Elindult az akciófigyelő szolgáltatásunk

Rowenta X-Force Flex 13.60 vezeték nélküli álló porszívó teszt – A praktikus mindenes

Last updated:

Mindig remek érzés, mikor olyan porszívóval találkozik az ember, amin érződik, felesleges csili-vili funkciók helyett a tervezésnél az volt a cél, hogy egy minél hatékonyabb és praktikusabb eszköz kerüljön az ember kezébe. A Rowenta újdonsága ilyen, a cikkünkből pedig az is részletesen kiderül, hogy miért állítjuk ezt. 

Mint minden háztartási eszköz kategóriában, az akkumulátoros rúdporszívók szegmensében is hatalmas a verseny a vásárlókért, és minden egyes évben olyan nagynevű márkák feszülnek egymásnak a legújabb termékeikkel, mint a Samsung, a Dyson, a Philips, a Xiaomi, a Shark és még hosszan sorolhatnánk. 

A ringben persze ott vannak a németek is, a Bosch (nemrég teszteltük az Unlimited 7 ProHygienic Aqua nevű újdonságukat), a Miele és a Rowenta is. Utóbbi gyártó ősszel egy vadonatúj modellt hozott el a hazai piacra, ez az X-Force Flex 13.60 Auto Animal Aerospin Aqua 150 AW (kódnevén RH9AD1WO), amit lehetőségünk adódott kipróbálni. 

Az alábbi cikkben a kéthetes tesztidőszak alatt szerzett tapasztalatainkat gyűjtöttük egy csokorba, részletesen kitérve az eszköz alkatrészeire, továbbá arra is, hogy a többfunkciós eszköz miképp teljesített a különböző takarítós helyzetekben.

Rowenta X-Force Flex 13.60 Auto Animal Aerospin Aqua 150 AW

Jellemzők

  • 150 AW szívóteljesítmény
  • Flex technológia
  • Animal Turbo kefe
  • Aerospin fúvóka
  • Vision LED

Elérhető itt

homeandcook.hu
Árukereső.hu

Súly2,7 kg
Teljesítmény150 air watt
Tartály űrtartalma0,65 liter
Zajszint84 dB
Üzemidő60 perc
Töltési idő3 óra
Garancia15 év javíthatósági garancia

Rowenta X-Force Flex 13.60 rúdporszívó

A Rowenta által piacra dobott rúdporszívók évek óta híresek arról, hogy praktikus kialakítással rendelkeznek, illetve a cég nem szokott spórolni a kiegészítőkkel sem. Nincs ez másképp a tesztalanyunk esetében sem, viszont ez első látásra nem egyértelmű, hiszen a gép egy meglepően kompakt dobozban érkezett hozzánk. 

Kibontva persze azonnal világossá vált, hogy ezúttal sincs szó spórolásról, hiszen a nagyszerűen összelegózott, minden egyes négyzetcentimétert kihasználó, szinte teljesen műanyagmentes csomagolásból az alábbi alkatrészek kerültek elő:

  • porszívófej lepattintható portartállyal, kivehető szűrőkkel
  • leszedhető akkumulátor
  • plusz egy szűrő a portartályhoz
  • középen behajlítható porszívócső
  • motoros turbo kefefej LED világítással
  • Aerospin feltörlőfej lepattintható víztartállyal, két feltörlőpárnával, LED világítással
  • két extra feltörlőpárna
  • motoros Animal turbo kefefej
  • réstisztító fej
  • kanapé tisztító fej
  • két darab easy brush kefefej
  • töltőadapter
  • fali dokkoló, kefefej tartó kiegészítővel

A fenti lista jól jelzi: a Rowenta újdonsága elég sokrétű eszköz. 

Természetesen használható hagyományos rúd- és kézi porszívóként, az egyik speciális fejnek hála feltörlésre is alkalmas, illetve a kárpit és szőnyeg alapos(abb) tisztítására is bevethető, hála a csomagban található speciális fejeknek. 

Ami az anyaghasználatot illeti, ennél az eszköznél is a műanyag dominál (egyedül a porszívócső fém), és bár találkoztunk már ennél jobb minőségű kivitellel, alapvetően nincs ok panaszra. Az alkatrészek megbízhatóan pattannak a helyükre, nem lötyögnek, és a nagyobb kiegészítők esetében még rögzítő kapcsolókat is kapunk, amiket lenyomva lehet eltávolítani a különböző fejeket a központi egységről vagy a porszívócső végéről.

Az ördög a részletekben

Ahogy azt korábban már említettem, a Rowenta mindig törekszik arra, hogy a lehető legpraktikusabb eszközöket nyújtsa a vásárlók számára. Termékeiket kézbe véve érződik, hogy hozzáértő emberek tervezik őket, és ezt jól tanúsítja jelen tesztünk alanya is. 

Vegyük például az önmagában mindössze 1,6 kilogrammos központi egységet, ami olyan értelemben hagyományos kialakítást kapott, hogy a könnyen lepattintható, 0,65 literes portartály az alsó részen kapott helyet, felül távozik a HEPA-filter által megszűrt levegő, a cserélhető, 2000 milliamperórás akkumulátor pedig a markolat aljára csúsztatható fel.

Amiért jár a piros pont, hogy a portartály alkatrészei kivehetők és könnyen takaríthatók. 

Az ide passzoló szűrőből ráadásul kapunk egy extrát is, hogy a porszívó addig is használható legyen, míg a másik szárad – ezek ugyanis csapvíz alatt moshatók. 

A HEPA-filter a központi egység felső részét lecsavarva szintén kivehető, akár ki is rázható, idővel pedig egyszerűen cserélhető, ami kifejezetten jó hír az allergiások számára. A bekapcsoló gomb a markolaton kapott helyet, nem kell nyomva tartani, a legjobb pedig az, hogy az ellentétes oldalra került egy piros ravasz is, amit meghúzva azonnal Boost fokozatba kapcsol a porszívónk motorja. Ez elég jól jön, ha például egy hosszú szálú szőnyegen takarítunk, esetleg biztosak akarunk lenni benne, hogy a gépünk mindent felszippant, ami az útjába kerül.

Mivel ez egy középkategóriás rúdporszívó, digitális kijelzőt itt még nem kapunk, a központi egység hengeres testének felső részén LED-ek jelzik az akku töltöttségét (ez kikapcsolt állapotban is ellenőrizhető a dedikált gombbal), a szívóerő pedig a +/- kapcsolóval állítható, három fokozatban: Eco, Max és Boost. Találunk még itt egy Auto gombot is, ezt megnyomva a készülék visszakapcsolható intelligens módba. Ilyenkor a beépített szenzorok határoznak arról, hogy milyen szívóerőre van szükség – 

szőnyegen és nagyobb koszmennyiség esetén például automatikusan magasabb fokozatba kapcsol a motor.

Nem véletlenül írtam továbbá, hogy „visszakapcsolható”, hiszen a Rowenta porszívója alapból Auto módban indul el, hiszen ilyenkor kapjuk a leghatékonyabb takarítási teljesítményt a lehető legtöbb ideig. Persze adott a lehetőség, hogy mi határozzuk meg a fokozatot, vagy a már említett gomb nyomogatásával, vagy a ravasz meghúzásával. 

Ami az üzemidőt illeti, a cég szerint akár 60 percen át is takaríthatunk a gépükkel, ami nem hazugság, viszont ez csak akkor érhető el, ha Eco módban, porszívócső nélkül, valamelyik nem motoros fejet használva (tehát kézi eszközként) takarítunk. Teljesen összeszerelve, valamelyik komolyabb kiegészítővel Auto módban nagyjából 30-35 perc hozható ki az akkumulátorból. Feltörölni ugyanakkor nem lehet ennyi ideig, hiszen a gép a speciális, víztartályos fej használata esetén a porszívózás mellett energiát használ a folyadék adagolásához, és a feltörlőpárnák pörgetéséhez is. 

A vizes fej esetén nagyjából 20-22 perc üzemidővel lehet számolni.

Visszatérve kicsit a praktikusságra! Ugye jár a tesztalanyunk mellé két easy brush fej is, amik kisebb kefés kiegészítők. Ezek viszont nem úgy működnek, hogy mindig fel kell pattintani őket, ha szükség van rájuk, hiszen az egyik felhelyezhető a központi egység aljára, míg a másik a porszívócső végére, és többé nem kell levenni őket, mivel ugyanúgy feltehető a többi fej melléjük, mintha ott sem lennének. Apróság, de ez a megoldás igenis megkönnyíteni az ember életét, lévén bármiféle szerelgetés nélkül van egy morzsaporszívónk, illetve takarítás közben is mindig „rendelkezésünkre áll” egy kefés fej.

Itt jegyezném meg továbbá, hogy a falra szerelhető dokkolóba beilleszthető úgy az adapter kábele, hogy a porszívót a helyére téve az akkumulátor azonnal töltődni kezdjen, illetve kapunk ide egy olyan kiegészítőt is, amibe beilleszthetők a kisebb tartozékok.

Álljunk neki takarítani!

A rúdporszívónk teljesítménye 150 AirWatt, tehát a szívóerő nem ér az olyan prémium modellek nyomába, mint a Dyson csúcsmodelljei, ennek ellenére a takarítási teljesítményre nem lehet panasz. Auto fokozaton a minden felületen alkalmazható motoros kefefej szépen felszippantotta a szennyeződéseket, én csak a szőnyegen láttam szükségét Boost fokozatra kapcsolni, és ilyenkor a Rowenta eszköze 

szépen fel is szedte a letapadt macskaszőrt és a hajszálakat. 

Jó hír továbbá, hogy a belső kefe mindössze két mozdulattal kiszedhető a fejből, hogy megtisztíthassuk, és erre szükség is lesz, ugyanis a hosszabb szőrszálak, illetve hajszálak könnyedén felcsavarodnak erre az elemre. Ugyanez hatványozottan igaz a szintén motoros, kifejezetten állatszőr „ellen” tervezett Animal turbo kefefejre. Én ezzel a szőnyegeimet is kitakarítottam, és minden alkalom után ollóval kellett levagdosnom a keféről az arra feltekeredett szennyeződéseket. 

A nagyobb és kisebb motoros fej amúgy nagyszerűen ellátja a feladatát, az előbbi padlón és szőnyegen is jól teljesít, utóbbi pedig a kanapé kárpitjáról és a macskám saját fekhelyéről is hatékonyan távolította el a sokszor elég makacsul tapadó szőrszálakat. Ez a kiegészítő annyira jól működött, hogy a kifejezetten kárpitra tervezett szimpla fej használatát nem is éreztem szükségesnek. 

Az egyetlen negatívum itt, hogy a Rowenta sem érti, mi az a surlófény.

Ennek lényege az lenne, hogy a porszívófej fényei a lehető legalacsonyabb szögből világítsák meg a padlót, hogy így láthatóvá téve a legkisebb szennyeződések is. Esetünkben kapunk ugyan LED-fényeket, amik felülről rávilágítanak a padlóra, de a fenti szerepet nem töltik be, maximum akkor, ha félhomályban vagy sötétben porszívózunk – ami valószínűleg keveseknél fordul elő. Végeredményben tehát olyan megoldást kapunk, amik az ágy vagy a kanapé alatt bevilágítják a teret, ezt viszont én csak korlátozottan érzem hasznosnak, a Dyson lézeres megoldásának ez a nyomába sem ér.

Mi a helyzet a feltörléssel?

Érdekes módon a gyártó valamiért úgy érezte, hogy a feltörlős egységre is világítást kell tenni, ennek a megoldásnak ugyanakkor annyi értelme sincs, mint az előbb tárgyalt megoldásnak. Ennek oka egyszerű: a beszerelt LED-ek fényereje annyira gyenge, hogy még teljes sötétségben sem világították meg értékelhető módon a takarított felületet, nappali- és lámpafényél pedig egyszerűen nem is látszik, hogy be vannak kapcsolva.

Ha pedig már felmosás: a nedves takarítást is lehetővé tévő fej bal oldalán kapott helyet egy apró, lepattintható tartály, amibe két deciliternél is kevesebb folyadék tölthető. Ez elsőre kevésnek tűnt, de a betöltött víz felét sem használtam el két átlagos méretű szoba feltörlése közben, tehát a mérnökök alapvetően jól lőtték be a tároló méretét. 

A mechanika amúgy egyszerű: a fej szívja fel a koszt, és közben pörgeti az alján lévő két párnát, amit a rendszer folyamatosan nedvesen tart. 

A jobb oldalon lévő kapcsolóval aráadásul megállítható a folyadék adagolása, tehát akár az is megoldható, hogy a feltörölt, még nedves felületen végig haladjunk a száraz párnákkal. Ehhez amúgy extra kiegészítőket is találunk a csomagban.

A fej és a porszívó súlya alapvetően lenyomja a párnákat a padlóra, így van akkora felületi feszültség, hogy a folyamatosan pörgő nedves párnák felszedjék a leragadt koszt, főleg akkor, ha többször is „bejárjuk” a takarítandó felületet. Olyan hatást ugyan nem értünk el, mintha mi magunk súrolnánk, de szinten tartásra, leszáradt sár és ételmaradék eltávolítására tökéletesen megfelel ez a megoldás. Egyedül arra érdemes figyelni, hogy feltörlés előtt nedvesítsük be a párnákat, mert pusztán a vízadagolásra hagyatkozva időbe telik, míg a rendszer megteszi ezt helyettünk – annak meg nem sok értelme van, hogy az első percekben száraz rongyokkal menjünk végig a padlón.

Összegzés

A maga 185 ezres árával az X-Force Flex 13.60 Auto Animal Aerospin Aqua a középkategória felső szegmensébe tartozik, de a pénzünkért egy kifejezetten tartalmas csomagot kapunk, olyan rúdporszívóval a középpontban, ami minden helyzetben megbízhatóan teljesít. Jó gyors porszívózásra, alaposabb takarításra, kezelhetők vele a kárpitok, kitakarítható vele egy autó, és a feltörlés funkció is nagyon jól tud jönni.

A Rowenta megoldása emellé tele van okos megoldásokkal, úgy, mint a Boost ravasz, a hihetetlenül praktikus easy brush kefefejek, a középen „megtörhető” cső, amivel hajolgatás nélkül beférhetünk a szűkebb helyek alá, nem beszélve az olyan további apróságokról, mint a cserélhető/takarítható szűrők és az Auto üzemmód.

Persze a tesztalanyunk sem tökéletes. A portartály azért lehetne nagyobb, a motoros fejek keféi nem úgy lettek kialakítva, hogy megelőzzék a hajszálak feltekeredését, illetve a takarítást segíteni hivatott LED-fények sem igazán töltik be a szerepüket.

Ám még ezen hiányosságok ellenére is egy jól sikerült rúdporszívóval van dolgunk, amin használat közben érződik, hogy átgondolt tervezés eredménye. Amennyiben vásárlóként többfunkciós takarítóeszköz felkutatása a célunk, akkor ezt a modellt mindenképpen érdemes feltenni a lehetséges jelöltek listájára.

Rowenta X-Force Flex 13.60 Auto Animal Aerospin Aqua 150 AW

Kapcsolódó anyagunk:

Legjobb vezeték nélküli álló porszívók (2024)

Rowenta X-Force Flex 13.60 vezeték nélküli állóporszívó
Minőségi és praktikus
Jól felszerelt és praktikus megoldásokkal telerakott rúdporszívó.
Előnyök
Rengeteg kiegészítő
Megfelelő teljesítmény
Feltörlés és porszívózás
Automata teljesítményszabályozás
Praktikus extrák
Hátrányok
Elbaltázott surlófény
Lassú vízadagolás
Portartály lehetne nagyobb
8.8
Teszt Plussz Magazin független ajánlásával