Elindult az akciófigyelő szolgáltatásunk

Samsung Galaxy A56 teszt: még mindig megéri az árát

A középkategóriás Samsung Galaxy A56 nem váltja meg a világot, az újdonságok listája sem hosszú, ugyanakkor továbbra is egy olyan megfizethető(bb) okostelefonnal van dolgunk, ami évekre megbízható társ lehet a mindennapokban. Tesztünkből az is kiderül, hogy miért.

Januárban a Samsung legerősebb csúcskategóriás okostelefonját, a Galaxy S25 Ultrát vettük alaposabban szemügyre (tesztünk itt olvasható), ezúttal pedig a tavasszal debütált középkategóriás modellek legjobban felszerelt változatát, a Galaxy A56-ot néztük meg közelebbről. Ez a modell 205 ezer forintért került a hazai boltokba, és vannak olcsóbb, de kevésbé jól felszerelt kistestvérei (Galaxy A36 és A26), illetve egy nagytestvére Galaxy A76 néven, utóbbi viszont hiába jobb képességű telefon, Európában, így hazánkban sem került kereskedelmi forgalomba. Az A56 viszont egy egészen jó ár/érték arányú telefon, aminek hatalmas előnye továbbá, hogy megtalálható minden hazai mobilszolgáltató kínálatában.

Samsung Galaxy A56

Jellemzők

  • 5000 mAh-s akkumulátor
  • 6.7″-es képernyő
  • 120hz-es képfrissités
  • 50 MP-es kamera

Elérhető itt

alza.hu
Árukereső.hu

Akárcsak a Galaxy S-sorozat, úgy az A-széria is minden évben új modellekkel jelentkezik, ami elkerülhetetlenül oda vezet, hogy az egymást követő készülékek között jelentős a hasonlóság. Nincs ez másképp a Galaxy A56 esetében is, ami a kialakítását illetően csak nehezen különböztethető meg a tavaly ilyenkor debütált A55-től. Szálcsiszolt alumínium keret, lekerekített sarkok, teljesen sík kijelző, és bár a képernyő mérete nőtt egy hajszálnyival (6,6 helyett immár 6,7 hüvelykes), a két telefont egymás mellé téve szemből alig látni különbséget.

Ez feltűnhetett a gyártónak is, így a mobilokat megfordítva már megállapítható, hogy melyikük a 2024-es és melyikük a 2025-ös kiadás. Mindez a hátlapi kameráknak köszönhető, hiszen amíg a tavalyi három egység külön-külön emelkedett ki a burkolatból, addig idén már egy kapszula alakú, szintén fém kerettel ellátott szigetet kapunk. Ha pedig már anyaghasználat: a telefon hátsó része üveg hatást keltő műanyag, míg elől Gorilla Glass Victus+ védi a képernyőt. 

Az összeszerelés minősége hibátlannak mondható, 

a 198 grammos súly ideálisnak éreztem, a mobil nem is túl vastag (7,4 milliméter) és remek hír, hogy a készülékház IP67 szabvány szerinti víz- és porállósággal is rendelkezik. A Samsungtól már megszokott módon a bekapcsoló- és hangerőszabályzó a jobb oldalra került, bár az utóbbi kapcsoló véleményem szerint túl magasan van, egykezes használat esetén még átlagos férfitenyérrel is nehezen, kényelmetlenül érhető el.

A keret felső élén két mikrofon kapott helyet, az amúgy elég vastag káva teteje rejti a fülünknek szánt hangszórót, a bal szélen semmit nem találunk, alul pedig a két nano kártyát fogadó SIM-tálca, két újabb mikrofon, egy Type-C port (USB 2.0) és egy második hangszóró található – ide kapcsolódó (sokak számára) fontos apróság, hogy ennek hála adott a sztereó hangzás is.

Ami a kijelzőt illeti, az a vaskos kávákat leszámítva a jóval drágább modelleket idézi. 

OLED panelről van szó, 1080 x 2340 pixeles felbontással, 120 Hz-es képfrissítéssel, 1200 nites átlag fényerővel és HDR10+ támogatással. Csodás, élénk színek, remek kontraszt, hibátlan mozgásmegjelenítés, magyarán a kijelzőre egyszerűen jó ránézni, és az sem elhanyagolható pozitívum, hogy a beépített ujjlenyomat-olvasó is pontosan, kellően gyorsan működik.

Egy kicsit gyorsabb

Ami a hardvert illeti, amellett, hogy vannak változatlan elemek (8 GB memória és 128 vagy 256 GB háttértér), azért érezhető a fejlődés is, hiszen a Samsung olyan saját gyártású processzort (Exynos 1580) és grafikus egységet (Xclipse 540) épített a burkolat alá, amelyek a különböző teszteken 15 százalékkal jobb teljesítményt biztosítanak, mint a tavalyi chipek. 

A telefon ennek hála tökéletesen ellátja a feladatát, ha mindennapi teendőkről van szó.

Az operációs rendszer gördülékenyen működik, egyszerre több alkalmazás párhuzamos használata meg sem kottyan a mobilnak, a fotófeldolgozás is villámgyors, és a mobiljátékok terén is jól teljesít a telefon. Ebben persze nem csupán a frissebb hardvernek van szerepe, de annak is, hogy a Galaxy A56 már az Android 15 alapokon nyugvó One UI 7-es kezelőfelülettel került forgalomba, ami a gyártó eddigi legjobb, legjobban optimalizált rendszere.

A szoftver és a hardver itt tökéletes összhangban vannak, ami mellé már csak hab a tortán, hogy a kezelőfelület vizuálisan és a funkciókat illetően is fejlődött, ezzel igazi friss élményt biztosítva a felhasználóknak – főleg akkor, ha 3-4 évvel ezelőtt vásárolt Samsung mobilról váltunk erre a készülékre. És ezen a ponton azt sem szabad elfelejteni, hogy a gyártó nem kevesebb, mint hét évnyi támogatást ígér ezen készülék mellé, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy erre a telefonra még az Android 22 is elérhető lesz, és még 2032-ben is érkeznek majd a megszokott biztonsági frissítések. Az persze erősen kérdéses, hogy ennyi ideig használható lesz-e a Galaxy A56, de az mindenképpen dicséretes, hogy a Samsung ennyi ideig nem engedi el a telefon kezét.

Az szintén pozitív, hogy a hardver többi részét illetően szintén tartja az iramot a tesztalanyunk. 

Természetesen adott az 5G, nem hiányzik az NFC chip, vezeték nélküli kapcsolat terén Wi-Fi 6 és Bluetooth 5.3 áll a rendelkezésünkre, telepíthető eSIM, és a vájtfülűeknek is van jó hírünk. A Galaxy A56 támogatja az aptX és az LDAC kodekeket is, tehát itt nem kell beérni a megszokott, kevésbé jó hangminőséget biztosító SBC-vel és AAC-vel. Ide kapcsolódik ugyanakkor, hogy jack-csatlakozó hiányában vezetékes zenehallgatásra nincs lehetőség, illetve SD-kártya foglalat sincs, tehát a háttértár semmilyen módon nem bővíthető.

Az előrelépés viszont nemcsak teljesítményben és szoftveres fronton érhető tetten, de az akkumulátornál is. A kapacitás ugyan nem nőtt, marad 5000 mAh, de ezzel akár két napos üzemidő is összehozható, a töltés sebessége pedig végre túllépett a 25 watton, a telefon már 45 wattal tölthető, ami közel 50 százalékos előrelépést jelent. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a Samsung még mindig nem érezte szükségét annak, hogy a 200 ezres telefonjába vezeték nélküli megoldást építsen, így, ha rendelkezünk is erre képes töltővel, azt itt nem tudjuk majd használni.

Van, ami változatlan

Ami mindenképpen csalódás a Galaxy A56 kapcsán, hogy a kamerarendszer idén sem változott, ami konkrétan azt jelenti, hogy a hátlapra ugyanazon modulok kerültek, mint a 2023-as Galaxy A54 modellre. Egy 50 megapixeles főkamera, egy 12 megapixeles ultraszéles megoldás, illetve egy 5 megapixeles makró egység.

 

A képfeldolgozó egység, illetve a szoftver persze jobb, mint tavaly (vagy éppen tavalyelőtt), aminek eredményeként papíron jobb fotók készíthetők, mint a korábbi telefonokkal, de a gyakorlatban csak alapos tanulmányozással lehet különbséget tenni az eltérő modellekkel készített fotók között. Ez persze koránt sem jelenti azt, hogy ne lennének jók a képek (illetve a videók), amiket a telefonnal készítünk, sőt, valójában a középkategóriás vonalon még mindig teljesen jól muzsikál a mobil (főleg az 50 megapixeles főkamera), ugyanakkor mégis hagy némi rossz szájízt maga után, hogy a gyártó nem érezte szükségét a jelentősebb fejlődésnek.

Érdekes adalék továbbá, hogy az előlapon a tavalyi 32 megapixeles szelfi egységet idén egy 12 megapixeles modul váltotta, ami hiába tűnik úgy, valójában nem visszalépés. A magasabb megapixel ugyanis nem jelent automatikusan jobb képet, és ezt jól bizonyítja a Galaxy A56 is, hiszen a telefonnal készített szelfik semmivel nem rosszabbak (épp ellenkezőleg), mint amit a Galaxy A55 produkált, ugyanakkor valahol mégis furcsa, hogy a Samsung nem foglalkozik ezekkel a laikusok számára igencsak könnyen félreérthető részletekkel.

Ha biztosra szeretnénk menni

A Samsung Galaxy A56 nem egy forradalmi készülék, az sem mondható, hogy a legjobb ajánlat a középkategóriában, ugyanakkor az kétségtelen, hogy megvannak a vitathatatlan előnyei. A dél-koreai cég telefonja egy nagyon jól összerakott eszköz, ami lényegében minden igényt kiszolgál, amennyiben egy megbízható, problémák nélküli telefont szeretnénk mindennapos használatra, elfogadható áron, méghozzá úgy, hogy nem kell érte egy kisebb vagyon kifizetni.

Kétségtelen, hogy a 205 ezer forintos kezdőár sem nevezhető olcsónak (ennél persze kevesebbért megkaphatjuk egy szolgáltatónál), viszont ezért a pénzért egy hét év támogatással rendelkező, jól kezelhető, stabil szervízháttérrel bíró, gyors és nagyon jól testre szabható rendszerrel megáldott, szinte minden szempontból megbízhatóan teljesítő telefont kapunk.

Samsung Galaxy A56

Elérhető itt

alza.hu
Árukereső.hu

Kapcsolódó anyagaink:

A legjobb telefonok 2025-ben

A legjobb Samsung telefonok 2025-ben

Samsung Galaxy A56
Megbízható, remek ár-érték arány
Ha egy megbízható, jól működő telefonra vágyunk, a Galaxy A56 jó választás.
Előnyök
7 év támogatás
Érezhető teljesítménynövekedés
Remek szoftver
45 wattos vezetékes töltés
Remek üzemidő
Hátrányok
Nincs vezeték nélküli töltés
A kamerarendszernél alig van előrelépés
8
Teszt Plussz Magazin független ajánlásával