Belépő szintű telefont vásárolnál, de nem tudod, hogy melyiket válaszd? Átnéztük az egész piacot és összegyűjtöttük a legjobb olcsó okostelefonokat, hogy könnyebb legyen a döntés!
Tartalomjegyzék
- A legjobb olcsó okostelefonok (2024)
- Milyen olcsó okostelefont vegyek?
- Milyen gyártók uralják az olcsó okostelefonok piacát?
Az emberek egy jelentős részének egyáltalán nem fontos, hogy mindig a legújabb és legnagyobb tudású okostelefon legyen a zsebében. Számukra a belépő kategória is nagyon sok lehetőséggel kecsegtet, hiszen 100 ezer forint alatt egyaránt lehet nagyon jó készüléket vásárolni.
Csakhogy a gyártók ezt a kategóriát is olyan sok kiváló telefonnal töltik meg évről-évre, hogy nagyon nehéz kiválasztani ezek közül azt, ami a legjobban kiszolgálja az igényeinket. Különösen annak fényében, hogy már a belépő szegmensben is több szintet különböztethetünk meg egymástól!
Hogy melyek most a legjobb olcsó okostelefonok? Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat, amelyeket valóban érdemes számításba vennünk a vásárlás előtt.
A legjobb olcsó okostelefonok (2024)
Samsung Galaxy A15
Beugró szint
A Samsung Galaxy A15 egy kívül-belül modern okostelefon, amely belépő árkategóriájához mérten jó kamerás tudással, hosszú akkumulátor-üzemidővel és még sokéves szoftveres támogatással is rendelkezik.
AMOLED kijelző, nyers erő és kiváló üzemidő
A Galaxy A15 egyik nagy ütőkártyája, hogy még ebben a kategóriában is egy 6,5 hüvelykes Super AMOLED kijelző dolgozik benne, így biztosan a legjobb minőségben élvezhetjük kedvenc tartalmainkat, miközben természetesen erőből sem szenved hiányt az eszköz, éppen ellenkezőleg – csak úgy duzzad tőle.
Mindezt a nyolcmagos Mediatek Helio G99 processzornak köszönheti, ami közel sem csak a hétköznapokban teszi ideálissá az eszközt a munkavégzésre, hiszen bárhol megállja a helyét. Ezt ráadásul az 5000 mAh-s akkumulátor még jó üzemidővel, sőt 25W-os vezetékes töltéssel is megtámogatja.
Kiváló kamerás tudás a maga szintjén
Nem okoz csalódást a Samsung Galaxy A15 akkor sem, ha fotózásról vagy videózásról van szó. Hátlapján ugyanis egy 50 megapixeles főkamera dolgozik, amihez egy 5 megapixeles ultraszéles látószögű-, valamint egy 2 megapixeles makró kamera társul, méghozzá egy 13 megapixeles szelfikamera mellett.
Már belépő szinten is találhatunk benne ujjlenyomat-olvasót – a bekapcsoló gombba építve –, míg a frissítések tekintetében legalább négygenerációnyi operációs rendszer- és 5 évnyi biztonsági frissítés vár a felhasználókra.
Oneplus Nord CE3 Lite
Pénztárcabarát választás
Ha szeretnél nagyon sokat kihozni a pénzedből, akkor kétség sem férhet hozzá, hogy a Oneplus Nord CE3 Lite egy hardveresen jól felszerelt telefon, ami sok-sok előnyös tulajdonsággal kecsegtet.
120Hz-es kijelző és Snapdragon lapka már a belépő kategóriában
A OnePlus okostelefonja nem ismeri a tréfát, hiszen nagyon sok középkategóriás megoldást kínál belépő árkategóriában. Ezt részben a Snapdragon 695 lapkakészletnek köszönheti, ami nemcsak 5G-támogatást kínál, de olyan erős hátteret is, mely valamennyi élethelyzetben tökéletesen megállja a helyét.
Mindehhez 5000 mAh-s akkumulátor biztosítja a megfelelő üzemidőt, amelyet 67W-os gyorstöltéssel egészítettek ki, de a 6,72 hüvelykes IPS LCD kijelzőt is érdemes kiemelni a sorból – amit Gorilla Glass bevonat véd –, hiszen a 2400×1080 képpontos felbontása mellett a 120Hz-es képfrissítési frekvencia kezelése sem okoz neki problémát.
A 108 megapixeles fényképező a belépő szint egyik kamerakirályává teszi
Bátran nevezhetjük kamerakirálynak a belépő szinten a Oneplus Nord CE3 Lite-ot, hiszen azon kevés okostelefonok közé tartozik az olcsó kategórián belül, amelyben 108 megapixeles szenzor dolgozik, méghozzá elektronikus stabilizátorral és f/1,8-as rekeszértékkel.
Tudását ráadásul két további 2 megapixeles kamera egészíti ki, de a 16 megapixeles szelfikamerával is érdemes számolni, hiszen nagyon jó teljesítményre képes. A készülék mindemellett sztereó hangszórókkal, sőt még ujjlenyomat-olvasóval is rendelkezik, azaz magabiztosan ki tudja szolgálni az igényeket.
Xiaomi Poco M6 Pro
Ár-érték arány bajnok
Amennyiben ragaszkodunk a legjobb ár-érték arányhoz, az olcsó okostelefonok között a Xiaomi Poco M6 Pro meglepően nagy tudást kínál a felhasználók számára, méghozzá megfizethető formában.
Kívül-belül erős és még jól is néz ki
A Poco M6 Pro egyik nagy előnye, hogy bár árkategóriáját tekintve bőven 100 ezer forint alatt van, a tudása mégis egy jóval drágább készülékre emlékezteti a vásárlót. Elég csak olyan tulajdonságokra gondolni, mint a fiatalos megjelenés mögött meghúzódó IP54-es védelem vagy a kijelzőt védő Gorilla Glass 5 bevonat.
A 6,67 hüvelykes AMOLED panelnek el is kél a védelem, hiszen 120Hz-es képfrissítéssel büszkélkedhet, sőt az 1080×2400 képpontos felbontás sem okoz neki gondot. Mindezt ráadásul az erőteljes Mediatek Helio G99 Ultra tette igazán teljessé, ami kimagaslóan erős hátteret nyújt a készüléknek.
A fotós teljesítménye sem elhanyagolható
A telefon egy tripla kamerarendszert kapott, amelynek központi egysége egy 64 megapixeles, f/1,8-as rekeszértékű fényképezőgép lett – optikai képstabilizátorral –, munkáját pedig egy 8 és egy 2 megapixeles szenzor támogatja meg, de az előlapi 16 megapixeles szelfikamera sem hiányzik belőle.
A non-plus ultra, hogy a telefon már kijelző alá épített optikai ujjlenyomat-olvasót kapott, és az 5000 mAh-s akkumulátornak köszönhetően az üzemidő miatt sem kell aggodalmaskodnunk, sőt a 67W-os vezetékes gyorstöltés még tovább emeli az eszköz renoméját.
Xiaomi Redmi Note 13
A belépő szint koronázatlan királya
A megbízható olcsó telefonjairól ismert Xiaomi a Redmi termékcsaláddal továbbra is ott van a belépő szint élmezőnyében. A Redmi Note 13 jó döntés azoknak, akik igazán sokat hoznának ki a pénzükből.
Drága telefonokat megszégyenítő kijelző és megjelenés
A Xiaomi telefonjának egyik nagy előnye, hogy egyáltalán nem látszik rajta a belépő kategóriás jelleg. Már a külső megjelenése is egy sokkal drágább készülék hatását kelti, ezt pedig az 1 milliárd színárnyalatot támogató 120Hz-es AMOLED kijelző még tovább nyomatékosítja a 6,67 hüvelykes átmérőjével.
A készülék ráadásul nemcsak jól néz ki, hanem kifejezetten erős is. Kívülről IP54 védelmet kapott, képernyőjét Gorilla Glass 5 védelemmel látták el, házában pedig egy 6nm-es Mediatek Dimensity 6080-as lapkakészlet dobog, aminek egyáltalán nem okoz problémát, hogy minden közegben megállja a helyét.
108 megapixeles főkamera és nagyszerű üzemidő
A Redmi Note 13 a maga kategóriájában egy igazi kamerabajnok, hiszen egy 108 megapixeles fő szenzor biztosítja a mindig jó minőségű képek és videók elkészítését, méghozzá egy 8 és egy 2 megapixeles társszenzorral kiegészülve, de előlapjára is egy 16 megapixeles szelfiegység került.
Rendelkezik ujjlenyomat-olvasóval – a bekapcsoló gombon –, gamer üzemmóddal, dupla Dolby Atmos hangszóróval, az 5000 mAh-s akkumulátor mellé pedig 33W-os vezetékes gyorstöltést is kapott, így alig 30 perc alatt elérhető vele az 50 százalékos töltöttség.
Kapcsolódó anyagunk:
Samsung Galaxy A25
Arany középút
A Samsung-telefonok kedvelői nemcsak egy, hanem rögtön két készülék közül is válogathatnak maguknak a belépő szinten: az 5G és a nagy teljesítmény szerelmeseinek itt a Galaxy A25!
Semmi sem jelent számára akadályt
Ezt a készüléket úgy tervezték, hogy bár olcsó legyen, mégis az élet minden területén jól megállja a helyét. Ehhez egy 5nm-es gyártástechnológiára épülő Exynos 1280-as lapkakészletet helyeztek el benne, ami a dedikált GPU-val és a nyolc processzormaggal szórakozásra és munkavégzésre egyaránt ideális.
Mindezt egészen elképesztő képhatással támogatta meg a gyártó, hiszen a Galaxy A25-ben egy 6,5 hüvelykes Super AMOLED panel kapott helyet, ami 1080×2340 képpontos teljesítményre képes, az Always-on display támogatása mellett pedig egészen elragadó színhűséget kínál.
A kamerás tudás miatt sem kell szégyenkeznie
Mint a legtöbb Samsung telefonnak, úgy természetesen ennek a belépő kategóriás modellnek sem kell szégyenkeznie a kamerás tudása miatt, hiszen egy 50 megapixeles központi elem található benne, méghozzá egy 8+2 megapixeles társszenzor kíséretében, amihez egy 13 megapixeles szelfikamerát is elrejtettek az előlapon.
Kiemelendő még vele kapcsolatban a bekapcsoló gombon elhelyezett ujjlenyomat-olvasó, a sztereó hangszóró, valamint az 5000 mAh-s akkumulátor, amihez 25W-os vezetékes gyorstöltési lehetőség kapcsolódik.
Kapcsolódó anyagunk:
Motorola Moto G84
Remek alternatíva
A Motorola-rajongók legnagyobb örömére a gyártó kínálatában is találhatunk kitűnő ár-érték arányt képviselő okostelefont. Ez a Moto G84, amely szintén elérhető árkategóriában kínál nagyszerű tulajdonságokat!
Snapdragon lapkakészlettel és 5G-támogatással
A Moto G84-es egyik nagy ütőkártyája, hogy egy 5G-támogatással ellátott Snapdragon 695-ös lapkakészlet dolgozik benne, ami a 6nm-es gyártástechnológiával, a nyolc processzormaggal és az Adreno 619-es GPU-val valamennyi helyzetben nagyszerűen dolgozik, nem kíván kompromisszumokat a tulajdonosoktól.
A gyártó mindezt IP54 védelemmel, elragadó megjelenéssel, valamint egy 1 milliárd szín kezelésére képes P-OLED kijelzővel egészítette ki, ami 120Hz-es képfrissítési rátával, 1080×2400 képpontos felbontással, illetve 6,5 hüvelykes felbontással rendelkezik, sőt még egy ujjlenyomat-olvasót is beépítettek mögé.
50+8 megapixeles kamerás tudás
További előnyös tulajdonságai közé tartozik, hogy egy 50+8 megapixeles kamerarendszer kapott helyet a hátlapján, amihez kiváló szoftveres hátteret társítottak, így meglepően jó minőségű fotók és videók készíthetők vele, de a 16 megapixeles szelfikamerája szintén az előnyös tulajdonságai közé sorolható.
A készüléknek természetesen az üzemidő miatt sem kell szégyenkeznie, hiszen egy 5000 mAh-s akkumulátor kapott benne helyet 30W-os vezetékes töltés támogatásával, így a gyors energiafelvétel is garantált lesz.
Nothing CMF Phone 1
Dávid a Góliátok mezején
Nem túl ismert márka, de aki kipróbálta, az egyöntetűen kimagaslóan nyilatkozott – még a legismertebb tesztelők is – a Nothing CMF Phone 1-ről, amely több tekintetben túlmutat a belépő kategórián.
4nm-es chipset a belépő szinten
Amivel kapcsolatban a Nothing okostelefonja magasan kiemelkedik a sorból, az nem más, mint a 4nm-es gyártástechnológiára épülő Dimensity 7300-as lapkakészlet, ami nemcsak erős, hanem a fogyasztás tekintetében is maximálisan kihasználja az 5000 mAh-s (33W-os vezetékes töltést támogató) akkumulátor minden erőforrását.
Mindezt por- és fröccsenésálló kialakítással egészítette ki a gyártó, valamint egy 120Hz-es képfrissítési rátára képes AMOLED kijelzővel, ami 6,67 hüvelykes képátlóval, valamint 1080×2400 képpontos felbontással büszkélkedhet, sőt még egy optikai ujjlenyomat-olvasót is elhelyeztek alatta.
Különleges megjelenése elragadó fotós tudást takar
A Nothing CMF Phone 1 nagy előnye még, hogy el mert szakadni a megszokott formuláktól, így kellemesen különleges, de azért nem extravagáns külső tulajdonságokkal rendelkezik, miközben a fotós tudás tekintetében egészen kellemes megoldásokkal számolhatunk vele.
Az 50+2 megapixeles kamerákkal például akár 4K-ban is rögzíthetünk videókat – maximum 30fps-sel –, de a 16 megapixeles szelfikamerája is tökéletesen alkalmas a hétköznapi teendőkre. Egy igazán különleges készülék az olcsó okostelefonok között!
Milyen olcsó okostelefont vegyek?
Az olcsó okostelefonokról tudni kell, hogy ma már közel sem követelnek a felhasználóktól olyan jelentős kompromisszumokat, mint évekkel ezelőtt.
Kezdetben a belépő kategóriát valóban a lecsupaszított, funkcióktól megfosztott készülékek jelentették, ma viszont már egy ilyen telefon is mindent tud, amit egy középligás vagy prémium modell, csak éppen néhány éves technológiai elmaradással.
Hogy milyen tekintetben kell kompromisszumokat kötnünk, ha olcsóbb okostelefont vásárolnánk magunknak? Az alábbiakban az egyes hardverelemekkel szemléltetjük, hogy mi az, amit 100 ezer forint alatt ma már elvárhatunk egy készüléktől!
Kijelző
Elmúltak már azok az idők, amikor egy belépő kategóriás okostelefonba csak IPS LCD vagy más olcsó panel kerülhetett. Bár ma is találkozhatunk ilyen típusokkal – amelyek egyáltalán nem rosszak –, de a gyártók zöme inkább AMOLED kijelzőt szerel ezekbe a készülékekbe.
Sőt, egyáltalán nem ritka, hogy egy eszközbe 120Hz-es képfrissítési ráta kerül! Amivel kapcsolatban még gyakran kompromisszumokat kell kötnünk a belépő szinten, az a kijelzővédelem, az IP szabványok, a felbontás és a fényerő. A képátmérőre ez már kevésbé igaz, hiszen ma már a belépő készülékek sem feltétlenül kisebbek, mint a prémium típusok.
Lapkakészlet és memória
Természetesen az erőforrások tekintetében már jobban érzékelhető, hogy belépő modell mellett döntöttünk. Teljesen általánosak a Mediatek lapkák ebben a közegben, és csak nagyon elvétve találkozhatunk a Qualcomm megoldásaival, sőt még egy Samsung sem feltétlen tesz Exynos chipsetet egy olcsó modellbe, bár erre is van példa.
Az ilyen telefonok inkább olcsóbb lapkákra épülnek, kisebb tudásúak, korábbi generációs gyártástechnológián alapulnak és a RAM szempontjából is ritkán lépik át a 8GB-os álomhatárt. A tárhely szempontjából már gyakran kisebb a kompromisszum, 64 és 256GB között mozognak a belépő modellek is.
Kamera
Évek óta általános, hogy a telefonok zöme a kamerák tekintetében fejlődik a legtöbbet. Ennek fényében nem meglepő, hogy az olcsó készülékekbe általában többéves, más modellekben már bizonyított konstrukciók vannak.
Ezek nem rosszak ugyan, de azért össze sem hasonlíthatók a drágább készülékek fotós tudásával. Vannak már persze 50 és 108 megapixeles modellek is, de tudni kell, hogy ezek sem hardveresen, sem szoftveresen nem tudnak annyit, mint egy prémium készülék 50 megapixeles kamerái.
Emiatt a kamerás tudás követeli talán a legnagyobb kompromisszumot a vásárlóktól, ha a belépő szintű okostelefonok közül válogatnak.
Akkumulátor és töltés
Ma már nincs jelentősebb különbség az akkumulátorok kapacitása között az egyes szinteken, az 5000 mAh körüli értékek teljesen általánosak a belépő, a közép és a prémium kategóriában is. Kompromisszumot általában a töltés tekintetében találhatunk.
Az olcsó telefonok zöme egyáltalán nem kezeli a vezeték nélküli töltést, sőt vezetékes formában is elmaradnak a drágább modellektől. Sőt, a gyártástechnológia miatt az elavult lapkakészletek rosszabbul használják ki az energiát, így az üzemidő terén is akadhatnak különbségek, noha nem túl jelentősek.
Adatkapcsolat
A belépő szintű okostelefonok többsége még nem támogatja az 5G-t. Vannak már itt is olyan modellek, amelyeknél elérhető, de zömében még inkább 4G-s lapkák találhatók bennük, amit a választáskor azért érdemes figyelembe venni.
Ezt leszámítva sokukból hiányzik az NFC, de a Bluetooth kapcsán egyaránt régebbi technológiákat használnak, mint az újabb és drágább készülékek, sőt ez a WiFi-ről szintén elmondható.
Biztonság
A biztonság tekintetében évek óta egy helyben toporog a telefonos piac. Ma már a belépő szinten is alapvető elvárás az ujjlenyomat-olvasó, a legtöbb készüléknél viszont ez még a bekapcsoló gombra van integrálva, a kijelző alá épített megoldások nem túl általánosak.
Ezt leszámítva azonban ugyanolyan biztonságosak a belépő modellek is, mint a középkategóriás vagy prémium telefonok, hiszen ez ma már alapelvárás egy okostelefontól.
Szoftver
A szoftveres oldalról nem szabad elfelejteni, hogy nagyon szerteágazó, és az egyes készülékek tulajdonságait alapvetően befolyásolja, milyen gyártó termékéről van szó.
Az Apple kínálatában például nem találunk belépő kategóriás modellt, illetve nem 100 ezer forint alatt, emiatt az iOS operációs rendszer ebben a szegmensben egyáltalán nem releváns.
Az olcsó készülékek így jellemzően Android alapokon nyugszanak, de hogy ezt melyik gyártó milyen támogatással és kezelőfelülettel tálalja, az minden esetben teljesen egyedi.
A Samsung és a Xiaomi például jellemzően ugyanazt nyújtja a szoftveres támogatás tekintetében, mint a drágább modelleknél. Egy olcsó Galaxy A15 így például ugyanúgy négy darab operációs rendszer frissítést és 5 évnyi biztonsági frissítést kap, mint a magasabb kategóriát képviselő Galaxy mobilok egy jelentős része.
Milyen gyártók uralják az olcsó okostelefonok piacát?
A gyártóknak érezhetően még mindig nagyon fontos a belépő szint az okostelefonos szegmensben. Hogy melyek azok a gyártók, akik nagy szerepet töltenek be a színtéren? Lássuk:
Xiaomi
A Xiaomi az utóbbi években megbízható szereplő volt az olcsó okostelefonok piacán. Főleg a Redmi termékcsalád tagjait szánják ebbe a szériába, de néha egy-egy Poco is becsúszik ide, mintegy utat mutatva a nagy ár-érték csatában.
Samsung
A Samsungot alapvetően nem az olcsó telefonjairól ismerjük, de a Galaxy A-sorozattal azért évről-évre gondolnak a belépő modellek kedvelőire is. Minél kisebb számmal jelölik az adott modellt, jellemzően annál olcsóbb árcédulát kap!
Motorola
A Motorola is nagyon jól érzi magát a belépő szinten. Olyannyira, hogy két sorozattal is jelen vannak ebben a kategóriában, így ha olcsó Motorola telefont akarunk, a G- és az E-jelölésű modellek minden esetben a megfizethető változatok közé sorolhatók.
Oneplus
A Oneplus évek óta jelen van a piacon, és nagyon jellemző rájuk a vonzó árcédula, amihez általában nagy tudás társul. Főleg a Lite jelölésű termékeik azok, amelyek gyakran becsúsznak ebbe a kategóriába.
Nothing CMF
A CMF a Nothing almárkájaként a maga kategóriájában kimagasló tulajdonságokkal kecsegtet. Leginkább alacsony árcédulája és a hozzá társított már-már meglepő tudás emelte piedesztálra, de a mögé felsorakozott közösség is sokat tett ezért.