Leteszteltük az MSI MAG 271QPX E2 monitort, hogy megoszthassuk róla véleményünket, hiszen egy kimagasló tulajdonságokkal rendelkező, nem csak játékra ideális megjelenítőről beszélünk.
Az MSI évek óta megbízható név a gamer kiegészítők világában, bár termékeik olyan magas minőséget képviselnek, hogy gyakorlatilag az élet minden területén megállják a helyüket, ha ragaszkodunk a minőséghez.
Magazinunk hasábjain már számos terméküket teszteltük (MSI Katana 15 gamer laptop teszt, MSI MPG B650I EDGE WIFI ITX alaplap teszt, MSI GeForce RTX™ 4070 SUPER 12G GAMING X SLIM videokártya teszt), így pontosan tudtuk, hogy mit várhatunk a cikkünk tárgyát képező monitortól, de azért még így tudott nekünk kellemes meglepetéseket okozni.
Lássuk, hogy milyen tapasztalatokat gyűjtöttünk az MSI MAG 271QPX E2 gamer monitorról!
MSI MAG 271QPX E2
Panel típusa | QD-OLED |
Képátló | 26.5 inch |
Képarány | 16:9 |
Felbontás | 2560 x 1440 |
Válaszidő | 0.03 ms |
Betekintési szög | 178 ° |
Képfrissítési frekvencia | 240Hz |
Energiaosztály | F |
FreeSync támogatás | Van |
Hatalmas kartondobozban érkezik, minden fontos kiegészítővel
A monitort egy hatalmas kartondobozban kaptuk meg, ami jó előjel volt arra nézve, hogy biztosan nem sérült meg az utazás közben, és igazunk is lett, hiszen a terméket pluszban még két nagyobb hungarocell tömb közé is szorították, extra nejlon fóliával kiegészülve.
Ha tehát valaki online rendelné a terméket, nyugodtan csapjon le rá, hiszen az MSI nagy figyelmet fordított a gondos csomagolásra!
A dobozkában ráadásul mindent megkapunk a monitor beüzemeléséhez, így találunk benne egy normál hosszúságú tápkábelt, valamint egy minőségi HDMI és egy Display Port kábelt, amelyek biztosítópecekkel vannak ellátva, ezzel elkerülve, hogy véletlenül kihúzzuk őket az eszközből – például mozgatás vagy beállítás közben.
A csomagban elrejtették még a szokásos papírok mellett a szabálytalan nyolcszög alakú talpat, valamint egy hozzá csatlakoztatható vaskos és nehéz állványt, hogy így biztosítsák masszív tartását. Sőt, jó hír, hogy négy csavart is mellékelt a gyártó, így ha falra vagy konzolra szerelnénk a monitort, azt is azonnal megtehetjük.
Beüzemelése rendkívül egyszerű
Egy monitor beüzemelése általában nem mérnöki feladat – bár láttunk ellenpéldát is –, azonban fontosnak tartjuk kiemelni, hogy az MSI termékét kifejezetten gyorsan és könnyedén össze lehet állítani.
Nem kell hozzá semmilyen eszköz, még csavarhúzó sem – kivéve akkor, ha konzolra vagy falra rögzítenénk.
A talpat egyszerűen, kézzel össze lehet csavarozni az állvánnyal, majd az egész könnyedén bepattintható a monitor hátulján található helyére, így gyakorlatilag már csak a kábeleket kell bedugni, és rögtön meg is csodálhatjuk, hogy milyen működés közben egy prémium kategóriás monitor.
Itt emelnénk ki rögtön az első élményünket, hiszen mi már a Windows asztalának megtekintésekor rácsodálkoztunk, hogy az OLED panel mennyire gyönyörű képet ad. Erről azonban később.
Piszok nehéz, nagyon jó anyagminőséggel rendelkezik és sokoldalúan állítható
Az MSI érezhetően nem spórolt az anyagon a monitor kapcsán, hiszen állvánnyal és talppal együtt piszok nehéz – mintegy 8 kiló az egész –, nemcsak hordozása jelenthet problémát, hanem az is, hogy odébb tegyük az asztalon, ami arra utal, hogy a gyártó valóban mindent beletett, amit csak kell.
A monitornak ugyanis minden részét minőségi anyaghasználat jellemzi, még a műanyag elemek is sokkal erősebb, magasabb kvalitású összhatást nyújtanak, mint az olcsóbb monitorok, emiatt pedig még az illesztések is tökéletesnek tekinthetők.
Ami azonban nekünk nagyon elnyerte a tetszésünket, hogy gyakorlatilag minden irányban elforgatható, dönthető és emelhető, így mindenki megtalálhatja majd a számára legoptimálisabb beállításokat.
Forgatni mindkét irányban 30 fokot enged, de tudjuk dönteni is – felfele 20, lefele 5 fokot –, és állítható vízszintesen is, azonban pivot módba nehézkes belőni, mert nincs előre beállított 0 fokos barázda, ami megakasztaná a kijelzőt a forgásban, de ez nem olyan nagy negatívum.
Végül, de nem utolsó sorban kiemelnénk, hogy a monitornak a magassága is állítható, így alaphelyzetéhez képest maximum 11 centiméterrel emelhető.
Minden csatlakozó ott van a helyén
Az MSI a készülék alsó felén helyezte el a monitor csatlakozóit, így a kábelezés egy kicsit nehézkes lehet, de legalább a csatlakozók mennyiségét tekintve nem lehet okunk a panaszra.
A készüléken ugyanis találunk kettő darab HDMI 2.1-es portot (WQHD@240Hz), de van DisplayPort, egy Type-C típusú USB 2.0, valamint egy klasszikus fülhallgató kimenet is a tápkábel helye mellett.
Fontos kiemelni, hogy mindegyik csatlakozó képes hozni a 240 Hz-es teljesítményt, valamint a 2560×1440 képpontos maximális felbontásra.
Érdekességképpen megjegyeznénk, hogy az MSI még egy Kensington Lockot is elhelyezett a monitoron a biztonság kedvelőinek, bár mi sok jelentőségét egy ilyen terméknél nem igazán látjuk.
Termékdizájnból jelesre vizsgázott
Mivel az MSI alapvetően egy gamer márka, ezért nem meglepő, hogy a monitoron is vannak erre utaló jelek, de nem túl tolakodó módon.
Szemből például nem is nagyon találunk olyan tulajdonságokat, ami erre utalna, de a hátlapon azért már megfigyelhető egy kis gamer-jelleg a minimalizmuson felül, ami egyébként az egész terméket jellemzi.
Nálunk a 26,5 hüvelykes QD-OLED panellel szerelt változat járt, ami nem kicsi, a vastag kávákkal együtt majdnem 61 centi széles és közel 42 centiméter magas, talppal együtt pedig 24 centiméteres mélységet igényel az asztalon.
Kávái nem túl vastagok, de nem is vékonyak, amolyan átlagosak, a gyártó pedig jól elrejtette rajta a gombokat, így a panel hátulján helyeztek el két gombot, valamint egy joystickot, amivel parádésan egyszerűen előhívható és irányítható a menü, sőt a gombok programozására is van lehetőség a menüből.
Az MSI MAG 271QPX E2 gamer monitor a gyakorlatban
Minden helyzetben megállja a helyét
A monitort volt szerencsénk minden helyzetben kipróbálni, és bátran kijelenthetjük, hogy tökéletesen megállta a helyét. Bár nem egy 4K felbontású eszköz, mégis nagyszerű volt rajta filmeket nézni és videózni, hiszen ennél a képátlónál ez a felbontás több mint kielégítő.
A QD-OLED panel egyenesen csodálatos árnyalatokkal és színhűséggel dolgozik, gyönyörű feketéket kaptunk vissza tőle például, de a kép élességére szintén nem panaszkodhattunk egy percig sem.
Kiválók a betekintési szögei is, kissé oldalról nézve ugyanolyan jó minőségben láthatjuk rajta a tartalmakat, mint szemből, nincs fakulás, nincsenek halott zónák, gyakorlatilag semmi probléma.
A kijelzőt nagyszerűen kalibrálták gyárilag, de lehetőségünk van szoftveresen és hardveresen is finomítani rajta, így például jobb színhűséget vagy gamma értékeket érhetünk el.
Kellő hozzáértéssel már szoftveresen is sok extrát kihozhatunk a monitorból, de a hardveres kalibrátorokkal azért pontosabb eredmények érhetők el, nemcsak a fényerőt és a gamma értéket, hanem akár a színegyensúlyt is hangolni lehet, hogy a kijelző a lehető legvalóságosabb és maximálisan konzisztens képet biztosítson.
Játék közben maga a csoda
Mivel alapvetően egy gamer monitorról beszélünk, ezért nagyon kíváncsiak voltunk arra, hogy milyen teljesítményt nyújt ebben a tekintetben. A CS2 például egyenesen tökéletes volt vele, a 240 Hz-es képfrissítési rátával és a 0,03 ms-os késéssel élmény lett a játék, nem volt screen tearing, sem ghosting, így simán jó választás FPS-játékokhoz.
Mivel mi egy profi e-sportra tervezett Zowie monitort használunk játékra, volt összehasonlítási alapunk a prémium ligával, és bátran ki merjük jelenteni, hogy az eszköz simán hozza azt a szintet, mint az említett gyártó.
A monitor rendelkezik adaptív szinkronizációval (AMD FreeSync és NVIDIA G-SYNC támogatással), ami nagyszerűen működött, bár amint megizzasztottunk egy kicsit egy játékot, és leesett az fps szám, hajlamos volt némi vibrálásra, ez azonban normál konfigurációval és beállításokkal ritkán jelentkezett, sőt a VRR funkció kikapcsolásával azonnal elfelejthető.
Gamer monitorként nagyon fontos kiemelni, hogy az OSD-ből elérhetők extra Gaming Intelligence eszközök, így például kérhető intelligens célkereszt (ilyenkor egy célkereszt kerül a képernyő középpontjába), az Optic Scope – gyakorlatilag egy beépített nagyító –, valamint egy éjjellátó, ami a sötétebb pályákon növeli az árnyékos, nehezebben látható dolgok láthatóságát.
Munkához is ideális
A monitort természetesen kipróbáltuk munkához is. Ehhez hozzákötöttük a MacBookunkhoz, és a kellemes meglepetés itt sem maradt el: tűéles karakterek vártak ránk, miközben még a legapróbb betűméretek olvashatósága sem okozott gondot.
Bár a színek itt nem voltak annyira szépek, mint Windows alapú gépen, de ez lehet annak a hibája, hogy nem foglalkoztunk a beállításokkal, mert vélhetően Mac-re is van olyan program, amivel a külső kijelzők kezelése kalibrálható.
Színek, HDR és SDR
Amint azt fentebb már említettük, a monitort gyárilag nagyon jól kalibrálták, kiváló színhűség jellemzi, amit ráadásul a felhasználók könnyedén finomíthatnak.
A QD-OLED monitorok többségéhez hasonlóan az MSI terméke is kétféle HDR opcióval rendelkezik. Ezek közül az egyik a TrueBlack 400, a másik pedig a Peak 1000.
Alapértelmezett formában a monitor a TrueBlack 400-zal működik, ami nagyjából 450 nitre korlátozza a fényerőt, ellenben sokkal konzisztensebb képet ad. A jobb HDR érdekében azonban a felhasználók többsége véleményünk szerint inkább a Peak 1000 mód mellett dönt majd.
Ennek az oka nem más, minthogy ilyenkor akár 1000 nites fényerővel is képes dolgozni a monitor, szóval érdemes aktívan váltogatni a két mód között annak függvényében, hogy éppen mire használjuk.
A színteljesítmény tekintetében mindenképpen ki kell emelnünk a monitor SDR támogatását, amihez sRGB mód is társul, így a felhasználók valóban teljesen a saját ízlésükhöz tudják majd igazítani, hogy milyen színhatás társaságában szeretnék élvezni kedvenc tartalmaikat.
Az SDR értéke alapértelmezett fényerőn és Eco módban nagyjából 200 nit, de az Eco kikapcsolásával már 215-re növekszik, megfelelő beállításokkal pedig 250 nites értékig emelhető, ami nagyszerű teljesítmény. Bár nem olyan fényes, mint a legtöbb LCD, azonban beltéri használat mellett tökéletes.
Tükröződés egyébiránt csak akkor jellemző a monitorra, ha ablak van a hátunk mögött, de a kijelzőn alkalmazott tükröződésgátló bevonat biztosítja, hogy ez is minimális legyen.
OLED-védelem
Mivel egy OLED alapú monitorról van szó, jogosan merül fel a kérdés: van-e OLED-védelem? Jó hír, hogy igen, méghozzá nem is akármilyen!
Tudni kell, hogy az OLED-technológia magával hordozza a beégés kockázatát, pontosabban nem az a kérdés, hogy lesz-e, sokkal inkább az, hogy mikor? Mivel senki sem tudja még, hogy mennyire tartósak ezek a harmadik generációs QD-OLED monitorok, ezért megnyugtató lehet az MSI terméke kapcsán, hogy ők mindent elkövettek az élettartam maximalizálása érdekében.
Nagyjából féltucat funkció koncentrál erre, így például a Pixel Shift, amely beállított időközönként megmozgatja a képpontokat a képernyőn vagy a statikus képernyőérzékelés, amikor a monitor felismeri a statikus elemeket a kijelzőn és automatikusan csökkenti a fényerőt.
Képes magától érzékelni az olyan statikus elemeket, mint a logók vagy például az operációs rendszer tálcája, de a videók és filmek fekete sávjait is automatikusan kezeli az OLED Care 2.0, így a szegélyek közelében magától lecsökkenti a fényerőt.
Ennél többet jelenleg az MSI sem tehetett a pixelbeégések ellen.
Hasznos menü
Többször említettük fentebb, hogy a monitor nagyon sok beállítási lehetőséget kínál, amelyeket a menüjéből érhetünk el.
Valóban rengeteg a kalibrációs lehetőség, a legmélyebb szintekig elveszhetünk a monitor tulajdonságaiban, miközben menthetünk profilokat – akár játékstílusonként –, lehet beállítani időzítőt, valamint itt érhetők el a fentebb említett Gaming Intelligence-hez kapcsolódó funkciók is.
Egy kiváló gamer monitor mindenre (is)
Az MSI MAG 271QPX E2 gamer monitor kétségtelenül egy nagyszerű termék, egy igazi mindenes, amely nemcsak játékhoz állja meg a helyét, hanem gyakorlatilag minden helyzetben ideális.
A HDR miatt nyilván filmezésre és grafikai munkákra a legoptimálisabb, de aki tényleg szeretne játszani, filmezni és dolgozni is ugyanazon a monitoron, az biztosan nem csalódik majd az MSI termékében.
Nyilván csak játékra vannak olcsóbb és jobb monitorok is, például egy IPS vagy egy TN paneles megoldás, de a nagy egészet nézve mi nem igazán találtunk fogást ezen a terméken, ha csak azt nem, hogy kicsit drága és bitang nehéz.
További releváns tartalmak Gaming kategóriában: