenésünk közben mért az óra.
Bár nagy mérete miatt nem volt egyszerű aludni vele, de érdemes hozzászokni, mert valóban hasznos segítség lehet sokaknak, akik alvásproblémáktól szenvednek. Nemcsak mér és elemez, de tanácsokat is ad, sőt akár még a testhőmérsékletünket is rögzíti, hiszen a megfelelő alkalmazással erre egyaránt tökéletesen alkalmas az óra.
A Galaxy AI már ide is megérkezett
Bár egyelőre még nem kapcsolódik hozzá túl nagy funkciógazdagság, a jövőben érezhetően a Galaxy AI-val is számolhatunk a Samsung okosóráinál. A Galaxy Watch Ultrában már itt van, de egyelőre nem igazán éreztük volna a hiányát.
Pláne annak fényében, hogy az AI egyelőre nem tud magyarul, ezért a funkciók számunkra különösen korlátozottak. Nyilván azt nem tudtuk mérni, hogy a háttérben a mesterséges intelligencia milyen mértékben támogatta meg a méréseket – a Samsung szerint nagyon –, de a direkt funkciók még szegényesek, ami később nyilván változhat.
Ha prémium okosórára vágyunk, a Samsung Galaxy Watch Ultra mindent megad nekünk
A magas árcédula miatt egy kicsit szkeptikusak voltunk a Galaxy Watch Ultrával, de miután már a teszt első napján az életünk részévé vált, minket képes volt meggyőzni arról, hogy a prémium okosórák között valóban a legjobbak közé sorolható.
Nagyon szerettük a vaskos, férfias kialakítását, a kiváló minőségű kijelzőjét, a gyorsaságát, valamint azt a hihetetlen funkciógazdagságát, amivel még egy hét után sem sikerült teljesen kiismernünk, de néha bosszúságot is okozott – például az üzemidejével.
Mindent összegezve azonban mi bátran ajánljuk a terméket abban az esetben, ha szeretnénk egy minden földi jóval megpakolt okosórát, és nem sajnáljuk rá a pénzt, hiszen itt valóban prémium megoldásokat kapunk cserébe.
Samsung Galaxy Watch Ultra
Kapcsolódó anyagunk: