Elindult az akciófigyelő szolgáltatásunk

Rowenta X-Plorer S240+ AI robotporszívó teszt: igenis számít a forma!

A Rowenta legújabb robotporszívója nem kínál eddig nem látott funkciókat, nem állít konkurenciát az olyan drága felsőkategóriás modelleknek, mint az általunk nemrég tesztelt Narwal Freo X Ultra, ugyanakkor középkategóriás gépként abszolút megállja a helyét, mivel minden rábízott feladatot szinte hibátlanul elvégez, ráadásul a formájának köszönhetően sok más modellnél alaposabb munkát végez.

A közelmúltban lehetőségünk adódott kipróbálni a Rowenta legújabb, X-Force Flex 13.60 Auto Animal Aerospin Aqua 150 AW névre keresztelt rúdporszívóját, és mivel ez az eszköz kifejezetten jó benyomást tett ránk, kíváncsiak lettünk, vajon mire képes a gyártó szintén ősszel debütált legújabb robotporszívója, az X-Plorer S240+ AI Animal & Allergy 8000Pa RR9695WH. Középkategóriás gépről beszélünk, amiből jelenleg két változat érhető el, a tesztünkben is szereplő, RR9695WH kódnevű modell, illetve a RR9675WH. 

A két változat közti különbség, hogy az előbbi önürítős dokkolóval került forgalomba, ennek megfelelően az ára (320 ezer forint) is valamivel magasabb, mint a hagyományos bázisállomással szerelt variánsé, ami 250 ezer forintért vihető haza.

Rowenta X-Plorer S240+ AI Animal & Allergy 8000Pa RR9695WH robotporszívó

Jellemzők

  • Robotporszívó benne a portartállyal
  • Külön felpattintható oldalkefe
  • Önürítő dokkoló a hozzá tartozó hálózati kábellel
  • Porzsák (már eleve a dokkolóba helyezve)
  • Feltörlős kiegészítő előre felhelyezett ronggyal

Elérhető itt

homeandcook.hu
alza.hu
Árukereső.hu

Működési idő120 perc
Töltési idő4 óra
Portartály űrtartalma0,35 liter
Víztartály űrtartalma0,22 liter
Szívóteljesítmény8000 Pa
Navigáció3D Vision kamerák, lézeres navigáció
Dokkoló állomásVan
Zajszint65 dB
Teljesitményszint(ek)4
Garancia15 év javíthatósági garancia

Rowenta X-Plorer S240+ AI robotporszívó

Ahogy azt a Rowentától már megszokhattuk, a robot egy egészen kompakt dobozban kapott helyet, a csomagolást kibontva pedig az alábbi „összetevők” kerültek elő:

A tartalom átnézését követően már nincs sok dolgunk. A dokkolót a hálózatra kell kötni, a robotporszívót betolni a helyére, majd letölteni az Androidra és iOS-ra egyaránt elérhető Rowenta Robots alkalmazást, majd azon belül regisztrálni egy profilt. Ha ezzel megvagyunk, a gépet párosítani kell az okostelefonunkkal az applikáción keresztül, majd indulhat is az első komolyabb feladat, a takarítandó terület feltérképezése.

A robot kigördül a helyéről, és a tetején lévő LIDAR, illetve az orrában elhelyezett kamerák és szenzorok segítségével akkurátusan feltérképezi az otthonunkat. 

A gép körbejárja a helyiségeket, felméri az „akadályokat” és a falakat, majd az alkalmazáson belül szépen felrajzolja azokat egy térképre. A Rowenta megoldása egész pontos munkát végez, képes megkülönböztetni a szobákat, de ettől függetlenül van lehetőségünk arra, hogy módosítsuk a térképre kerülő helyiségek felosztását. Összevonhatunk szobákat és szét is szedhetjük őket, illetve adott a lehetőség különböző zónák kijelölésére. Egyrészt behatárolhatunk olyan területeket, ahová a gép semmilyen körülmények között nem mehet be, továbbá olyanokat is, ahol nem szeretnénk nedves takarítást – ezen lehetőséggel elsősorban a szőnyegeket érdemes kijelölni. A Beállítások/A térképeim menüben pedig arra is van lehetőség, hogy több térképet vigyünk fel – ez a lehetőség akkor jön jól, ha több szintes az otthonunk.

Az alkalmazás gyorsan átlátható, nincs túlbonyolítva, tud magyarul is, bár a fordítás azért helyenként megmosolyogtató. 

Az appot megnyitva azonnal a főmenübe jutunk, ahol kapunk egy képet a robotporszívónkról, illetve két nagy gombot: Elindít és Irányítás. Előbbi elég egyértelmű, ezt megnyomva a gép nekilát a feladatának, az utóbbinál viszont az állítható be, hogyan és hol dolgozzon a gép. Itt megszabható, mely helyiségekben takarítson, négy fokozatban (csendes, öko, normál, erős) állítható a szívóerő, továbbá a feltörlés közben alkalmazott vízmennyiség (száraz, alacsony, nyirkos, magas).

A főmenüben találunk továbbá egy Kedvenc opciót is, itt előre meghatározhatunk rutinokat, amik később egyetlen gombnyomással elindíthatók. Beállítható például, hogy a gép csak egy meghatározott szobát takarítson ki. Az alsó menüsor Ütemterv opciója biztosítja az időzítés lehetőségét, aminek hála megszabható, hogy a robotporszívónk a hét melyik napjain és melyik órában induljon el automatikusan körbe takarítani a lakást.

Számít a forma

Napjainkban a robotporszívók jelentős százaléka kerek kialakítást kap, nem úgy a Rowenta újdonsága, ami D alakú. Ennek hála egyrészt könnyen megkülönböztethető a többi konkurenstől, másrészt a forma takarítás minőségét is befolyásolja. 

A gép szépen be tud navigálni a sarkokba, illetve a falfelületek mellett is úgy halad el, hogy az oldalkefe és a szívóerő hatékonyan tudják kifejteni a hatásukat. Itt nem nagyon fordul elő, hogy az említett oldalsó kefe besöpri a sarkokba a koszt, ahonnan a gép már nem tudja kiszippantani azt – egész egyszerűen azért, mert a robot szépen betolja az orrát ezekre a helyekre, és a biztonság kedvéért extra oda-vissza mozdulatokkal még gondoskodik is arról, hogy a takarítás a lehet legalaposabb legyen.

A valóban hatékony porszívózásban persze nagy szerep jut az ügyesen leprogramozott takarító algoritmusnak is.

Sok más géppel ellentétben a Rowenta megoldása nem úgy hajtja végre a takarítást, hogy végigmegy a falak mentén, majd begurul középre, hogy ott párhuzamos vonalak mentén végig haladjon a takarítandó felületen, a helyiség széleit többet nem is érintve. 

Az X-Plorer S240+ AI kezdésnek bemegy középre, elkezd takarítani, és munka közben többször is meglátogatja a takarítandó helyiség széleit, ezzel is biztosítva, hogy ne maradjon kosz a sarkokban, a falak és a szekrények, illetve más bútorok mellett. A robot ráadásul mesterséges intelligenciával is fel van vértezve (erre utal az AI a névben), képes érzékelni, ha nehezen takarítható helyen jár, és itt a szokásosnál is alaposabb jár el. Így fordulhat elő, hogy egyes helyeken (pl. sarkok) a robot visszagurul a már bejárt területre, hogy biztos ne maradjon ott semmi, aminek nem kellene ott maradnia.

Érdemes tudni azt is, hogy a gép orrában lévő kamerák nemcsak azt a célt szolgálják, hogy a robot jól navigáljon, de a szoftver képes felismerni az eszközünk útjába kerülő tárgyakat is, és „felhelyezni” azokat a térképre. Vezeték, cipő, zokni, bútorláb, mérleg, kisállat tányér – ha a porszívónk ezekkel találkozik takarítás közben, akkor nem csupán kikerüli őket, de a térképen el is helyezi ezek ikonjait, hogy mi is tisztában lehessünk azzal, hogy ezek a „tereptárgyak” esetleg akadályozták a munkát.

Ami pedig a teljesítményt illeti, az X-Plorer S240+ AI a legmagasabb fokozaton akár 8000 Pascal szívóerőtre is képes, ami kellően hatékonnyá teszi még a szőnyegen is, illetve az olyan komolyabb szennyeződések sem okoznak gondot neki, mint az ételdarabkák, vagy a macska által kikapart alom nagyobb szemcséi. Mindezt pedig a porszívózás végén a dokkoló automatikusan kiszívja a portartályból a porzsákba, hogy ne kelljen az ürítéssel foglalkozni. Erre pedig szükség is van, hiszen a gépben egy relatíve kicsi, 0,35 literes tároló került, ami elég gyorsan képes megtelni, főleg, ha van kisállat a lakásban. 

Pozitívum ugyanakkor, hogy a tartály könnyen takarítható és kivehető belőle a szűrő is, ami szintén portalanítható – ezt hetente legalább egyszer érdemes is elvégezni.

A feltörlés sem akadály

A gépünk persze nemcsak porszívózni tud, de feltörölni is – felmosásról továbbra sincs szó. Ehhez csak fel kell pattintani a hátára a víztartályos egységet, amit előtte természetesen fel kell tölteni vízzel. Takarítószert nem ajánlott a beöntött folyadék mellé adagolni, ugyanakkor a Rowenta robotja enélkül is egészen korrekt munkát végez. Leginkább azért, mert gép nemcsak húzza maga után a folyamatosan nedvesített rongyot, hanem rezegteti is ezt a kiegészítőt, ezzel feltörlést imitálva.

Természetesen ez a gép sem képes kiváltani az ember erővel elvégzett hagyományos felmosást, de arra nagyszerű, hogy hétközben szinten tartsuk az életterünket. Magas folyadékadagolással a feltörlő funkció a valamivel makacsabb foltokat is képes felszedni, és a végeredmény egy alapvetően csillogóbb padló lesz, amiről eltűnik a por, a leszáradt sár, esetleg a lehullott étel nyoma, vagy akár a kólafoltok is.

Amire figyelni kell, hogy feltörlős takarítás előtt érdemes előre benedvesíteni a speciális tartály aljára kerülő rongyot, mert még a legmagasabb fokozaton is viszonylag lassan megy végbe a nedvesítés, így előkészület nélkül előfordulhat, hogy az első pár percben a gép még egy jobbára száraz rongyot rezegtet, így nem lesz kellően alapos a takarítás.

Az viszont pozitívum, hogy a robotunk fogyasztása elég korrekt, egy nagyjából 25-30 perces porszívózós/nedves takarítós menet után is bőven maradt még szufla az aksiban. Ha mégis sikerült lemeríteni a gépet, akkor nagyjából négy órába telik teljesen feltölteni, és a porszívó képes ott folytatni a munkát, ahol az energia fogytában abbahagyta. Az ugyanakkor érthetetlen, hogy miért nincs „do not disturb” funkció az alkalmazásban – ennek hiányában ugyanis nem lehet beállítani, hogy a korábban lemerült porszívó ne folytassa a takarítást az esti vagy a hajnali órákban.

Ha nem akarunk kínait

A Rowenta robotporszívója egy jól sikerült, hatékony gép, megfelelő szoftverrel, ugyanakkor van egy olyan „hibája”, hogy európai gyártmány, így az ára jóval magasabb, mint a hasonló képességű kínai modelleké. A tesztünkben is szereplő önürítős dokkolóval szerelt változat ugyan 320 ezer forint, és ennyi pénzért már olyan keleti megoldásokat is tudunk, amik akár vizet is cserélnek feltörlés közben.

Tesztalanyunk javára írható ugyanakkor, hogy a kialakítása sok konkurensnél hatékonyabbá teszi, a szoftver sok tekintetben jobb, mint számos jelenleg kapható roboté, illetve sokaknak az is fontos lehet, hogy ez a gép nem kínai szervereken keresztül kommunikál, az adatok Európában maradnak. Magát a porszívót is az öreg kontinensen gyártották (ezért is magas az ára), és nem elhanyagolható tény az sem, hogy a gyártó 15 éven át szavatolja, hogy a terméke javítható marad – itt tehát nem fordulhat elő, hogy alkatrészhiányra hivatkozva a kukában végzi az esetleg meghibásodó masina.

Összességében nagyon meg voltunk elégedve a Rowenta X-Plorer S240+ AI robotporszívóval, és szinte biztos, hogy aki bevállalja a szokásosnál magasabb árat, az nem fog csalódni ebben az eszközben.

Rowenta X-Plorer S240+ AI Animal & Allergy 8000Pa RR9695WH robotporszívó

Kapcsolódó anyagunk:

A legjobb robotporszívók (2024)

Rowenta X-Plorer S240+ AI robotporszívó
Hatékony formavilág, minőségi takarítás
Nem az elérhető legjobb robotporszívó, de amit vállal, az hibátlanul szállítja ez a gép.
Előnyök
Hatékonyabb takarítás a D alak miatt
Jól megírt szoftver
Jól összerakott telefonos alkalmazás
Komoly szívóerő
Önürítős tartály
Hátrányok
Drága
A portartálya alapvetően kicsi
Nincs „do not disturb” mód
A gép magától lassan nedvesíti be a feltörlőrongyot
8.9
Teszt Plussz Magazin független ajánlásával