Hazánkba is megérkezett a Samsung legújabb csúcskategóriás robotporszívója, amit közel két héten át volt lehetőségünk tesztelni. A folytatásból kiderül, hogy a gép milyen pozitív és negatív tulajdonságokkal rendelkezik, és az is, hogy megéri-e az érte kért nem kevés összeget.
A Samsung hosszú évek óta jelen van a robotporszívók piacán, de a dél-koreai gyártó modelljei – a meglehetősen árérzékeny – magyar piacon nem olyan népszerűek, mint például a kínai Xiaomi robotporszívók. Nem véletlen az sem, hogy a cég megoldásai nem kerültek fel a legjobb robotporszívók listánkra sem, hiszen általánosságban elmondható, hogy a konkurenseknél legtöbbször drágábban kínált robotok a képességek terén bizony csak követik a versenytársakat, és egyáltalán nem diktálják a szegmens trendjeit.
A gyártó legújabb, tavaly debütált, de itthon idéntől kapható csúcskategóriás porszívója Bespoke Jet Bot Combo AI Steam névre hallgat, és cikkünkben arra keressük a választ, hogy a Samsungnak ezúttal sikerült-e egy olyan ár/érték arányú gépet összeraknia, ami felveszi a versenyt a Xiaomi, a Dreame vagy éppen a Narwal fejlesztéseivel.
Samsung Bespoke Jet Combo AI Steam
Csúcskategóriás megoldásról lévén szó, a tesztalanyunk kipipál szinte mindent, amit manapság egy több százezres modellnek kínálni illik. A hagyományos kerek kialakítású robot mellé kapunk egy hatalmas (444x547x510 mm) önürítős dokkolót, ami nemcsak a port képes kiszívni az önjáró eszközből, de a feltörléshez biztosítja a vizet, sőt, cseréli is azt, akár takarítás közben, a munka végeztével pedig képes kimosni, gőzzel fertőtleníteni, majd szárítani a vizes kiegészítőket.
Ennek megfelelően az állomásba két tartály helyezhető, egy 4 literes a tiszta, illetve egy 3,6 literes a használt víznek, és ezek mellé egy 2,5 liter űrtartalmú porzsák is helyezhető, amibe a munka során felszippantott kosz kerül át – minden egyes porszívózás után, hacsak másképp nem rendelkezünk a vezérléshez szükséges SmartThings alkalmazásban.
A gép hatalmas, hungarocellel és műanyaggal jócskán megpakolt dobozban érkezik, és az első kellemetlen élmény akkor éri a felhasználót, mikor kiderül, hogy a 670 ezer forintos listaáron kínált gép mellé a gyártó mindössze egyetlen porzsákot csomagolt.
Ez elég smucig húzás, még akkor is, ha a működéshez nem feltétel a kiegészítő megléte, hiszen a robot tartálya manuálisan is üríthető. És ha már itt tartunk, jegyezzük meg azt is, hogy az eredeti porzsák egy ötös csomagjáért nagyjából 7000 forintnak megfelelő összeget kér a gyártó.
Ami a további tartozékokat illeti, az abszolút minimumot kapjuk: a robotot, a dokkolót, a két tartályt, a már említett porzsákot, egy előre felszerelt oldalkefét, két kör alakú feltörlő pamacsot, illetve egy hálózati kábelt. Az összeszerelés elég egyértelmű, a beüzemelés pedig a fentebb már emlegetett SmartThings alkalmazásban végezhető el. Ennek az applikációnak ugyan kétségtelenül vannak pozitívumai (például mutatja, hogy mennyi energiát fogyasztott a gépünk), ugyanakkor az egyik legkevésbé intuitív felület, amivel az elmúlt években találkoztam.
A menürendszer feleslegesen komplikált, szét vannak szórva a különböző lehetőségek, egyes funkciók konkrétan el vannak rejtve, és időbe telik, mire az ember rutinos kezelővé válik.
Az első beüzemelést követően természetesen a takarítási terület feltérképezése következik, amit a gép a 3D szenzoroknak, kameráknak és a Lidar rendszernek hála tisztességesen elvégez, az alkalmazás „Térképek kezelése ” menüpontjában pedig adott a lehetőség a kapott eredmény szerkesztésére. Beállíthatunk virtuális falat, tiltott- és feltörlésmentes zónákat, megadhatjuk a bútoraink helyét, illetve variálhatunk a robot által felismert helyiségekkel.
Feloszthatunk és összevonhatunk szobákat, a szoftver ezen része ugyanakkor még bőven fejlesztésre szorul, mert nálam például nem hagyta szétszedni az egyetlen helyiségként felfedezett konyhát és az előszobát, azzal az indokkal, hogy a választott terület túl kicsi.
Csak fogtam a fejem
A térképszerkesztés korlátja ugyanakkor a kisebbik gond, ugyanis a Samsung gépe néha megdöbbentően buta a hasonló árú konkurensekhez képest. Az egyik helyiségben például beállítottam egy elég nagy feltörlésmentes zónát, ahová logikusan csak akkor mehetne be a gép, mikor porszívózást is kérek. Ehhez képest a homlokom közepéig felszaladt szemöldökkel figyeltem, mikor a robot csak feltörlésre állítva is bevágtat erre az elég nagy területre.
A gép ugyan felemelte a kerek törlőelemeket, így nem lett vizes a szőnyeg, ahonnan elméletileg kitiltottam a feltörlést, de ettől még a robot teljesen feleslegesen körbe járta a lezárt részt. Csak gurult, nem csinált semmit, mert a porszívózás eleve nem volt kiválasztva a feltörlés mellé.
Ilyen ostoba hibát manapság már a 100 ezres belépő szintű modelleknek sem szabadna elkövetni, nem még egy félmilliónál is többe kerülő csúcsgépnek, és számomra hihetetlen, hogy a Samsungnak ez a piacra dobást megelőzően nem tűnt fel, és érthetetlen az is, hogy a tavalyi debütálás után nem javították ki ezt az idő- és energiapazarló hibát.
És ha már a negatívumoknál tartunk, a takarítás minőségével sem voltam feltétlenül megelégedve, legalábbis a porszívózást illetően, ami jó eséllyel arra vezethető vissza, hogy a gép szívóereje messze elmarad sok konkurenstől. Bőven akad ugyanis olyan gép, amelynél már 10000 Pascal feletti értékeket kapunk.
A teljesítmény itt négy fokozatban állítható (csendes, normál, intelligens, max), de még a legerősebb opciót (ilyenkor a szívóerő maximum 6000 Pascal) kiválasztva is előfordult, hogy az állóporszívót kézbe véve nekem kellett felszippantani a „maradékot”, amit a Samsung gépe maga után hagyott – ezek jobbára szemmel látható, olyan nagyobb szennyeződések voltak, mint például egy méretesebb morzsa, vagy a kisállat által széthordott alomdarabkák.
És ez még akkor is megtörtént, mikor éltem azzal a lehetőséggel, hogy a porszívó addig takarítson, ameddig az akkumulátor el nem éri a 10 százalékos töltöttséget – ekkor ugyanis a gép automatikusan visszatér a dokkolóhoz. Ez „végkimerülésig” opció amúgy elég hasznos tud lenni, hiszen a gép egyetlen töltéssel, a beállításoktól függően akár 120-150 percig is üzemel, így a távollétünkben elméletileg adott a lehetőség egy elég alapos takarításra.
Amit még muszáj megjegyeznem, hogy bár a gyártó azzal reklámozza a készüléket, hogy mesterséges intelligencia segít a tárgyfelismerésben, illetve a gép tudja, hogy milyen felületen jár, ezen állítások egy részét a teszt során alkalmanként megcáfolta a robot.
Fentebb ugye említettem, hogy van az intelligens takarítási „teljesítmény”, mikor a gép az alapján szabályozza a szívóerőt, mennyire koszos a bejárt terület, illetve, hogy az milyen típusú. Elméletileg szőnyegre tévedve a robot képes magától maximum fokozatra kapcsolni a lehető legeredményesebb takarítás érdekében. Ez papíron jól hangzik, nálam viszont nem egyszer az történt, hogy a gép egész egyszerűen nem érzékelte, hogy egy szőnyeghez ért, így konkrétan nekiment, és mivel ez egy vastagabb szálú kivitel, megakadt benne, majd elkezdte több centiméteren át maga előtt tolni, mielőtt sikerült volna felkapaszkodnia rá. Ilyesmit ugyanezzel a szőnyeggel még jóval olcsóbb robotok esetében sem tapasztaltam korábban.

A tárgyfelismerés ennél egy fokkal jobban működik: a takarítást követően a központi térképen láthatjuk, hogy milyen akadályokkal találkozott a robotunk, ezekről kép is készül, illetve nagyjából 50 százalékos eséllyel még el is találja a gép, hogy hosszabbító, cipő vagy zokni állta az útját. Ezeket utólag elpakolva akár az is kérhető, hogy a robot takarítson fel ott, ahol korábban nem tudott. Van továbbá egy másik hasonló funkció: a térkép kezelése opció alatt a porszívó megmutatja az útja során felismert olyan objektumokat, mint a szekrények, az asztalokat, a tévé, a légtisztító vagy éppen a klíma. Viszont arra nem jöttem rá, hogy ennek valójában mi haszna van a felhasználó számára.
Amivel nem volt gond
Igazságtalan dolog lenne, ha csak a negatívumokra koncentrálnék, már csak azért is, mert vannak olyan aspektusai a Bespoke Jet Combo AI Steam robotporszívónak, amire kifejezetten büszke lehet a Samsung. Ilyen például, hogy a navigációs rendszer amúgy kiválóan működik, a robot nem megy neki semminek, (a szőnyegemet leszámítva) felismeri az akadályokat, és magabiztosan közlekedik még az olyan macerásabb helyeken is, mint a sarkok vagy az asztalok és ágyak lábai mellett található területek.
Arra sem volt példa, hogy a segítségre lett volna szüksége, mert elakadt valamiben, mindig gond nélkül közlekedett, a feladata végeztével pedig szépen visszament a helyére.
Szintén dicséretet érdemel a feltörlés funkció, és az ezzel kapcsolatos részletek. Az például jól működő, és nagyon okos megoldás, hogy a porszívó csak akkor viszi magával a kerek felmosórongyokat, ha bekapcsoljuk a nedves takarítást – ha csak porszívózunk, azok maradnak a dokkolóban. A vízmennyiség öt fokozatban állítható, de még a legmagasabb opció esetén sem marad hátra folyadék, a robot folyamatosan pörgő tárcsákkal takarít, a felmosásmentes zónákban 10 milliméter magasságba emeli azokat, és az külön tetszett, hogy az alaposabb takarítás érdekében beállítható, hogy feltörlés közben lassabban mozogjon a gép.
Megszabható továbbá, hogy előbb legyen porszívózás, majd csak azt követően felmosás (de végeztethető párhuzamosan is a két feladat), illetve beállítható, hogy takarítás közben mikor legyen rongytisztítás: van idő alapú megközelítés (10-15) perc, de dönthetünk úgy is, hogy egy helyiség feltörlését követően automatikusan térjen vissza a gép a dokkolóra.
Így nem fordulhat elő, hogy mondjuk a koszos(abb) előszoba után már retkes kiegészítőkkel folytatódik a takarítás a nappaliban. Ez a fajta tisztítás amúgy meglehetősen hatékony, és a közel kéthetes teszt során mindig problémamentesen lezajlott.
Ugyanígy a munkát követő műveletekkel sem volt gond, a dokkoló elég jól kiszívja a felszedett koszt, lecseréli az elhasznált vizet, kimossa és gőzzel fertőtleníti a rongyokat, majd ezt követően beindul a szárítás. Ez ugyan némi zúgással jár, de abszolút nem zavaró szinten, és azt is megszabhatjuk, hogy 2, 3 vagy 4 órás legyen ez a folyamat – azzal persze érdemes tisztában lenni, hogy minél hosszabb időt állítunk be, annál nagyobb lesz a gép fogyasztása.
Emellé érdemes megjegyezni, hogy a gép feltöltést követően tudja folytatni a korábban megszakított takarítást, beállítható olyan időszak, mikor nem indulhat újra, illetve nem hiányzik a takarításidőzítés sem, tehát megszabható, hogy hét melyik napján, és pontosan hány órakor induljon el automatikusan a gép.
Hasznos funkció továbbá, hogy helyiségenként beállítható a szívóteljesítmény és vízmennyiség, három különböző haladási mód közül választhatunk, kikapcsolhatók a robot LED-fényei, illetve nemcsak az alkalmazás, de maga a dokkoló is jelzi vörös fénnyel, ha üríteni kell a koszos vizet ha teli a porzsák, esetleg újra kell tölteni a tiszta folyadékos tartályt.
A Samsung porszívója kompatibilis az Amazon Alexa és Google Asszisztens rendszerekkel (Apple Home Kit támogatás nincs), így akár hanggal is vezérelhető, az alkalmazásban találunk hozzá digitális távirányítót, és messziről akár security robotként is használható a porszívónk.
Ez azt jelenti, hogy bekapcsolható a kamera, kapunk videó feedet, és körbe masírozhatunk az otthonunkon a gépet irányítva. De ha valaki nagyon unatkozik, akár azt is nézheti az applikáción keresztül, hogy merre jár éppen a gép, méghozzá szintén a „robotporszívó” szemein keresztül.
Ennyiért ez kevés
Kétségtelen, hogy a Bespoke Jet Combo AI Steam robotporszívónak vannak kifejezetten jó és teljesen jól működő funkciói, és összességében ellátja a feladatát, de emellett számos olyan hiányosságot tapasztaltam a teszt során, amit egy 400 ezer forint felett kínált eszköz egész egyszerűen nem engedhet meg magának 2025-ben.
A kissé suta alkalmazás ugyan megszokható, de az teljesen nonszensz, hogy a szívóerő messze elmarad a konkurensektől, ahogy az is, hogy csak felmosást beállítva a gép bemegy a térképen feltörlésmentesnek jelölt részekre, és sokszor nem tud mit kezdeni az elébe kerülő szőnyegekkel.
A Samsung csúcsporszívója nem egy rossz eszköz, viszont az ár/érték arány tekintetében nem veszi fel a versenyt a magyar piacon is elérhető konkurensekkel. Ennyi pénzért hasonló vagy még nagyobb tudású, de sokkal jobban, megbízhatóbban és alaposabban működő megoldások vásárolhatók, így ezt a robotot a pozitívumai ellenére sem tudom jó szívvel ajánlani senkinek.
Samsung Bespoke Jet Combo AI Steam
Kapcsolódó anyagunk: